MojAndroid

Blížia sa Vianoce a niektorí z rodičov siahnu aj po inteligentných hračkách. Nemusí to byť až však byť až taký dobrý nápad. Vyše 18 spoločností poslalo americkej Federálnej obchodnej komisii a Európskej Únii sťažnosť na výrobcu Genesis Toys a jeho technologického partnera Nuance. Títo podľa nich prekračujú hranice súkromia. Ide o to, že ich hračky ako  i-Que či My Friend Cayla nahrávajú detské hlasy. Podľa správ vraj na nahrávanie nemajú dostatočné upozornenie na hračke, tiež im chýba riadne povolenie na tento čin a dokonca nahrávky posielajú do Nuance s len veľmi chabým vysvetlením, ako sa tam s nahrávkami narába. Môžu byť napríklad využité v databázach, ktoré Nuance predáva ďalej polícii či spravodajským službám.

Ďalšou časťou sťažnosti je fakt, že Genesis nespravil dostatočné opatrenia na zabránenie Bluetooth pripojenia neoprávnených zariadení k ich hračkám. Hocikto by sa tak pomerne ľahko mohol pripojiť k hračkám a pomocou odpočúvania dokáže stalkovať deti, odpočúvať blízke rozhovory a podobne.

Je otázne, či budú oslovené inštitúcie vyvodzovať dôsledky. Genesis ani Nuance zatiaľ nevydali oficiálne stanovisko. Celá záležitosť by však môhla slúžiť aj ostatným spoločnostiam na zamyslenie sa nad svojimi inteligentnými hračkami. Mnoho hračiek totiž obsahuje aj kamery. Hračky sú jednoducho určené deťom, ktoré sa nevedia brániť a vyžadujú si extra dávku ochrany osobných údajov.

Zdroj: engadget.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+