MojAndroid

Koncom minulého roka Orange svojim zákazníkom priniesol inovatívnu novinku, ktorá prišla v podobe služby Môj Glukomer. Tá prináša možnosť merať hladinu cukru v krvi priamo pomocou smartfónu, a to prostredníctvom špecializovaného zariadenia. To sme sa rozhodli vyskúšať aj v našej redakcii.

Všade so sebou

Glukomer pre smartfón prichádza v dvoch vyhotoveniach, ktoré sa nelíši len typom pripojenia, ale aj dizajnom. Na výber máte zariadenie, ktoré sa k smartfónu pripája buď prostredníctvom klasického 3,5 mm audio jacku, alebo cez nabíjací konektor microUSB. Obidve varianty sú rozmerovo veľmi kompaktné a bez problémov ich zoberiete všade, a to či už vo vrecku nohavíc alebo v kabelke.

Konštrukcia je dostatočne pevná a ľahká, takže znesie aj tvrdšie zaobchádzanie, pričom ku poškodeniu by nemalo dôjsť ani pri pádoch či po strete s tvrdými a ostrými predmetmi. Jedine na čo si musíte dávať pozor je, aby sa do otvoru na testovacie prúžky nedostala nečistota alebo tekutiny, ktoré by vo vnútri mohli poškodiť kontakty a elektroniku.

Glukomer-4

Samotné vyhotovenie glukomeru je veľmi jednoduché a manipuláciu s ním zvládne skutočne každý. Postup merania je priamočiary a nevyžaduje žiadne dodatočné kroky, na ktoré by cukrovkári neboli už zvyknutí. Postačí teda, ak ho pripojíte k smartfónu, nainštalujete si aplikáciu a začnete.

Rýchle a efektívne meranie

Meranie so zariadeniami je veľmi rýchle a netrvá viac ako niekoľko sekúnd. Základom každého merania je samozrejme odber krvi, ktorý sa realizuje prostredníctvom špeciálneho pera s jednorázovými výplňami (ihlami) alebo lancetou na jedno použitie, ktorá sa aktivuje po jemnom zatlačení. Odber je viac menej bezbolestný.

Glukomer-1

Krv z prsta je potrebné naniesť na testovací prúžok, ktorý je vložený do glukomeru v smartfóne. Stačí ak sa kvapkou krvi na vašom prste dotknete konca testovacieho prúžku, do ktorého sa krv automaticky natiahne. Meranie sa následne realizuje už úplne automaticky a nameraná hodnota cukru v krvi sa zobrazí a zaznamená priamo v aplikácii. Tá ukladá výsledky všetkých meraní, pričom ku každému jednému z nich môžete pridať aj vlastnú poznámku a typ udalosti, ktorá predchádzala meraniu – teda, či bolo realizované pred jedlom, po jedle, po cvičení, po liekoch alebo pri stresových situáciách.

Glukomer-3

Samotná aplikácia je podobne ako glukomer dostupná v dvoch verziách. 2in1 micro je určená pre glukomer s microUSB konektorom, zatiaľ čo titul 2in1 SMART je kompatibilný s variantom s 3,5 mm audio jackom. Používateľské prostredie aplikácií nepatrí práve medzi tie najmodernešie a najprehľadnešie, svoj účel však plní. Zaznamenané údaje môžete presne sledovať v histórii meraní, ako aj aj v grafe, ktorý ukáže, ako sa hladina cukru vyvíjala v čase.

Samozrejmosťou je zdieľanie nameraných výsledkov. Tie môžete nechať zaslať svojmu lekárovi, alebo ľubobovoľne inému kontaktu e-mailom alebo SMS správou. K dispozícii je aj možnosť údaje posialať automaticky ihneď po ich nameraní.

Pozor na kompatibilitu

Zariadenie na meranie síce prichádza v dvoch rôznych vyhotoveniach, no nie vždy je úplne zaručené, že budú fungovať s vašim smartfónom. Problémovým bol v našom prípade najmä variant s 3,5 mm audio jackom (ten je určený predovšetkým pre zariadenia s iOS), ktorého prítomnosť po zapojení nedetegoval Huawei P9 ani HTC One M9. Naopak, kompatibilita verzie s microUSB konektorom bola na všetkých testovaných zariadeniach bezproblémová. So Samsungom Galaxy S7 edge a Galaxy A5 (2016) fungovali obidva modely glukomerov. Samozrejme, ak vlastníte smartfón s USB C konektorom, nemusíte zúfať. Stačí ak si ku glukomeru zakúpite potrebnú redukciu z USB C na microUSB.

Glukomer-6

Presnosť meraní sme žiaľ pre absenciu ďalšieho referenčného prístroja nevedeli porovnať. Výsledky medzi microUSB a 3,5 mm audio jack verziou sa však tiež odlišovali. Merania, ktoré sme realizovali tesne za sebou, sa líšili približne od 0,5 do 1 mmol/L.

Aj so službami od Orangeu

Orange ku glukomeru ponúka aj službu Môj glukomer, s ktorou zákazníci získajú aj 100 MB dát a 100 SMS správ, aby sa pri používaní aplikácie nemuseli obmedzovať. Samozrejmou súčasťou služby sú aj neobmedzené hovory na Linku pre Diabetikov 0905 200 600, 0905 600 200, kde sa môžu poradiť o svojom zdravotnom stave.  Za službu Môj glukomer zákazník mesačne zaplatí 3,50 eur, pričom zariadenie získa len za 1 euro. Súčasťou balenia je:

  • Glukomer + 10 testovacích prúžkov + 10 lanciet
  • Odberové pero
  • 1x extra balenie testovacích prúžkov (50 ks)
  • 1x extra balenie lanciet (100 ks)

Samozrejme, ak nepotrebujete údaje s nikým zdieľať, tak za predplatené dáta a SMS nemusíte platiť. Orange glukomer pre smartfón predáva aj samostatne, a to za 49 eur. MicroUSB variant je určený pre Android smartfóny, ten s 3,5 mm audio jackom zas pre iPhony.

Môj_Glukomer_-_inteligentné_meranie_cukru_v_krvi___Orange

Záverečné hodnotenie

Glukomer od Orangeu je vítanou pomôckou pre všetkých diabetikov, ktorí si chcú uľahčiť každodennú rutinu pri sledovaní hladiny cukru v krvi. Vďaka kompaktným rozmerom a kompatibilite so smartfónmi, môžete mať teraz glukomer vždy a všade so sebou. Hoci na trhu dnes existujú množstvo iných riešení, ktoré fungujú samostatne bez nutnosti pripojenia k smartfónu, tak je vítanou alternatívou. Navyše, teraz ho môžete mať za pomerne prijateľný mesačný poplatok, v ktorom Orange zahrnul už aj poplatky za prenos dát a SMS správy, ktoré slúžia najmä pre zdieľanie nameraných údajov.

Za zapožičanie zariadení ďakujeme Orangeu

Plusy:

  • Kompaktné rozmery
  • Prepojenie so smartfónom a aplikáciou
  • Rýchlosť merania

Mínusy:

  • Nekompatibilita s niektorými Android zariadeniami (v prípade verzie s 3,5 mm audio jackom)
  • Nie veľmi pekné prostredie aplikácie
26.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+