MojAndroid

Ak vás zaujal nadpis tohto článku natoľko, že ste ho začali čítať, vedzte, že v 21. storočí už nemusí byť problém dobíjanie smartfónu kdekoľvek problémom. Stačí sa len doslova trošku „pohnúť“.

Anthony Mutua, 24-ročný mladík z Kene, vyvinul tenkú sadu kryštálov v čipe, ktoré sú umiestnené do podrážky topánok a pohybom sa aktivujú tak, že sa touto technológiou môžu dobíjať napríklad smartfóny. Technológia by sa mala čoskoro objaviť na trhu.

V klasickej topánke, počas chôdze, tieto čipy vytvárajú elektrickú energiu. Tú môžete využiť na dobíjanie smartfónu pomocou tenkého predlžovacieho káblika, alebo si jednoducho energiu uložíte na neskôr a telefón si dobijete počas oddychu po chôdzi alebo behu.

Mutua, očakáva, že kryštály sa čoskoro dostanú do sériovej výroby aj vďaka tomu, že energia sa môže ukladať. Dokonca už spomína aj možnosti podnikania, keď podnikateľ môže jednoduchým spôsobom dobíjať telefóny, navyše, pripojiť by sa ich malo dať niekoľko naraz – všetko však závisí od kondície vlastníka alebo podnikateľa.  Čip môže byť vložený do akejkoľvek topánky, čo môže jeho dostupnosť pre masy ešte viac zvýrazniť. Môžete si ho prekladať z topánky do topánky, neodporúča sa ho však používať v kúpeľňovej a plážovej obuvi.

V Afrike by sa mala cena pohybovať na úrovni 46 amerických dolárov (35,60 €), čo obsahuje polročnú záruku a dva kusy čipov, ktoré vám vložia do topánok podľa vášho výberu.

Národná rada pre vedu a technológie (NCST) prispela Mutuaovi približne 6000 dolárov, no Mutua sa snaží o ďalšie financie, aby sa projekt rozšíril aj mimo hraníc Kene. Technológia je už v Keni patentovaná, no Mutua ju chce rozšíriť do celého sveta. Našlo sa už dokonca aj niekoľko firiem, ktoré chcú projekt finančne podporiť.

Celkom zaujímavá myšlienka a naozaj nás oslovila. Ak môžem povedať za seba, určite by som si takéto topánky kúpil, resp. čip. Bola by to zaujímavá alternatíva, ako byť stále s nabitým telefónom a je to aj vhodný doplnok pre turistov a všetkých, ktorí často sedia za počítačmi a nemajú pohyb. Mutua tak vlastne „jednou ranou zabil tri muchy“: priniesol ekologickú, ekonomickú a zdraviu prospešnú technológiu nabíjania batérií pre smartfóny. Držíme mu palce, nech sa „dobíjacie topánky“ dostanú čo najskôr aj do ponuky našich obchodov.

Zdroj, foto: Next Web, Androidauthority.com

12.5.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+