MojAndroid

Orange nedávno oslávil svoje dvadsiate výročie. Od spustenia svojich služieb v roku 1997 ubehlo veľa času, počas ktorého sa menili nielen návyky zákazníkov, ale aj samotné technológie. Obyčajné mobily vystriedali funkciami nabité smartfóny a pomalé internetové pripojenie nahradilo LTE, ktoré ponúka pohodlné a rýchle prehliadanie webových stránok a používanie ďalších online služieb. Ako vníma svojich 20 rokov na trhu Orange? Vyspovedali sme ho v našom rozhovore. Na naše otázky odpovedala Zuzana Nemecková, obchodná riaditeľku spoločnosti Orange Slovensko.

Orange má za sebou ďalšie významné výročie. Na slovenskom trhu pôsobíte už 20 rokov, ako ich hodnotíte?

20 rokov je veľmi dlhá doba, počas ktorej sa toho veľa udialo, veľa zmenilo. Výrazne napredoval technologický pokrok, ktorý zmenil komunikáciu a potreby ľudí. Hoci sa komunikačné potreby ľudí v digitálnej dobe menia, prísľub Orangeu ostal 20 rokov nemenný: spájať ľudí so všetkým, na čom im záleží. V druhej polovici 90. rokov to bolo telefonovanie a posielanie SMS správ, dnes Orange už zďaleka nie je iba mobilný operátor pre telefonovanie a posielanie správ. Orange má záujem byť súčasťou každodenného života zákazníkov aj v iných oblastiach, ako sú základné telekomunikačné služby. Do portfólia jeho služieb pribudol mobilný aj pevný internet aj televízia či služby pre, rodičov, seniorov, domácnosti, rodiny, ako aj diabetikov či cestovanie.

Globtel

Dnes má Orange  2,9 milióna zákazníkov, mobilné služby poskytuje prostredníctvom 2G siete, ktorá je dostupná pre 99,8% populácie, pokrytie širokopásmovým mobilným internetom od Orangeu už prekročilo 95 % populácie Slovenska, pričom 4G sieť je dostupná už pre 80 % populácie SR.  Optická sieť je dostupná v takmer 350 tisíc domácnostiach v 22 mestách. Okrem toho, Orange za 20 rokov, čo pôsobí na slovenskom trhu, priniesol viacero noviniek a inovácií, ktoré ovplyvnili celkový telekomunikačný trh:

  • 1997 – spustenie komerčnej prevádzky so sloganom „aby ľudia spolu hovorili“
  • 1998 – Jarná mobilizácia: prvý mobil za korunu
  • 1999 – začiatok podpory charitatívnych aktivít cez neziskový fond Konto Globtel, dnes Nadácia Orange, najstaršia firemná nadácia na Slovensku
  • 2000 – Globtel ako prvý prináša sekundovú tarifikáciu hovorov od prvej sekundy
  • 2001 – Orange  má 1 milión zákazníkov
  • 2002 – Orange  ako prvý prichádza s prenosnými minútami – možnosťou preniesť si do ďalšieho fakturačného obdobia nespotrebované minúty v paušále
  • 2003 – Orange má 2 milióny zákazníkov
  • 2004 – Orange je najväčším operátorom na Slovensku aj vo výnosoch
  • 2005 – rok dát: Orange spúšťa svoju prvú širokopásmovú mobilnú sieť s technológiou EDGE, na Slovensko prichádza prvý dátovo neobmedzený mobilný internet Orange Internet Express
  • 2006 – Orange má 3 milióny zákazníkov
  • 2007 – Orange začína budovať prvú optickú sieť FTTH na Slovensku a spúšťa optický internet a televíziu
  • 2008 – Orange má najrýchlejšiu a najväčšiu 3G sieť
  • 2009 – uvedenie unikátneho konceptu Paušálov Snov, paušálov, ktoré si zákazníci môžu vyskladať podľa svojich potrieb
  • 2010 – uvedenie unikátneho programu Orange garancia
  • 2011 – spustenie hudobnej služby MusicJet
  • 2012 – Orange po optickej sieti prináša internet aj cez DSL – Internet na doma DSL
  • 2013 – Orange prináša Ideálne paušály s unikátnym konceptov „zvieracích“ názvov
  • 2014 – Orange začína budovať sieť novej generácie 4G
  • 2014 – Orange prináša vzájomnú bezplatnú komunikáciu pre rodiny so službou Navzájom zadarmo
  • 2015 –  predstavenie nového prístupu odmeňovania zákazníkov – aplikácia lojalitného programu Orange výhody
  • 2016 – Orange sa mení a s aktualizovaných prísľubom svojej značky „spájame vás so všetkým, na čom vám záleží“ prináša v digitálnej dobe nové užitočné služby 

Pamätáte si ešte na prvý mobilný telefón, ktorý ste pri spustení svojich služieb zaradili do ponuky ako prvý? Koľko vtedy vlastne stál?

