MojAndroid

Tak ako sme informovali koncom júla, O2 začína s komerčným testovaním svojej vysokorýchlostnej dátovej siete LTE. Tá je zatiaľ dostupná len na malom území Slovenska, konkrétne v obciach Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji a Zálesie.

Mobilný operátor ponúkne v týchto lokalitách svojim zákazníkom LTE internet s prenosovými rýchlosťami pre download až 100Mbit/s a pre upload 20Mbit/s. Cena za takéto pripojenie je 15€ mesačne a zahŕňa predplatené dáta s veľkosťou až 100GB. Ako to pri O2 býva, je všetko samozrejme bez viazanosti. Teraz môžete navyše službu LTE internet využívať jeden mesiac zadarmo. Ak si ju aktivujete v auguste, máte službu zadarmo až do konca septembra.

Po prekročení limitu 100 GB dát sa pripojenie preruší a zákazník už v danom období nebude môcť sťahovať ďalšie dáta cez LTE. Na výber má možnosť zakúpiť si balíček na 3G sieť. Postup je rovnaký aj v prípade, že sa nenachádzate v pokrytí LTE signálu. V balíčku za 15€ tak nie sú žiadne dáta pre ďalšie siete.

 

Na to, aby ste mohli využívať LTE internet od O2, budete potrebovať zariadenie podporujúce LTE technológiu v pásme 1800 MHz. O2 ponúka dve takéto zariadenia:

 

Huawei WiFi router B593 desktop

S týmto zariadením môžu zákazníci dosiahnuť maximálnu rýchlosť sťahovania dát až 100 Mbps. Zariadenie okrem technológie LTE podporuje aj technológie 3G a EDGE. K zariadeniu je možné pripojiť až 32 paralelne pripojených zariadení. Cena zariadenia je 50 Eur s DPH.

ZTE USB modem MF821D

S USB modemom môžu zákazníci dosiahnuť rýchlosti až 100 Mbps v sieti LTE. Rovnako ako predchádzajúci typ, podporuje aj toto zariadenie  technológie LTE, 3G a EDGE. Cena zariadenia je 30 Eur s DPH.

Ak sa počas 12 mesiacov rozhodnete zakúpené zariadenie vrátiť, dostanete naspäť plnú sumu, ktorú ste zaplatili. Zariadenie však musíte vrátiť nepoškodené a v neporušenom obale.

Ďalšie rozširovanie siete LTE bude závisieť od tendra na frekvenciu 800MHz. Frekvenčné pásmo aktuálne spustenej siete LTE je 1800 MHz so šírkou pásma 2 x 15 MHz. Nami dosahované hodnoty pri testovaní boli 42,48 Mbps pre download a PING 33 ms, pri uploade sa táto hodnota zastavila pri čísle 9,19 Mbps. Pripravujeme pre vás podrobnejšie testovanie siete LTE a v našom víkendovom prehľade “Čo týždeň dal” vám prinesieme aj rozhovor priamo z tlačovej konferencie.

Zdroj: O2, foto: Martin Krcho

3.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+