MojAndroid

Európska komisia predstavila nový balíček opatrení, ktorý je zameraný na ochranu detí v online priestore. Niektoré pasáže z neho sú prinajmenšom kontroverzné. Na tému upozornil portál zive.cz.

Internet je miesto, kde je možné nájsť informácie každého druhu. Avšak zároveň je útočiskom rôznych podvodníkov a ľudí, ktorých úmysly nie sú najčistejšie. Najzraniteľnejšími sú samozrejme deti. Európska únia sa ich rozhodla viac chrániť. Predstavila opatrenia, ktoré by tomu mali pomôcť.

Pozor! Výzva na sociálnej sieti nabádala deti k samovražde

Google Wallet nahrádza Google Pay. Umožní pridať akúkoľvek kartu a preukaz

MS v hokeji 2022: Aké sú možnosti sledovania na mobile?

Prevádzkovatelia sociálnych sietí, weby či iné veľké technologické spoločnosti majú podľa najnovšieho návrhu povinne kontrolovať a odstraňovať príspevky, ktoré obsahujú detský sexuálny obsah. To sa údajne momentálne nedeje v dostatočnej miere.

Sledovanie súkromných správ aj e-mailov?

Jedna z častí návrhu je pomerne kontroverzná. Technologické spoločnosti majú podľa nej monitorovať aj súkromné správy v komunikačných aplikáciách a pravdepodobne aj e-maily. Na jednu stranu toto rozhodnutie chápeme, pretože týmito kanálmi sa tiež šíri množstvo obsahu, ktorý je pre deti prinajmenšom nevhodný. No na druhú stranu, toto rozhodnutie by mohlo viesť prakticky k úplnej strate súkromia.

Sexuálne zneužívanie detí je obrovským problémom

Sexuálne zneužívanie detí je podľa EÚ obrovským problémom. V roku 2021 bolo zachytených až 85 miliónov fotografií a videí, ktoré s ním priamo súvisí. Reálne čísla sú samozrejme podstatne vyššie, keďže nie každý príspevok bol aj nahlásený. Ani pandémia COVID-19 situáciu nezlepšila, práve naopak.

V roku 2021 nadácia Internet Watch zaznamenala až 64-percentný nárast správ týkajúcich sa sexuálneho zneužívania detí v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Situácia je naozaj vážna a zlepšiť by ju mohlo aj nové nezávislé centrum Európskej únie pre sexuálne zneužívané deti. Nové pravidlá majú pomôcť zachrániť deti pred ďalším zneužívaním a zabrániť tomu, aby sa už stiahnuté súbory opäť vrátili na internet.

Náš tip
Toto je TOP 10 Android hier, ktoré Slováci sťahujú najčastejšie (5/2022)

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+