MojAndroid

Na sociálnej sieti TikTok sa objavila výzva s názvom #chapstickchallenge, ktorú môžeme zaradiť medzi mimoriadne nebezpečné. Pod spomenutým hashtagom používatelia zverejňujú videá, v ktorých používajú známe obaly z balzamu na pery a pomocou nich odpočítavajú dni do svojej smrti. Téme sa venoval portál dailytdot.

Objavili sa aj ďalšie upravené verzie. V niektorých videách používatelia týmito balzamami napríklad zakrývajú rany, ktoré si spôsobili sebapoškodzovaním. TikTok už v minulosti čelil viacerým podobným kauzám. Sociálna sieť ako taká poskytuje používateľom priestor na to, aby sa vyjadrili a niekedy to dopadne aj takto.

chapstick challenge
Videá už TikTok zmazal | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V súvislosti s týmto apelujeme najmä na rodičov, pretože práve deti sú v skupine najzraniteľnejších. Opakujú všetko, čo niekde videli. Ak sa takéto nebezpečné videá stanú virálnymi, existuje tu predpoklad, že to môže viesť až k tragédii. Deti sú totiž ľahko ovplyvniteľné a významnú úlohu môže hrať aj kolektív, v ktorom chcú byť za hrdinov. Napríklad aj tým, že budú opakovať nebezpečné veci, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach.

Mnoho používateľov sa len tvárilo, že sa výzvy zúčastnilo. Ich cieľom bolo zviditeľniť sa. Toto všetko sa dostávalo aj k jedincom, ktorí môžu byť na takéto typy zábavy zraniteľnejší. A práve toto je na tom nebezpečné.

TikTok už zakročil, videá zmazal

Sociálna sieť na seba nenechala dlho čakať. Jedno z videí sme si chceli pozrieť aj my, no neuspeli sme. Pri vyhľadaní slova “chapstickchallenge” v aplikácii vybehne hláška, ktorá varuje používateľ pred tým, že niektoré online výzvy môžu byť nebezpečné a pridáva aj návod, ako sa ich vyvarovať.

Niekoľko rád, ako nepodľahnúť davovému šialenstvu

  • Ak ste narazili na niečo znepokojujúce, ako napríklad nejaký hoax, prípadne nebezpečnú výzvu, mali by ste sa zastaviť a porozmýšľať nad tým, čo ste práve videli.
  • Ak uvidíte nejakú výzvu, mali by ste nad ňou porozmýšľať. Môže sa niečo pokaziť? Je to nebezpečné? Má osoba, ktorá výzvu propaguje, nejaké špeciálne schopnosti (športovec a podobne..)? Absolvoval už výzvu niekto z vášho okolia a nič sa mu nestalo?
  • Len vy máte kontrolu nad tým, čo robíte. Preto by ste sa mali rozhodnúť správne. Ak vidíte, že je výzva nebezpečná, mali by ste sa jej vyhnúť.
  • A posledná rada na záver. Ak na sociálnych sieťach vidíte niečo nebezpečné, neváhajte to nahlásiť.

Rodičom radíme, aby sa viac začali zaujímať o obsah, ktoré ich ratolesti na internete konzumujú. Nie všetko je totiž s kostolným poriadkom a denno-denne v online svete číhajú nielen rôzni podvodníci, ale aj výzvy podobného typu, pri ktorých môže dôjsť k nešťastiu.

Náš tip
Narodeninová súťaž: Vyhrajte balík smart zariadení od Nous
16.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+