MojAndroid

Operátor Orange dnes na stretnutí s novinármi oznámil plány pokrytia 4G a 3G na Slovensku, zameral sa aj na objasnenie kritérií pri posudzovaní pokrytia. Do konca roka má v pláne pokryť všetky slovenské mestá, následne sa zameria na zvyšovanie kvality siete už v pokrytých oblastiach.

Nárast mobilných dát v Orange

Zákazníci preniesli v sieti v tomto roku už celkovo 5,62 mil. GB dát, čo predstavuje medziročný nárast o 45%. Mobilné dáta využíva viac ako 933-tisíc zákazníkov, z toho 140-tisíc zákazníkov vlastní tablet. Aj na základe týchto údajov je pre Orange priorita budovanie dátovej siete, kde investuje ročne niekoľko desiatok miliónov eur.

“Chceme zákazníkom poskytnúť najlepšiu používateľskú skúsenost” hovorí Ivan Golian, zástupca generálneho riaditeľa a Riaditeľ Úseku informačných systémov a sietí v Orange. “Okrem plánoveného rozširovania pokrytia 3G a 4G sieti máme v pláne zlepšovať kvalitu siete”, dodáva.

Náš tip
Orange pokrýva 4G/LTE sieťou 61,5% populácie, toto sú nové lokality

orange-1

Štatistiky o 4G/LTE a posudzovanie pokrytia

Aktuálne Orange pokrýva 4G/LTE sieťou 61,5% populácie, čo predstavuje 123 miest a 226 obcí. Viac ako štvrť milióna aktívnych zákazníkov využíva 4G sieť. V ponuke operátora sa nachádza 2/3 smartfónov s podporou LTE. Štvrtina populácie môže využívať rýchly internet s teoretickou rýchlosťou 150 Mbit/s. Orange nezabúda ani na pokrytie 3G siete, ktorá je momentálne dostupná pre 91,1% populácie v SR. Pokrýva všetky mestá na Slovensku (138 miest) a 1392 obcí. Do konca roka plánujú toto číslo zvýšiť na úroveň 93%.

Orange vysvetlil aj prísne kritéria posudzovania pokrytia:

  • obec považuje za pokrytú, ak aspoň 50% jej obyvateľov má umožnený prístup do siete
  • do celkového počtu pokrytej populácie spadá len tá časť obyvateľov obce, ktorá môže mobilný internet v sieti plnohodnotne využívať

Pokrytie nie sú preteky

Orange verí, že zákaznícka skúsenosť je odrazom pokrytia a prenosovej rýchlosti. Preto sa nechce stavať do polohy súťaženia o pokrytie, zaujíma ich zákaznícka skúsenosť. Má v pláne poskytnúť rýchlejšiu sieť s maximálnymi rýchlosťami 150 Mbit/s, ktoré používa pásmo 2 600 MHz. Má síce o tretinu nižší dosah signálu ako 800 MHz, poskytuje však kvalitnejšie a rýchlejšie prenosy. Operátor má v rukách aj nový nezávislý test rýchlosti sietí operátorov, ten zverejní už v blízkej dobe.

5.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+