MojAndroid

Už niekoľko rokov čakajú fanúšikovia značky Nokia na novú plnohodnotnú vlajkovú loď, ktorá by bola nástupcom modelu Nokia 9 PureView. Pokiaľ patríte medzi nich, budete asi sklamaní.

Vlajková Nokia sa na trhu neobjavila tri roky

Oznámila to spoločnosť HMD Global, ktorá vlastní značku Nokia. Posledné roky uvádzala na trh smartfóny vo všetkých cenových kategóriách, ale teraz sa rozhodla prestať súperiť s ostatnými výrobcami na poli vlajkových lodí. Pracovať na smartfóne s cenovkou nad 800 dolárov pre ňu nemá momentálne zmysel. Potvrdil to Adam Ferguson, vedúci produktového marketingu HMD, v rozhovore pre portál AndroidAuthority.

Nokia 9 PureView
Posledná vlajková loď – Nokia 9 PureView | Zdroj: Nokia

Posledná vlajková loď, Nokia 9 PureView, bola uvedená na trh v roku 2019 a bol to pokus vrátiť značku na trh prémiových smartfónov, ktorému kedysi vládla. Bohužiaľ, nový model nebol prijatý dobre a špekulácie o jeho nástupcovi boli vždy následne vyvrátené. Značka odvtedy nevydala žiadny TOP model.

HMD Global chce vydávať cenovo dostupné telefóny s dlhou výdržou

Výrobca sa chce momentálne sústrediť na svoju hlavnú činnosť – smartfóny nižšej a strednej triedy, ako aj bežné telefóny. Chce, aby boli telefóny značky Nokia známe ako zariadenia, ktoré vydržia niekoľko rokov používania, majú niekoľkodňovú výdrž batérie a dostupnú cenu. Zdá sa, že nová stratégia začína pomaly fungovať, pretože spoločnosť nedávno oslávila prvý rok prevádzkového zisku.

Nokia X20
Nokia X20 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zisková bola už od 3. štvrťroka 2021 a 4. štvrťrok 2021 bol dokonca najziskovejším štvrťrokom v krátkej novodobej histórii tejto spoločnosti. Do konca tohto roka chce byť tiež lídrom na trhu predplatených smartfónov v USA. V pláne je taktiež oddelenie jej služieb do samostatnej divízie, ktorá sa zameria na podnikových používateľov (napríklad dátový roaming internetu vecí a správa SIM kariet).

Náš tip
Ako sa darilo našim mobilným operátorom v minulom roku? | Hodpodárske výsledky
9.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+