MojAndroid

Vedeli ste, že minulý rok si používatelia Android zariadení nainštalovali 65 miliárd aplikácií?! To je obrovské číslo, ktoré si ešte treba vynásobiť veľkosťou jednotlivých inštalačných balíčkov, aby sme mali predstavu o tom, koľko dát pretieklo internetom. Odteraz bude ale online sieťou tiecť menej megabajtov. Google totižto predstavil nový algoritmus, vďaka ktorému budú aplikácie, aj ich aktualizácie z obchodu Play menšie. Nazýva ho bsdiff.

google-plary-store-algoritmus-1 google-plary-store-algoritmus-2

Ukážka, ako sa budú po novom zobrazovať veľkosti aplikácií a ich aktualizácií

Nový algoritmus dokáže ušetriť používateľovi pri prvej inštalácii aplikácie približne 12% veľkosti, pričom pri aktualizáciách sa úspora pohybuje až na úrovni 65%. Keď zoberieme do úvahy, že aplikácia môže mať sama o sebe maximálne 100 MB, plus k nej môžu byť pribalené dodatočné dáta o veľkosti do 2 GB, tak pri prvotnej inštalácii môžete ušetriť viac ako 250 MB a pri aktualizácii až do 1365 MB dát! Google tento výsledok dosiahol kompresiou knižníc, ktoré sú napísané v natívnom kóde. Ak aplikácia takýto kód neobsahuje, nový algoritmus dokáže jej veľkosť pri sťahovaní zredukovať o 5%.

Náš tip
10 faktov o Google, o ktorých ste nevedeli

 

Google okrem zverejnenia nového algoritmu pridal aj niekoľko tipov a trikov na to, ako môžu vývojári zmenšiť veľkosť svojich aplikácií. V obchode Play tiež bude po novom ukazovať veškosť aplikácie, keď si ju budete chcieť prvýkrát stiahnuť a veľkosť aktualizácie, keď budete chcieť aplikáciu aktualizovať. Viac informácií o tejto téme si môžete prečítať priamo na blogu spoločnosti Google.

26.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+