MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Okúzli najmä v interiéri

Nokia 5 ponúka 5,2″ IPS LCD displej s HD rozlíšením a odolným sklom Gorilla Glass nešpecifikovanej generácie. Sklo má elegantné 2.5D zakončenie a veľmi vkusne prechádza do bočných hrán. Vďaka tomu sa telefón dobre drží v ruke a nezarezáva sa do dlaní. Samotný displej ponúka dobré pozorovacie uhly a slušné podanie farieb.

Je aj pomerne jasný, no trpí veľmi lesklým ochranným sklom, resp. väčšou vzduchovou medzerou medzi sklom a displejom. Výsledkom je lesklý povrch, ktorý aj napriek dostatočnému jasu nie je na slnku dobre čitateľný. Ak sa ale vyhnete tým najjasnejším prostrediam, s displejom nebudete mať žiaden problém. Poslúži pri prehrávaní videí aj prezeraní fotografií či sociálnych sietí. Je dostatočne ostrý a bežnému používateľovi bude určite postačovať.

Výkon a pamäť: Postačujúci základ

Nokia 5 patrí cenou aj výbavou do nižšej strednej triedy a tomu zodpovedá aj použitý hardvér. Čip Snapdragon 430 je doplnený o 2 GB RAM a 16 GB vnútornej pamäte, ktorú je možné microSD kartami rozšíriť o dodatočných 64 GB. Ide tak o základnú hardvérovú výbavu, ktorá ale stačí na väčšinu bežných operácií. Práca s jednoduchými aplikáciami, sociálnymi sieťami či prezeranie internetových stránok bolo bezproblémové. Samozrejme, keďže ide o jeden z aktuálne najslabších čipov od spoločnosti Qualcomm, doby spúšťania aplikácií boli dlhšie ako v prípade drahších zariadení.

Nestretli sme sa ale so žiadnym sekaním či podobným neželaným správaním. Jednoducho niektoré operácie trvajú o čosi dlhšie, no to si používatelia ani nemusia všimnúť. Nokia 5 je totiž určená menej náročným používateľom, ktorí nebudú telefón používať úplne na maximum. S bežnými operáciami si hravo poradí, a ak nastane situácia a budete chcieť robiť niečo náročnejšie, telefón vás nesklame. Pomalšie reakcie sú ale trochu otravné pri práci s väčšími súbormi, fotografiami či videami, a tak sa na to budete musieť pripraviť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.9.2017
 • Maroš Kuric

  Myslím si že nokia slúžila pre Microsoft ako taká reklama že ich OS pekne pracuje na smartfónoch :) Myslím si že nejaký ten úspech s WP8 a 8.1 predsa len mala aspoň u malej skupine ľudí :) WP8 a 8.1 boli dosť stabilné OS na nokiách :) sám som vlastnil lumiu 625 neskôr 1320 :) bol som veľmi spokojný pretože mi windows nesekal, neblbol ale bohužiaľ tam bol problém s prehrievaním pri hraní hier :/ no ale ako Microsoft spomenul tak smartfóny Lumia nie sú určené na hranie ale na kancelárske činnosti :) neskôr keď Microsoft ukázal ako pekne beží WP 8 a 8.1 tak bol čas na pustenie windows 10 mobile a už s vlastnou značkou Microsoft Lumia :) tam sa bohužiaľ vývoj kokos zastavil :) teraz vlastní nokiu HMD Global a ešte som nemal príležitosť vyskúšať ako funguje Android na nokii no na viacerých zariadeniach som bol dosť sklamaný ako rýchlo začne Android sekať :/ to ma odrádza od kúpi Android zariadenia a zostávam pri (podľa mňa) stabilnejšom windowse :)

 • Peter Valo

  Neviem ale podľa mňa je konkurencia tak veľká,že tento telefón si kúpi iba človek ktorý k značke Nokia má citový vzťah.Inak neviem. Som trochu z Nokie sklamaný aj keď jej fandím. Čakal som, že dajú do svojho portfólia niečo na typ Iphone SE s malým displejom a dobrým výkonom. Nokia 5 to bude mať v tejto cenovej kategórii dosť ťažké.

 • Matka Tereza

  Nokiu 5 používam cca 2 týždne. Zatiaľ jediná vec, ktorá mi vadí sú reakcie skenera odtlačkov prstov – cca 30% času odblokovanie prebehne až na 2-3-krát. Inak sa s ňou pracuje dobre. S výkonom nie je problém. Batéria drží aj 2 dni. Foťák aj displej sú priemerné. Užívateľské prostredie je jednoduché na štýl Pixelov od Google. Bezpečnostné záplaty chodia rýchlejšie než u konkurencie.
  Ja som spokojný. Škoda len, že už to nie je 100% fínska Nokia.

 • ccc01

  Toto tu nema ziadnu spojitost s byvalou Nokiou. Nokia je na tom len ten napis. Pocitaju s nostalgiou. Ale inak v svojej cenovej kategorii tie fony posobia solidnym dojmom…

+