Viac ako na prvý telefón si pamätám na legendárny korunový Ericsson GA628, ktorý zohrával hlavnú rolu v Jarnej mobilizácii z roku 1998. Bol to prvý telefón, ktorý sme predávali s paušálom za 1 korunu, vďaka čomu sa mobilná komunikácia stala dostupná pre každého. Plná cena tohto telefónu bola okolo 8000 Sk, čo je 265 eur.

 Ericsson GA628

20 rokov je dlhá doba, najmä v tom technologickom ponímaní, nás zaujíma, čo bolo pre vás tou najväčšou technologickou výzvou?

Každá nová technológia, ktorú sme priniesli, bola veľkou výzvou spojená s veľkými očakávaniami, ako sa zmení užívateľské správanie ľudí, ako sa zmení v podstate aj celá spoločnosť. Za prvú prelomovú považujem GSM, vďaka ktorej sa telefonovanie sprístupnilo pre každého.  Za ďalšiu prelomovú technológiu svojho času považujem aj EDGE, vďaka ktorej nastúpili mobilné dáta. Ale asi za najväčšiu výzvu považujem technológiu FTTH, ktorú sme ako prví na Slovensku začali budovať my a vďaka ktorej sa nám otvorili ďalšie možnosti poskytovania služieb.

Časom sa menia aj návyky a požiadavky zákazníkov. Ako ich vnímate po 20 rokoch a čo sa zmenilo na ich správaní?

V porovnaní s minulosťou sa zákazníci na mobil omnoho viac pozerajú ako ho počúvajú. Inými slovami, s príchodom technológií sa zmenili komunikačné návyky zákazníkov a telefonovanie je dnes až na 6 mieste spomedzi funkcií, ako zákazníci využívajú svoje mobily. Zákazník svoj smartfón použije 150x denne, ľudia trávia na smartfóne a tablete viac ako 2 hodiny denne.  Zákazníci sú nároční, očakávajú tú najvyššiu kvalitu a nechcú byť v ničom obmedzovaní. Chcú byť čo najjednoduchšie a najrýchlejšie v spojení s tým, na čom im záleží a užívať si vymoženosti digitálnej doby.

 pexels-photo-141362

Orangeu, od prvého uvedenia služieb v roku 1997, pribudla ďalšia konkurencia. Ako ju vnímate?

Konkurencia je bežná a dôležitá súčasť trhovej  ekonomiky, ktorá poháňa všetkých hráčov vpred  a motivuje ich k zlepšovaniu sa. Dôležité však je, aby bola konkurencia férová a nedochádzalo k skrytému zvýhodňovaniu.

Po 20 rokov pôsobenia na Slovensku, trúfate si odhadnúť, aké budú trendy v mobilnej komunikácií v nasledovnom desaťročí?

Pri dnešnom technologickom tempe si nikto netrúfa hovoriť, ako presne bude vyzerať mobilná komunikácia o 10 rokov. Vieme však, že nás čakajú 5G siete a do popredia sa stále viac budú dostávať veci pripojené na internet.

Čoraz viac ľudí dnes využíva mobilný internet. Plánujete v blízkej dobe uviesť nové dátové programy, ktoré by naplnili čoraz náročnejšie požiadavky zákazníkov? Neuvažujete o skutočne neobmedzenom internete v mobile?

Naša sieť je svojou kapacitou a dostupnosťou na plnenie požiadaviek aj tých najnáročnejších  zákazníkov pripravená.  Už dnes ponúkame dátovo orientované paušály Data Max, ktoré obsahujú až 15 000 MB dát a pokrývajú očakávania a potreby aj tých náročnejších zákazníkov. Tieto paušály samozrejme môžeme ďalej vylepšovať  v závislosti od vývoja potrieb zákazníkov.

Čoraz častejšie sa v zahraničí píše aj o testovaní a nasadzovaní 5G sietí, kedy by sme ich mohli očakávať v Orangei?

5G sieť v Orangei môžeme očakávať po získaní licencie, v súčasnosti však ešte nie sme ani v štádiu, že by bola dohodnutá ich špecifikácia na medzinárodnej úrovni. 

V roku 2016 sa začalo viac rozprávať o technológii VoLTE, plánujete ju v blízkej dobe spustiť aj pre zákazníkov Orangeu?

Áno, VoLTE pre našich zákazníkov spustíme už v najbližších mesiacoch.

Ďakujeme za rozhovor

25.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+