MojAndroid

Ak je dnes nejaký komponent smartfónov často kritizovaný, tak je to určite práve batéria. Či už kvôli výdrži, rýchlosti nabíjania, životnosti ale aj možnosti recyklácie. Práve posledný parameter by podľa portálu Innovationnewsnetwork mohla zlepšiť nová nanotechnológia, ktorú vyvinuli inžinieri austrálskej univerzity RMIT.

Nová nanotechnológia má za úlohu predlžiť životnosť batérií o trikrát viac ako dnešné technológie. Tím je presvedčený, že by sme mohli mať recyklovateľné batérie, ktoré vydržia až deväť rokov. Dosiahnuť tak môžeme pomocou vysokofrekvenčných zvukových vĺn na odstránenie hrdze, ktorá bežne brzdí ich výkon.

V Austrálii, odkiaľ výskumný tím pochádza, sa na recykláciu zbiera iba 10 % použitých batérií, pričom zvyšných 90 % ide na skládku alebo sa neekologicky zlikviduje. Dôvodom sú vysoké náklady na regeneráciu lítia a iných prvkov. Tento problém má odstrániť nanomateriál s názvom MXene, ktorý je podobný grafénu s vysokou elektrickou vodivosťou.

Výskumníkom sa podarilo popasovať s najväčšou prekážkou recyklácie

Najväčším problémom pri vývoji MXene bola hrdza, ktorá sa tvorí na povrchu batérii vo vlhkom prostredí. Odstrániť hrdzu z materiálu, ktorý je oveľa tenší ako ľudský vlas, predstavovalo pre výskumníkov najväčšiu výzvu.

Nanotechnológia MXene | Zdroj: Innovationnewsnetwork.com

Súčasné metódy zahŕňajú použitie chemických náterov, čím sa môže obmedziť opätovné použitie batérie. Výskumníci univerzity RMIT však podrobili materiál vysokofrekvenčným zvukovým vlnám a vďaka ním sa podarilo hrdzu odstrániť. A čo je najpodstatnejšie, tak sa podarilo navrátiť batérii elektrický a elektrochemický výkon.

Momentálne výskumníci skúmajú, ako zariadenie s vysokofrekvenčnými zvukovými vlnami zakomponovať do už existujúcej výrobnej infraštruktúry a testujú metódu aj na iných materiáloch. Ak budú výsledky pozitívne, tak by RMIT mohla spôsobiť revolúciu, a to nielen v recyklácii batérií smartfónov.

Náš tip
Toto je smartfón s vymeniteľnou batériou, podporou microSD a 3,5 mm jackom
Zdroj: Innovationnewsnetwork.com
27.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+