MojAndroid

Orange a O2 pokročili v rokovaniach o spojení svojich sietí, ktoré by malo priniesť nielen úsporu nákladov pre operátorov, ale aj výhody pre samotných zákazníkov. Zo spojenia by mohol ťažiť najmä modrý operátor, ktorému treba 3G aj LTE sieťou pokryť ešte veľké časti územia. O2 momentálne využíva národný roaming od Telekomu, ktorý mu poskytol prístup do vlastnej 2G siete. Tá slúži spoločnosti najmä na sprostredkovanie hovorov a pomalšieho prenosu dát.

Rokovania medzi Orangeom a O2 potvrdilo zastúpenie obidvoch operátorov, pričom dohoda o vzájomnom využívaní mobilných sietí, by mohla do platnosti vojsť už čoskoro. Obidvaja operátori by vzájomné mali zdieľať nielen 2G, ale aj 3G a dokonca LTE siete, čím by sa výrazne ušetrili prostriedky na budovanie sietí. Ušetrené náklady by sa mohli pohybovať v stovkách tisíc až miliónoch eur ročne. Už dnes je bežné zdieľanie stožiarov, ktoré využívajú všetci traja mobilní operátori.

O prebiehajúcich rokovaniach o spojení sietí medzi Orangeom a O2 sme vás informovali už v septembri minulého roka. Vďaka spoločnému postupu by operátori nemuseli budovať siete duplicitne a O2 by nemusel budovať vysokorýchlostnú sieť 4G/LTE tam, kde ňou už obyvateľstvo pokrýva Orange. Zároveň by sa mohla zvýšiť rýchlosť budovania LTE sietí a rozširovania HSPA+ v nových oblastiach a spolupráca by sa vďaka zníženým nákladom mohla priaznivo premietnuť aj do cien pre zákazníkov.

Zdroj: mobilmania.sk

10.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+