MojAndroid

Rockstar Games po niekoľkých oneskoreniach vydal hru Max Payne pre Android, o čom sme vás informovali už včera a dnes sme pre vás túto hru aj otestovali. Sme radi, že vám po prvýkrát môžme predstaviť našu Obednú prestávku špeciál s hrou Max Payne Mobile a dúfame, že sa vám recenzia tejto hernej novinky bude páčiť!

Max Payne Mobile je Android hra zobrazujúca príbeh rovnomenného policajta z New Yorku, ktorý stratil svoju rodinu a túži po pomste, pre ktorú je schopný spraviť takmer všetko. Počas hľadania pomsty a pokoja v duši prechádza Max Payne rôznymi situáciami, v ktorých rozhodne využijete vašu rýchlosť a presnú mušku.

Túto hru si môžete zakúpiť na Google Play Store za 2,84€ a pokiaľ nemáte zariadenie s väčšou uhlopriečkou displeja ako 4,3″, túto kúpu vám moc neodporúčame. My sme Max Payne Mobile testovali na Sony Xperia S a musíme povedať,  že uhlopriečka 4,3″ je naozaj spodnou hranicou pohodlného hrania, ktoré si okrem iného vyžiada aj viac ako 1,3 GB miesta vo vašej pamäti.

Gameplay

Kto nepozná hru Max Payne, a nevidel ani rovnomenný film, prichádza o dosť. Max Payne po vydaní svojej PC verzie preformátoval žáner tzv. 3rd person shooter hier, kde sa na hrdinu pozeráte z pohľadu tretej osoby. Hoci vtedy boli hranejšie skôr hry s pohľadom prvje osoby, Max Payne si spolu s GTA III našiel svojich fanúšikov, ktorých určite potešil aj Android port tejto hry. Hoci dnešné akčné hry dosahujú vyššiu kvalitu ako Max Payne Mobile, stále sa nájdu fanúšikovia, ktorý uprednostnia práve tento titul.

Max Payne ponúka okrem zaujímavého príbehu vo svojom novom titule množstvo strieľania, ktoré síce často nemá zmysel, no je presne tým, čo ľudia od hier tohto typu očakávajú. Okrem toho musíte prechádzať aj rôznymi jednoduchými úlohami, aby vám to strieľanie “neliezlo cez hlavu”, no úlohy si nežiadajú nejaké extra logické zmýšľanie,  viac sa pri ich riešení zameriate na samotný príbeh, emócie a atmosféru, ktorú Max Payne pri hraní vytvára. Čo túto hru robí výnimočnou je Bullet Time – spomalený pohyb dobre známy hlavne zo série The Matrix, ktorý ešte viac umocňuje akčné scény, hlavne tie, kde strieľate po protivníkoch a oni vám streľbu oplácajú. Samozrejme, že bullet time nie je nekonečný, jeho trvanie závisí od obtiažnosti a počtu zabitých nepriateľov, no práve vďaka tejto funkcii je táto hra o dosť zaujímavejšia.

V ostatných súčastiach sa táto hra od konkurencie moc nelíši. Na výber máte množstvo zbraní, medzi ktorými nechýba brokovnica, raketomet či Molotov koktejl, váš život je obmedzený, jeho úroveň môžete sledovať v ľavom hornom rohu, v tzv. health bar-e a strieľanie po nepriateľoch je dosť ľahké. To je spôsobené hlavne automatickým zameriavaním nepriateľov, ktoré sa dá v nastaveniach aj vypnúť, no hra sa potom stáva dosť ťažkou, povedali by sme, že ju v tomto móde prejdu len ozajstní ostrieľaní hráči. Oveľa viac si hru užijete, ak máte joystick alebo iný herný ovládač, poprípade väčšiu uhlopriečku displeja (zrejme najvhodnejší by bol 7″ tablet).

Príbeh a kvalita

Dovoľujeme si povedať, že príbeh a pocit, ktorý vo vás hra Max Payne Mobile počas hrania zanecháva, sú viac ako polovicou úspechu tejto hry. Príbeh je počas hrania predvádzaný sériou komiksov a videí, ktoré sú dabované a za toto musíme Rockstar Games pochváliť. Komiksy s dôveryhodnými hlasmi vás do príbehu doslova vtiahnu a vy sa budete chcieť dozvedieť stále viac a viac.

