MojAndroid

Niektorí používatelia Android smartfónov si ešte pamätajú službu Google Wallet (Google Peňaženka), ktorá sa neskôr spolu s Android Pay pretransformovala na súčasný platobný systém Google Pay. Podľa portálu XDA-developers sa po konferencii Google I/O 2022 situácia opäť mení a Google Wallet by mal nahradiť Google Pay.

Google Wallet je premenovaným Google Pay

V skutočnosti však pôjde len o premenovanie súčasnej platobnej služby. Dôvodom je hlavne to, že Google Pay už dávnejšie rozšíril svoju funkčnosť a neslúžil len na platenie. Momentálne je v jeho aplikácii možné ukladať preukazy, vernostné karty, darčekové karty, vstupenky, palubné lístky, cestovné lístky, očkovacie preukazy a v niektorých štátoch aj vodičský preukaz.

Tak široká škála možnosti si preto zaslúži výstižnejšie pomenovanie a peňaženka (wallet) vystihuje podstatu tejto služby oveľa presnejšie. Čoskoro tak zmizne z vášho smartfónu názov Google Pay pri tejto aplikácii a objaví sa Google Wallet, teda Google peňaženka.

Nové API prinesie viaceré nové možnosti pre vývojárov

Spolu s novým názvom predstavil Google aj nové API pre vývojárov – Generic Pass. Vývojári budú môcť do Google Wallet pridať prakticky akýkoľvek generický preukaz s QR kódom, čiarovým kódom alebo textom. Budú môcť nastaviť jeho obrázok, QR kód alebo čiarový kód a v rámci informačného textu nastaviť až tri riadky s až tromi poľami na riadok.

Generic passs API | Zdroj: XDA-developers.com

Ak idete na koncert, môžete mať v Google Wallet uložené na jednom mieste svoje lístky, parkovací lístok alebo stravovacie lístky. Medzi ďalšie možné príklady generického preukazu patria knižničné preukazy, poukážky s uloženou hodnotou, členské karty do posilňovne, karty poistenia áut, rezervácie, QR kódy pre hraničné prechody krajiny a QR kódy na predbežné preverenie zákazníkov.

Google Wallet | Zdroj: blog.google.com

Google hovorí, že veci uložené v Google Wallet budete môcť zdieľať s inými Google aplikáciami, pokiaľ je zdieľanie povolené. Budete si môcť napríklad zobraziť informácie a svoj zostatok na karte verejnej dopravy, keď budete v Google Mapách hľadať trasy verejnej dopravy. Budete si tiež môcť ukladať lístky z Google aplikácií, ako sú Gmail a Google Fotky.

Google Wallet | Zdroj: blog.google.com

Samozrejme je bezpečnosť kľúčová. Žiadny preukaz, ktorý sa považuje za citlivý, nebude zdieľaný, takže vaše očkovacie preukazy budú v bezpečí. Spoločnosť tiež poznamenala, že všetky informácie o platbe sú šifrované a Google Wallet podporuje funkcie ako overenie, nájdi môj telefón, vzdialené vymazanie údajov a všetky funkcie zabezpečenia, ktoré by ste od Androidu očakávali.

Náš tip
Recenzia POCO F4 GT: Telefón ako definícia rýchlosti
14.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+