MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

DISPLEJ | Prichádza trendový 18:9 panel

Zobrazovací panel tohto zariadenia ponúka uhlopriečku 5,5” a trendový pomer strán 18:9. Jeho rozlíšenie je 2160 x 1080 pixelov, teda Full HD+. A hoci nejde o najmenší displej, vďaka natiahnutiu na vyšší pomer strán smartfón príjemne padne do ruky a aj s takouto uhlopriečkou sa zastavila šírka zariadenia len na hodnote niečo málo cez 70 mm. Kvalita tohto panelu je na úrovni aktuálnych IPS displejov a vzhľadom k cene je pomerne dobrá. Displej ponúka reálne farby (nie “presaturované”), pričom rohy tohto panela sú zaoblené.

Minimálny jas je v poriadku a neruší ani pri absolútnej tme, maximálny jas by však mohol byť o čosi vyšší, cítiť to je najmä na poludňajšom slnku v exteriéri, kde majú drahšie kúsky jednoducho o čosi viac navrch. Poteší prebudenie dvojitým poklepaním po displeji, ambientné zobrazenie či spoľahlivá automatická regulácia jasu. Naopak trochu chýba filter modrého svetla, ako ochrana zraku, teda funkcia, na ktorú som bol z iného Android One zariadenia pomerne zvyknutý.

VÝKON | Osemjadrový MediaTek sa snaží

V predošlej časti som spomenul, že smartfón z času na čas trochu zaváha, to však neznamená, že ide o pomalý telefón. Osemjadrový procesor MediaTek Helio P18, ktorý sa nachádza v útrobách zariadenia, sa skutočne snaží. Menej skúsený používateľ, ktorý pravdepodobne siahne po tomto zariadení by nemal mať problém so samotným ovládaním alebo rýchlosťou smartfónu. O čosi náročnejší používateľ, ktorý si rád zahrá graficky náročné 3D herné tituly alebo využíva pokročilý multitasking, sa však už môže cítiť výkonom akosi limitovaný.

Spomínaný procesor je ešte doplnený o grafický čip Mali-T860MP2. Iste, nejde o akýsi najvyšší model na trhu, čo sa grafických čipov týka, svoju úlohu však plní svedomito. Výsledky benchmark testov si môžete prezrieť aj na obrázkoch vyššie. Istou anomáliou bolo to, že náš kus sa nepodarilo otestovať prostredníctvom populárnej aplikácie AnTuTu, a to ani po obnove továrenských nastavení. Aplikácia prezradila aspoň priemernú hodnotu v rámci testovania tohto zariadenia, ktorá sa pohybovala na úrovni približne 56 700 bodov.

PAMÄŤ | Len základných 16 GB úložiska

Po stránke pamäte je k dispozícii skutočne základná výbava, ktorá je akýmsi základným štandardom pre nenáročného používateľa už niekoľko rokov. Pamäť RAM sa zastavila na hodnote 2 GB a ono je to na výslednom používaní trochu cítiť. Softvér jednoducho občas zaváha alebo je potrebné nejakú tú sekundičku pri náročnejších úlohách počkať. O čosi viac RAM-ky by zariadeniu skutočne neuškodilo, a to je pritom k dispozícii čistý systém Android One bez nejakej graficky náročnejšej nadstavby. Verzia, ktorá ponúka 3 GB RAM sa však na našom trhu aktuálne nepredáva a používatelia sa tak budú musieť uspokojiť s tým, čo v ponuke aktuálne je.

Vnútorné úložisko je takisto len akýmsi nevyhnutným štandardom a ponúka len základných 16 GB. Dôležitou informáciou je aj to, že samotný systém Android One si ukrojí približne 7,7 GB. Navyše po nainštalovaní približne stovky aplikácií a nasnímaní niekoľkých fotografií toho miesta už veľa neostáva. Prakticky povinnou jazdou bude v tomto prípade rozšírenie prostredníctvom pamäťovej karty MicroSD, ktorú tento telefón podporuje až do kapacity 256 GB. K dispozícii je samostatný slot.

ČÍTAČKA ODTLAČKOV PRSTOV | Tentokrát zadná stena

Senzor čítačky odtlačkov prstov sa oproti predošlej generácii presunul z prednej steny na zadnú. Teoreticky by bolo možné senzor umiestniť aj ako súčasť “brady” pod displejom, vzhľadom k cene zariadenia však bolo pravdepodobne nutné umiestniť ho na zadnú stranu. Čítačka sa nachádza pod objektívom fotoaparátu, je umiestnená vhodne a je tiež jemne zapustená do tela zariadenia.

Spoľahlivosť čítačky odtlačkov prstov bola príkladná. Vzhľadom na jej umiestnenie padne ukazovák ľavej alebo pravej ruky na toto miesto veľmi dobre. Iste, nejde o najrýchlejší senzor na trhu, Nokia sa však snaží a senzor je rozhodne konkurencieschopný. Povrchová úprava tejto čítačky si navyše dokázala poradiť aj s jemnou vlhkosťou či mastnotou zariadenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+