Ak nie ste majiteľmi Nexus alebo Pixel smartfónov, tak je veľmi pravdepodobné, že váš mobil obsahuje veľa bloatware a duplicitných aplikácií. Tieto aplikácie môžu pochádzať buď priamo od výrobcu alebo od operátora. Máloktorá z predinštalovaných aplikácií je natoľko kvalitná, že by ste ju chceli používať. Ak sa takýchto aplikácií chcete vo svojom smartfóne zbaviť, prečítajte si tento návod, kde vám pomôžeme s ich odstránením alebo zakázaním.
Odinštalovať alebo zakázať aplikáciu?
Aplikácie, ktoré ste si sami stiahli z obchodu Play, môžete vždy odinštalovať z vášho smartfónu. To znamená, že ich úplne vymažete z vášho mobilu. Avšak spomínané systémové aplikácie a bloatware od operátorov oficiálnou cestou neodinštalujete, na to potrebujete root. Dobrou správou je, že bloatware môžete "zakázať". Aplikácia je síce stále prítomná vo vašom zariadení, ale nebeží na pozadí a ani ju nenájdete v zozname aplikácií. Operačný systém Android ponúka túto možnosť oficiálne, takže netreba robiť žiadny root.
Ako zakázať Android aplikácie
- Otvorte Nastavenia -> Aplikácie
- Vyberte aplikáciu, ktorú chcete odstrániť
- Hneď navrchu uvidíte dva buttony Vynútiť zastavenie a Zakázať (prípadne Odinštalovať)
- Vyberte Zakázať
- Potvrďte OK
Ak si toto rozhodnutie neskôr rozmyslíte, tak sa stačí vrátiť späť na stránku aplikácie a znovu Povoliť aplikáciu. Niektoré launchery (napr. Samsung alebo LG) ponúkajú možnosť zablokovať aplikácie priamo v menu. Postup by mal byť takýto:
- Otvorte menu
- Stlačte 3 bodky vpravo hore
- Následne vyberte Upraviť
- Vyberte ikonku mínusu na hocijakej aplikácií, ktorú chcete Zakázať alebo Odinštalovať
- Stlačte tlačidlo Hotovo alebo OK
Tieto postupy by mali fungovať pre väčšinu aplikácií, nájdu sa ale aj také, kde vám ani zakázanie nepomôže. To už však bez rootu nepôjde.
Ako zmraziť Android aplikácie
Základom je mať rootnuté zariadenie, inak vám táto metóda nebude fungovať. Zmrazenie je to isté ako zakázanie, aplikácia stále bude vo vašom zariadení, ale nebude aktívna. Okrem rootu budete potrebovať aj aplikáciu Titanium Backup. Musíte si ale zakúpiť PRO verziu za 6,49€. Postup je nasledovný:
- Otvorte Titanium Backup (potvrďte povolenia rootu, ak ste tak ešte nespravili)
- Choďte do karty Zálohovať/Obnoviť
- Vyhľadajte aplikáciu, ktorú chcete zmraziť
- Vyberte tlačidlo FREEZE!/ZMRAZIŤ!
Po tomto procese by ste mali vidieť aj tlačidlo Odinštalovať, ale neodporúčame vám to, zmrazenie je bezpečnejšia voľba. Podobne ako pri predchádzajúcom postupe, aj tu môžete rozmraziť (defrost) aplikáciu. Dajte si ale pozor, keď zmrazujete alebo zakazujete dôležitú aplikáciu, môže to spôsobiť, že váš smartfón nebude fungovať stabilne.
Zdroj: Phandroid
No ak uz si niekto rootne zariadenie, tak je asi trochu blbost spravit s apkou len “freeze”. Co mu brani aby si ju odinstaloval?
Riziko že možno bude chýbať v systéme? Najskôr by som skutočne len mrazil , keď to bude OK ,tak aj vyhodiť…
No jo, taky facebook alebo indicka klavesnica, to by urcite chybalo v kazdom smartfone!
Ja freezujem napr NFC a Bluetooth, okrem inych samozrejme. Je to z dovodu len obcasneho pouzivania. Za tu dobu som usetril kopec energie.
Prečo odporúčate tak relatívne drahú apku ako Titanuim? Link2SD to zvládne tiež a možno aj vo free verzii (neviem teraz na 100%, ja mám pro).
No lebo Titanium Backup je lepší ako tá tvoja šuflikantská appka… za to že si chudobný oni nemôžu ?
Nerad kritizujem developerov, ale velmi casto sa stretavam s tym, ze skupina developerov priamo odporuca nepouzivat titanium backup. Pravdu povediac to co robi ta apka to ja spravim povedzme v recovery. Do 10 minut je vsetko tak ako potrebujem. TB bol dobry tak pred 5-6 rokmi. Dnes to je garbage ;-)
Admin – mám zaplatené obe… Môžeš sa smiať ďalej…
Noo ja som naposledy pred tyzdnom vyskusal. Kingroot a uplna pohoda. Aj root spravil aj appky som dal bokom a este aj kontroluje system .vsetko v jednom.
Problém je, že práve aplikácie ktoré neustále bežia sa zakázať nedajú keďže systém ich berie ako dôležité. Bez rootu sa s nimi nedá nič urobiť.