MojAndroid

Každý rodič si nachvíľu vydýchne, keď si môže od svojho dieťaťa trochu odpočinúť. Vo väčšine prípadov dnešnej doby však vtedy starostlivosť preberá televízia alebo mobilné zariadenie, prípadne počítač. So vzácnymi chvíľami ticha však prichádza veľké riziko – výskumy z Veľkej Británie potvrdzujú, že ak deti strávia pred zapnutými obrazovkami tri a viac hodín denne, vystavuje ich to riziku ochorenia diabetes typu 2.

Britskí vedci robili analýzu na vzorke 4 500 detí vo veku 9-10 rokov na 200 britských školách. Zistili, že deti, ktoré trávia pred obrazovkou tri a viac hodín denne majú určité biologické ukazovatele na takej úrovni, ktorá už tvorí riziko získania diabetes typu 2. Tieto deti mali konkrétne o 11% vyššiu úroveň inzulínovej rezistencie ako tie, ktoré trávili pred obrazovkou menej ako hodinu denne. Detský organizmus v týchto prípadoch teda nebol príliš spoľahlivý v spracovávaní cukru. Bol “odolný” inzulínu – kľúčovému hormónu, ktorý kontroluje úroveň cukru v krvi.

Náš tip
Ako dlho by mali deti sledovať displeje?

Navyše je pri deťoch, ktoré vysedávajú pred obrazovkami, aj vyššie riziko obezity. A to nie je spôsobené len nedostatkom pohybu. Rovnako s tým súvisí funkcionalita hormónov. Deti mali pri výskume vyššiu hodnotu leptínu, ktorý je zase zodpovedný za chuť do jedla. Mimochodom, sedenie za počítačom, obrazovkami, počítačovými hrami a podobne má neblahé dôsledky aj na dospelých. Rovnako môže zvyšovať riziko vzniku cukrovky.

Treba poznamenať, že nie všetky deti tráviace množstvo času pri obrazovkách trpia týmito ochoreniami. Minimálne sa však nad tým treba zamyslieť pri výchove. Práve rodičia sa tak totiž môžu stať spolupáchateľmi pri ochorení svojho dieťaťa.

Zdroj: theverge.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+