MojAndroid

Či už si kupujete nový telefón alebo ste svoj aktuálny museli dať z nejakého dôvodu do výrobných nastavení, svoje dáta by ste v akejkoľvek z týchto dvoch situácii hľadali márne. Situácia s obnovou dát je však najmä s novšími verziami Android-u pomerne jednoduchá a celý proces vám zaberie len niekoľko kliknutí. Ešte pred prvým spustením systému vám Android túto možnosť dáva, no rovnako tak ju nájdete aj priamo v nastaveniach pod funkciou Záloha a obnova, ktorú môžete využiť aj vtedy, ak ste sa o obnovu nepokúsili hneď na začiatku. Najskôr ju však musíte zapnúť na vašom starom zariadení. Web AndroidCentral k tomu spracoval jednoduchý návod.

Zapnutie funkcie Záloha a obnova

Ešte predtým, ako sa pustíte do obnovovania aplikácií a nastavení, musíte sa uistiť, že túto funkciu máte zapnutú na svojom pôvodnom telefónu. Zariadenie tak najskôr musí všetky dáta nahrať na Google Drive, odkiaľ ich neskôr bude môcť obnoviť.

 1. Otvorte Nastavenia – ikona ozubeného kolečka.
 2. Preskrolujte sa nižšie
 3. Kliknite na Systém.

  nastavenia, system android
  Zdroj: Androidcentral.com
 4. Kliknite na možnosť Záloha a obnova
 5. Uistite sa, že záloha na Google Drive je aktíva a vyberte si Google účet, na ktorý má byť vykonaná.
 6. Ak ste funkciu nemali zapnutú, zálohovanie bude spustené.
zaloha a obnova aplikacii
Zdroj: Androidcentral.com

Presné umiestnenie vyššie spomínaných možností sa môže líšiť od nadstavby Androidu. Napríklad nastavenia nájdete buď medzi aplikáciami, na domovskej obrazovke alebo v lište notifikácií. Samotná možnosť Záloha a obnova sa môže nachádzať pod systémom, ale aj v rámci informácií o telefóne. Najrýchlejšie sa k funkcii dostanete cez vyhľadávanie v rámci Nastavení, ak vaše zariadenie túto možnosť ponúka.

Ako zahájiť obnovu na novom Android zariadení

Ako sme spomenuli na začiatku článku, funkciu obnovy nastavení a aplikácií vám systém ponúkne pri úvodnom spustení zariadenia, no dostať sa k nej môžete aj dodatočne cez nastavenia. Tentokrát však počítame s tým, že využijete prvú možnosť a obnovu nebudete odkladať.

 1. Vyberte si jazyk a kliknite na tlačidlo Začať.
 2. Kliknite na možnosť Kopírovať vaše dáta.
 3. Ešte pred spustením sa musíte pripojiť na Wi-Fi sieť.

  vyber jazyka, nastavenia wifi, android, zaloha a obnova
  Zdroj: Androidcentral.com
 4. Na ďalšej obrazovke si môžete vybrať jednu z dostupných možností obnovenia. Dáta totiž môžete obnoviť aj priamo zo zariadenia, ktoré ste doteraz používali. Návod však pokračuje funkciou Záloha z cloudu.
 5. Prihláste sa do svojho Google účtu, na ktorý ste vykonali zálohu dát.
 6. Pokračujte kliknutím na Súhlasím s podmienkami používania služieb Google.

  zaloha a obnova, android
  Zdroj: Androidcentral.com
 7. Uvidíte zoznam možností obnovenia. Vyberte si pre vás najvhodnejší.
 8. Kliknite na možnosť Obnoviť, ak chcete obnoviť všetky dáta z predchádzajúceho zariadenia.
 9. Ak chcete obnoviť len vybrané aplikácie, pod záložkou Aplikácie vyberte konkrétne tie, ktoré chcete obnoviť.

  záloha a obnova aplikacii
  Zdroj: Androidcentral.com
 10. Týmto krokom sa spustila obnova na pozadí. Medzičasom si môžete nastaviť zámok obrazovky.
 11. Kliknite teda na možnosť Nastaviť zámok obrazovky.
 12. Vyberte si možnosť, ktorú chcete využívať. Vzor, číselný kód, odtlačok prsta či iný biometrický údaj, v závislosti od vášho zariadenia.

  nastavenie odomykania obrazovky
  Zdroj: Androidcentral.com
 13. Ďalej si môžete nastaviť Google Assistant. Ten však podporuje iba komunikáciu v anglickom jazyku.
 14. Pre začiatok spustite nastavenie Voice Match.
 15. Natrénujte vášho asistenta, aby rozpoznal váš hlas a kliknite na dokončiť.
google assistand
Zdroj: Androidcentral.com

Tým to sa celý proces skončí. Čas, za ktorý sa zariadenie stihne obnoviť závisí najmä od dvoch faktorov – rýchlosť internetu a výkon zariadenia. Samozrejme, veľkú rolu hrá aj počet zálohovaných aplikácií, no to je priamo naviazané na práve tieto dve hodnoty. Ak máte v súvislosti so zálohou pochybnosti o bezpečnosti vašich dát, tak Google sa samozrejme snaží dodržať všetky štandardy, ktoré sú aj pri zálohe na Google Drive dodržané. Samotný proces a konkrétne servery zálohy sa môžu líšiť v závislosti od výrobcu mobilného telefónu a v takej situácii už Google nemá kontrolu nad dodržaním všetkým bezpečnostných pravidiel. Najpredávanejšie či známe značky ako Samsung, Xiaomi, LG, Motorola alebo Nokia však používajú totožné postupy, aké sú uvedené aj v tomto návode.

Kúpili ste dieťaťu nový smartfón? Pripravili sme návod, ako môžete mať jeho / jej aktivity pod kontrolou.

4.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+