MojAndroid

Smart home, alebo aj “inteligentné domácnosti”, sú v dnešnej dobe čoraz populárnejšie. Vďaka mnohým výrobcom si môžete vybrať spomedzi tisícov produktov, ktoré medzi sebou komunikujú. Každý si tak vie prispôsobiť smart home tak, aby mu robila čo najväčší úžitok. Aj my v redakcii sme sa zaoberali otázkou takýchto zariadení a každý sme sa rozhodli vybrať si to, ktoré sa nám páči najviac.

Zaujímavé zariadenia do vašej smart domácnosti si môžete kúpiť aj v našom eshope. Každý, kto tak urobí do 31. marca, bude navyše zaradený do žrebovania o 10 smartfónov Samsung Galaxy A10. Takže neváhajte a navštívte stránku eshop.mojandroid.sk.

Miroslav Schwamberg (zástupca šéfredaktora)

Osobne mi smart home zariadenia prirástli k srdcu. Sám z nich niekoľko používam a do budúcna svoju zbierku určite rozšírim. U mňa doma môžete nájsť Google Home Mini, smart osvetlenie od Xiaomi, ale aj Philips Hue, rôzne teplomery a robotický vysávač od Xiaomi. Ten mimochodom poslúcha na slovo a fráza “OK, Google, start cleaning” je u mňa na dennom poriadku.

Poviem to svojmu Google Home Mini, ktorý informáciu pošle vysávaču a ten pekne povysáva. Keby som si ale mal vybrať jedno zariadenie, ktoré nesmie chýbať v smart domácnosti, bolo by to Homey v2.0.

Áno, jeho cena je síce vyššia, ale dostanem za ňu asi najlepší mozog smart domácnosti. Vďaka podpore siedmich najrozšírenejších bezdrôtových protokolov k tejto vecičke pripojím vyše 50 tisíc zariadení. Je jedno či fungujú na Zigbee, Z-Wave či Bluetooth.

Homey smart home

Ku Xiaomi smart home si nemusím kupovať žiadnu bránu, Homey to zvládne samo. To isté platí aj pre zariadenia ostatných značiek. Pokiaľ to teda myslíte so smart home vážne (tak ako ja), Homey by nemal chýbať ani v tej vašej. Zariadenie som samozrejme mal možnosť otestovať, bohužiaľ, ešte ho nevlastním. Raz možno našetrím :)

 

Martin Minka (redaktor)

Otázke inteligentnej domácnosti som sa nikdy extra nevenoval. Oslovilo ma, ako medzi sebou dokážu zariadenia komunikovať. Takisto je pozoruhodné, čo všetko môže byť v dnešnej dobe “inteligentné”. Každopádne po krátkom uvažovaní si ma získal Google Home Mini.

Google Home Mini

Nejde ani tak o to všetko, čo dokáže. Získal si ma svojou jednoduchosťou a dostupnosťou. Pod 50 eur som schopný zohnať zariadenie, ktoré mi dokáže vypočítať príklad, premeniť jednotky, povedať správy a počasie, alebo pustiť hudbu. A hoci jeho zvukový prejav určite nie je špičkový, za tú cenu nejde o najhorší kompromis.

Google Home Mini

Momentálne neplánujem kupovať nič z kategórie smart home zariadení a ani premeniť rodičovský dom na inteligentnú domácnosť. Ak si ale raz budem vo vlastnom zariaďovať smart home, Google Home Mini tam určite nebude chýbať. Už len kvôli tomu parádnemu minimalistickému dizajnu.

Tomáš Kanálik (redaktor)

Mňa osobne zaujalo Xiaomi Mijia Smart Door Bell. V krátkosti ide o smart zariadenie pre inteligentnú domácnosť nahradzujúce klasický dverový zvonček. Navyše, možné je ho pripojiť k smartfónu a vďaka jeho integrovanej kamere vidieť, kto stojí pred dverami.
“Známe tváre” si zvonček dokonca dokáže aj zapamätať a následne im povolí prístup za dvere. Fungovať to bude aj v noci, pretože táto šikovná vecička disponuje aj režimom nočného videnia a mnohými ďalšími funkciami.

Milan Menšík (redaktor)

Najdôležitejším prvkom smart produktov v domácnosti, ako sú inteligentné svetlá, kamery, termostat alebo audio systém, je centrálne ovládanie. V prvom rade je dôležite, aby malo pokročilé hlasové ovládanie. V tomto smere exceluje Google Asistent.
V druhom rade je potrebná čo najširšia kompatibilita so smart zariadeniami iných výrobcov. Toto všetko bez problémov splní Google Home Hub. Navyše máte vďaka 7-palcovému dotykovému displeju nielen zvukovú odozvu Google Asistenta, ale aj obrazovú. Informácie môžu byť zobrazené v peknej vizuálnej forme. Ráno máte na stole predpoveď počasia na celý deň.
Po spustení inteligentných reproduktorov v domácnosti vidíte obal prehrávajúceho sa hudobného albumu. Ak sa počas prehrávania hudby priblížite k Hubu, automaticky sa na displeji zobrazí možnosť zastaviť skladbu, prípadne možnosť prepnúť ďalšiu skladbu.
Home Hub je kompatibilný s viac ako 10 tisícom IoT produktov do domácnosti. S jeho pomocou si tak hlasom nastavíte bez problémov úroveň osvetlenia alebo teplotu v dome. Pri nečinnosti môže Google Home Hub nahradiť obyčajné bytové hodiny alebo fotorámček s fotografiami vašich najbližších.

A aké smart home zariadenie by nemali chýbať vo vašej domácnosti? Ste fanúšikom inteligentného bývania? Dajte nám vedieť svoj názor dole v diskusii pod článkom. Potešíme sa každému príspevku.

15.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+