Dátový balík, ktorý si po nainštalovaní hry musíte stiahnuť, má niečo viac ako 1,3 GB a môžme vám povedať, že sme neľutovali ani jeden MB, ktorý sme si na SD kartu museli uložiť. Hra nám doteraz ponúkla niekoľko komiksov a scén s príbehom, ktoré nás naozaj veľmi zaujali a umocnili náš celkový dojem z tejto hry a veríme, že kým túto hru dohráme, tak uvidíme ešte niekoľko kvalitných scén nielen počas hrania, ale aj z príbehu. Nakoľko nehrávame hry tohto typu veľmi často, kým Max Payne Mobile prejdeme, potrvá nám to niekoľko týždňov, ak však hrávate na vašom mobile náročnejšie hry častejšie, mali by ste aj Max Payne Mobile prejsť za niekoľko hodín. Aspoň taký čas udávajú nadšenci na internete.

Pokiaľ ste majiteľom zariadení s Tegra 3 procesorom, čakajte krajšie textúry, tiene a niektoré efekty. Napríklad na Asus Transformeri Prime ide hra na najvyšších detailoch úplne plynulo a prináša naozaj krásnu grafiku, ktorá sa síce nevyrovná grafike najnovších high-end hier pre Android, no ponúka dostatočnú kvalitu za svoju cenu. Túto hru však nebudete hrať kvôli grafike, ale kvôli príbehu a tomu, že vás zaujme a vtiahne do svojho deja.

Ovládanie

Max Payne je klasika pre stolové počítače a herné konzoly, preto s dotykovým ovládaním nedosiahnete nikdy takú kvalitu hrania, ako na desktope či hernej konzole. Napriek tomu však Rockstar Games prinieslo podobné ovládanie ako pri GTA III, ktoré je zrejme tým najlepším, čo môžete pri hrách tohto typu dostať. Zatiaľ.

Ovládacie prvky sú rozmiestnené po displeji tak, aby ste hru mohli pohodlne ovládať dvoma rukami. Inak to ani nepôjde, samozrejme. Pravá ruka ovláda strieľanie, bullet time tlačidlo, skákanie/kotúľanie a takisto otáčanie celej postavy vľavo alebo vpravo. Ľavou rukou pohybujete Maxom dopredu, dozadu a do strán a po ruke máte aj tlačidlo pauzy. Práve v menu, ktoré sa vám otvorí po stlačení tohto tlačidla si môžete hru uložiť, načítať, prezrieť tutoriál, nastaviť umiestnenie ovládacích prvkov na displeji, nastaviť ostatné prvky hry alebo hru aj opustiť. Nájdete tu aj nastavenia pre zvuk, video a jazyk (dostupné sú len angličtina, nemčina, španielčina, japončina, francúzština, taliančina a ruština). Veľmi užitočné sú nastavenia pre citlivosť ovládania a zameriavania, ktoré vám pomôžu, ak ste zvyknutí na rýchlejší pohyb kurzora či naopak, ak máte problém s rýchlymi pohybmi v hre.

Celkovo musíme ovládanie zaradiť medzi tie lepšie, kladne hodnotíme aj možnosť nastavenia umiestnenia ovládacích prvkov a ich citlivosti.

Záver

Max Payne Mobile je veľmi zaujímavá hra, ktorá vás dokáže upútať hlavne svojim príbehom. Má síce trochu vyššie hardvérové a pamäťové nároky, no za tých pár drobných určite stojí. Túto hru vám odporúčame zakúpiť hlavne v prípade, že máte tablet, ešte lepšie ak s Tegra 3 procesorom. Najlepšou kombináciou určite bude spojenie tabletu s herným joystickom, no na Slovensku je len niekoľko nadšencov, ktorú túto kombináciu vlastnia. Celkovo tento herný titul hodnotíme na 8/10, po bode dole strhávame Maxovi za až prehnanú jednoduchosť pri mierení a za vyššie nároky na vaše zariadenie.

Max Payne Mobil
Rockstar Games, Inc.
Verzia 1.0 (14. 6. 2012)
Veľkosť 24 MB
2.2+

2,84 €

Zdroj: SlashGear (video)

15.6.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Vašek Adamec

  Co to je za argument jednoduchost při míření?

  V nastavení se dá upravit či dokonce vypnout míra automatického míření.

  • Vašek, v texte to je napísané, treba pozorne čítať :)

 • Mrastano

  HTC One X ide suprovo:) viac takýchto retro gamesiek a bude to oukej 

 • ^_^

  Neviem ako to je na Desire s ale ponúka to inštaláciu Takže by malo ísť v pohode

 • mato187

  SE LIVE WITH WALKMAN bez sekania

 • Ľubomír Koprla

  Mam taky maly problem,ked to spustim zacne sa mi stahovat tych 1,2gb ale na internu pamät.ale ja mam internu pamat 1gb,ako to mam spravit aby to slo?

+