MojAndroid

Smartfóny značky Nokia zažívajú veľké znovuzrodenie. Po úspechoch a neúspechoch na platforme Windows Phone zobrala situáciu do rúk spoločnosť HMD Global. Tá teraz zastrešuje výrobu smartfónov Nokia, no na radosť mnohých uprednostnila platformu Android. Na svete sú aktuálne štyri modely Nokia novej generácie a Nokia 5 patrí niekde do stredu tohto, zatiaľ minimalistického portfólia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Postačujúci základ

Nokia 5 nám prišla zabalená v kompaktnej krabici, kde sme ale našli všetko potrebné k smartfónu. Pod samotným zariadením bol uložený nástroj na výber zásuviek so SIM kartami či microSD kartou. Okrem toho bolo v samostatnej časti uložené príslušenstvo. To znamená adaptér s výstupom 2 A, microUSB kábel a dokonca aj pár slúchadiel do uší. Nie sú to ale štuplíky, ale väčšie a trochu nemotornejšie slúchadlá. Aj tie sú ale vítaným doplnkom v čase, keď v tejto cenovej kategórii nie je takéto príslušenstvo úplne štandardné.

Náš tip
Nokia 3: Na začiatok stačí | RECENZIA
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn: Pocit vyššej triedy

Keďže dizajn a konštrukcia telefónu sú tie kvality, ktoré často oceníme ako prvé, spomíname ich zo zásady na začiatku recenzie. Zhodou okolností je to tentokrát tak, že práve konštrukčné spracovanie modelu Nokia 5 je aj jednou z jeho najväčších predností. Kovová unibody konštrukcia, elegantné zahnuté hrany a prístup s heslom “v jednoduchosti je krása” tu padol na úrodnú pôdu. Výsledkom je skutočne atraktívne zariadenie, ktorému by ste na pohľad a na dotyk určite tipovali vyššiu cenovú reláciu.

Nokia 5 patrí medzi priemerne veľké smartfóny. Má 5,2″ displej, rozmery 149,7 x 72,5 x 8 mm a hmotnosť 160 gramov. V žiadnom z týchto parametrov výrazne nevytŕča ani nezaostáva. Má priemerne veľké rámiky okolo displeja, rozumnú hrúbku a štandardnú hmotnosť. Vo vrecku nohavíc ju síce pocítite, no nejde o žiadnu tehlu.

Telefón svojím spracovaním poteší najmä fanúšikov jednoduchého štýlu. Vpredu dominuje displej, pod ním nájdeme čítačku odtlačkov prstov, ktorá sekunduje ako tlačidlo Domov. Napravo je potom dotykové tlačidlo multitaskingu a naľavo je tlačidlo pre krok späť. Dobrou správou je, že tieto dve tlačidlá sú aktívne podsvietené, kým skener odtlačkov/tlačidlo Domov bez problémov nahmatáte aj v tme. Nad displejom potom nájdeme reproduktor pre hovory, šošovku selfie-kamery a drobné logo NOKIA vpravo hore.

Ako sme už spomínali, zvyšok konštrukcie tvorí jednoliaty kus pekne zbrúseného hliníka. Ten prechádza oblými hranami zo zadnej strany do bočných stien. Napravo tu nájdeme tlačidlo napájania s dvojtlačidlom hlasitosti nad ním. Tlačidlá sú veľmi “klikavé”, ponúkajú skvelú odozvu, nemajú žiadnu vlastnú vôľu a stláčajú sa veľmi pohodlne. Hore nájdeme 3,5mm jack pre slúchadlá a napravo zásuvky pre SIM karty a microSD kartu. Dole sa potom nachádza reproduktor pre multimédiá, microUSB konektor a štrbinka mikrofónu.

Zadná strana je veľmi jednoduchá, no zároveň pripomína niekdajšie smartfóny značky Nokia. Logo je umiestnené pozdĺžne s dlhšou stranou telefónu a nad ním nájdeme pliešok s kamerou a duálnym LED bleskom. Okrem štrbinky mikrofónu celkom hore a certifikačných údajov dole je už kryt telefónu prázdny. Použitie kovu chválime – telefón pôsobí elegantne, prémiovo a zároveň nezachytáva odtlačky a nečistoty tak ako mnohé populárne smartfóny s krytom zo skla.

Celkovo je konštrukcia telefónu na vynikajúcej úrovni a v tomto smere ide o špičku v strednej triede, kde Nokia 5 patrí. Telefón je elegantný a luxusný, no zároveň nie extravagantný. Dostane vás svojou jednoduchosťou a zmyslom pre detail, čo nie sú kvality, ktoré by sme pravidelne pripisovali zariadeniam v tejto cenovej hladine.

Skener odtlačkov: Nenaplnil očakávania

Nokia 5 ponúka skener odtlačkov prstov pod displejom, čo mnohí používatelia uprednostnia pred umiestnením vzadu. Zároveň má ale skener pomerne malé rozmery, čo sa zrejme odrazilo aj pri našom používaní.

Na dnešné pomery sa nám totiž často stávalo, že skener náš odtlačok nerozoznal na prvýkrát. Zároveň bolo odblokovanie dlhšie ako sme zvyknutí aj pri telefónoch strednej triedy. Zároveň ale čítačka odtlačkov stále nie je úplnou samozrejmosťou v tejto cenovej relácii a za jej použitie sme aj tak vďační. Ostáva nám ale veriť, že v budúcej generácii smartfónov použije Nokia vylepšený skener.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+