MojAndroid

Slovenský mobilný operátor O2 prichádza s iniciatívou Vráťme spolu rozum na internet, v rámci ktorej chce ľudí vzdelávať o tom, ako sa majú na internete správať a ako nepodľahnúť tlaku dezinformačnej scény.

“Technológie sú dobrý sluha, ale zlý pán. Pomáhajú nám udržiavať priateľstvá na diaľku, no zároveň nás učia na diaľku aj nenávidieť. Okrem zlatých mačiatok a veselých memečiek sa nimi šíria aj lži a nenávistné prejavy. A pod vplyvom emócií konáme skôr, ako rozmýšľame. V O2 #DátujemeZodpovedne, a preto sme sa rozhodli podporiť návrat rozumu na internet.”

V rámci kampane vzniklo jedno veľmi zaujímavé deepfake video, ktoré ukazuje, aké jednoduché je vytvoriť nepravdivú informáciu a zmanipulovať realitu na internete. V niektorých prípadoch je rozpoznať takýto podvod pomerne náročné.

Vo videu by ste mohli spoznať Zlaticu Puškárovú, avšak reálne sa v ňom nenachádza. Ide len o deepfake video, na ktorom sa nachádza úplne iná osoba a hovorí to, čo by inak nikdy nepovedala.

“Z nášho prieskumu vyplynulo, že približne pätina ľudí na Slovensku verí v zásadných témach, akými je napríklad pôvod covidu alebo očkovanie, skôr konšpiračným médiám. Naviac, ďalšia pätina neverí v týchto témach žiadnym médiám – ani mainstreamu, ani takzvanej alternatíve. So znepokojením sledujeme rozklad dôvery ľudí vo fakty a overené informácie. Cítime spoluzodpovednosť za to, ako ľudia používajú mobilné dáta. Chceme urobiť, čo je v našich silách, aby sme na internet vrátili rozum, posilňovali kritické myslenie a pomáhali kultivovať informačné prostredie na Slovensku.” 

Igor Tóth, generálny riaditeľ O2

Všetko dôležité na jednom mieste

V rámci iniciatívy vznikla stránka datujzodpovedne.o2.sk, na ktorej nájdete všetky dôležité informácie. Okrem toho sa tu nachádza aj špeciálny test, ktorý preverí to, akí ste na internete ostražití. Ak ho zvládnete, od O2 získate balík Neobmedzené dáta na deň úplne zadarmo.

datujzodpovedne vysledok O2
Výsledok testu | Foto: Redakcia

Stránka pomerne podrobne vysvetľuje, ako vznikajú a prežívajú hlúposti v piatich jednoduchých krokoch:

  1. Na začiatku môže byť omyl, ale aj úmysel
  2. Hoax je vyrobený tak, aby fungoval
  3. Sociálne siete ho dostanú k ľuďom
  4. Zneužitie chyby našej mysle
  5. Nemáme sa radi a robíme si zle

Každý z týchto krokov je na stránke datujzodpovedne detailne vysvetlený. O2 ďalej radí, čo robiť, aby ste sa len tak ľahko nedali nachytať. Prihliadať je potrebné na to, kto konkrétnu informáciu povedal, či vo vás vytvára nejaký pocit (strach, nenávisť a podobne…), aký je kontext, kde sa informácia nachádza a podobne. Na základe zanalyzovania týchto bodov je rozlíšiť dezinformáciu od pravdy oveľa jednoduchšie. Nie je hanba naletieť, ale nepoučiť sa.

O2 dá 60 tisíc eur na vzdelávanie v oblasti mediálnej gramotnosti

Férová nadácia O2 podporí digitálne vzdelávacie projekty, platformy a iniciatívy pôsobiace v oblasti mediálnej gramotnosti a formulovania kritického myslenia detí, mladých a učiteľov. Taktiež podporí projekty zamerané na kultiváciu informačného priestoru, vyvracanie hoaxov a potláčanie nenávistných prejavov sumou 60 tisíc €. Každý nápad je vítaný, svoj projekt môžete prihlásiť tu.

datujzodpovedne
Z natáčania videa | Foto: O2

Na stránke tiež nájdete rozhovory s ľuďmi, ktorí na základe podložených faktov zmenili svoj názor na dezinformácie a hoaxy, ktorým predtým verili. Antivaxerka Juliana porozprávala o tom, ako zmenila svoj postoj k očkovaniu a bývalý konšpirátor Samuel zase povedal o tom, čo zmenilo jeho pohľad na svet.

Užitočné rady môžete získať aj od psychologičky Vladimíry Čavojovej, ktorá vás naučí, ako myslieť kriticky. Psychológ Dušan Ondrušek zase poradí, ako sa rozprávať s konšpirátormi a trollmi.

datujzodpovedne
Foto: O2

#DatujZodpovedne

Náš tip
4ka vs. Radosť: Porovnanie neobmedzených ponúk, ktorá sa oplatí viac?

25.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+