MojAndroid

Na najväčšej výstave mobilných technológií v španielskej Barcelone nechýbal ani operátor Orange, ktorý hovoril o novinkách, ktoré nás čakajú v roku 2017. Hlavnou témou bude internet vecí (Internet of Things – IoT) a LTE siete.

LTE-M pre Internet vecí

Skupina operátorov AT&T, KDDI, KPN, NTT DOCOMO, Orange, Telefonica, Telstra, TELUS a Verizon sa dohodla na rozšírení LTE-M siete, ktorá bude špeciálne určená pre Internet vecí. Budú cez ňu môcť komunikovať inteligentné hodinky, spotrebiče, či iné moduly a zariadenia. Táto sieť by mala fungovať medzinárodne a poskytovať tak akýsi medzinárodný roaming pre IoT zariadenia.

operatori-lte-m

Orange začne LTE-M sieť rozvíjať v Belgicku a Španielsku s tým, že neskôr túto sieť rozšíri aj do ďalších európskych krajín. Čipy do podporovaných IoT zariadení budú vyrábať spoločnosti Altair Semiconductor, Qualcomm Technologies, Inc. a Sequans. Orange tiež vytvorí Open IoT Lab, laboratórium, ktoré má podporiť vznik celého ekosystému IoT zariadení a sietí. Pôjde o prvé laboratórium tohto typu v Európe, otvorené bude od 1. apríla vo francúzskom meste Chatillon. Okrem LTE-M sa tu budú vyvíjať aj LoRa® technológie. 

Orange-4_výsledok

Orange chce LoRa® sieťou v roku 2017 pokryť až 2000 európskych miest. V súčasnosti túto technológiu podporuje 60 B2B projektov, ktoré pracujú s myšlienkami inteligentných miest, budov, parkovísk, domácností, či ďalších oblastí. Riešenie Orange LoRa® bude dostupné od júla 2017.

5G sieť aj na cestách

Orange okrem iného plánuje aj rozvoj 5G siete a možností, ktoré ponúka. Operátor vyvinul vlastný nástroj, ktorý dokáže detegovať kvalitu 5G siete a služieb, ktoré ponúka. Tento nástroj bude demonštrovať v obchodných domoch v Paríži, kde je množstvo obchodov aj zariadení na malej ploche.

Orange-5_výsledok

Francúzsky operátor prezradil aj plány o integrovaní 5G siete na cesty, kde by mohla byť využitá na komunikáciu medzi zariadeniami. Orange na to chce využívať možnosti zariadenia Cellular V2X, ktoré umožňuje dve hlavné funkcie – predikciu prekážky na základe pohľadu vozidla pred vami a núdzové zastavenie vozidla. Obe funkcie by mali byť dostupné vďaka komunikácii vozidiel cez 5G sieť a spomínanú technológiu. Do iniciatívy Towards 5G tiež prijali nového člena – spoločnosť Qualcomm Technologies – ktorá by mohla spoločnostiam venujúcim sa 5G sieťam pomôcť pri prekonaní technologických prekážok.

Orange-6_výsledok

Nové služby a produkty pre zákazníkov Orange-u

Orange chce, aby zákazníci mali pod kontrolou svoje hovory, a tak oznámil príchod novinky s názvom Orange Telephone. Tá umožní zákazníkom nahradiť dialer vo svojom zariadení novou aplikáciou od Orange-u, ktorá ponúkne natívnu anti-spamovú ochranu, ako aj informácie o cenách hovorov na platené čísla. Okrem toho budú dostupné aj ďalšie praktické funkcie, o ktorých sa dozvieme neskôr.

533557-huawei-watch-2-watch-2-classic

 

Do portfólia spoločnosti Orange tiež pribudnú nové hodinky Huawei Watch 2, ktoré umožnia zákazníkom nechať ich smartfón doma a všetko dôležité vybaviť cez zariadenie na ich zápästí. Práve takéto zariadenia sa dočkajú v roku 2017 veľkého boomu, a to aj vďaka novej Orange Multi-SIM, ktorá ponúkne zákazníkom možnosť používať jedno číslo na viacerých inteligentných zariadeniach.

Zaujímavým je aj vlastný VR headset, ktorý na MWC 2017 predstavil operátor Orange. Ide o univerzálne riešenie, ktoré je dostupné pre iOS aj Android zariadenia, pričom ponúka 360-stupňový zážitok z virtuálnej reality. Dostupný bude vo viacerých krajinách Európy za cenu iba 49,99 eura.

Orange-10_výsledok

Nová služba Mobile Connect umožní rýchle prihlásenie zákazníkov Orange-u do online služieb len na základe údajov, ktoré obsahuje ich SIM karta. Tento spôsob prihlasovania budú môcť využívať aj spoločnosti tretích strán vďaka Orange Check & Go API, ktoré už sú dostupné v Španielsku a Francúzsku. Spoločnostiam, ktoré budú ponúkať dostatočné zabezpečenie údajov a transparentné informácie o spracovaní citlivých dát bude Orange dávať aj špeciálny Orange Trust Badge.

Podpora startupov

Orange na svojom stánku na MWC 2017 podporuje aj viaceré zaujímavé startupy. Na svojom stánku bude francúzsky operátor každý deň hostiť niektoré startupy, ktoré ponúkajú zaujímavé riešenia pre zákazníkov operátora. Celkovo sa na stánku Orangeu predstavia startupy ako Plusshwww.plussh.comNetLED www.netled.co.jpBandwithXwww.bandwidthx.comGreen Communications www.Green-Communications.frPlatform sh – Platform.sh, Datami www.datami.com, Momitwww.momit.comActility www.Actility.comHxperience – www.Hxperience.comDMICwww.dmic.frStreamdata.iowww.streamdata.ioVeniamwww.Veniam.comWearable Technologywww.wearable.technology.comSecucloudwww.SECUCLOUD.comSensovidawww.sensovida.com a Wynd – www.wynd.eu.

Novinky pre biznis zákazníkov

Oddelenie Orange Business Services na MWC 2017 oznámilo spustenie služby Easy Go Network, ktorá ponúkne biznis zákazníkom plne virtualizované siete s funkcionalitou SDN technológií. Táto služba bude dostupná v 75 krajinách. Okrem toho bude Orange ponúkať aj mobilné siete so službami “on-demand”, teda na vyžiadanie, ktoré umožnia napríklad rýchle nasadenie rodičovskej kontroly alebo pohodlného streamovania videa, pokiaľ si to nejaká spoločnosť vyžiada. Referenčný dizajn Orange SDN/NFV bude operátor ponúkať v spolupráci s partnermi Akamai Technologies, Cisco, Dell, F5 Networks, Juniper Networks a Red Hat.

Orange-8_výsledok

Finančné služby aj vlastný cloud

Biznis zákazníci sa budú môcť tešiť aj na Orange Money, novú finančnú službu operátora, ktorá bude ponúkaná malým a stredne veľkým podnikom cez jednoduchú aplikáciu s možnosťou využitie ďalších služieb, ako napríklad audio, chat, či e-shop/CRM. Okrem toho bude Orange ponúkať časť svojich služieb firemným zákazníkom aj cez cloud v kombinácii s rýchlymi 4G/5G sieťami. Na prácu s veľkými množstvami dát zas bude Orange v roku 2017 využívať nový nástroj s názvom Flux Vision. O všetkých spomínaných produktoch sa dozvieme rozhodne viac v priebehu roka, kedy budú dostupné aj pre zákazníkov na Slovensku.

Zdroj: TS

27.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+