MojAndroid

Nokia, ktorá aktuálne pôsobí pod krídlami spoločnosti HMD Global, prináša nový model smerujúci do strednej triedy. Je ním Nokia 5.1, ktorá zaujme kovovým spracovaním, obrazovkou s trendovým pomerom strán či veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Plusy a mínusy tohto zariadenia si priblížime v práve začínajúcej recenzii.

Náš tip
Nokia 8 Sirocco: Rozporuplný elegán | RECENZIA

Náš tip
Nokia 7 Plus: Pixel 2 XL za polovičnú cenu? | RECENZIA

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OBSAH BALENIA | Po vzore predošlej generácie

Smartfón prichádza v tradičnom balení, ktoré zobrazuje spojené dlane v štýle hesla “Connecting People.” Ide o dizajnovo peknú krabičku, nejde len o jednofarebný kus kartónu, čo je milým plusom. Po rozbalení sa na samotnom vrchu krabičky nachádza telefón, zabalený ešte v ochrannej fólií. Pod ním sa nachádza ihla pre vysunutie zásuvky na SIM kartu resp. pamäťovú kartu (sú samostatné) a tiež skupina príručiek a základnej dokumentácie.

V samostatnej priehradke sa následne nachádza príslušenstvo k zariadeniu. Nechýba MicroUSB určený pre nabíjanie alebo prepojenie s počítačom, lokálna koncovka (5V/2A) nabíjačky a tiež základné plastové slúchadlá, ktoré obsahujú ako koncovku 3,5 mm audio konektor. Príslušenstvo rozhodne poteší, a to najmä vzhľadom k cene tohto modelu smerujúceho skôr do strednej triedy Android zariadení.

KONŠTRUKCIA A DIZAJN | Kovový elegán za nízku cenu

Telefón prináša konštrukčné spracovanie, ktoré je skutočne príkladné a všetky časti tela zariadenia lícujú veľmi dobre. Rozmery zariadenia sa tentokrát zastavili na hodnote 151,1 x 70,7 x 8,2 mm. Prednú stranu pokrýva bližšie nešpecifikované ochranné sklo Corning Gorilla Glass. Bočné hrany a zadná stena sú vyhotovené z kovového materiálu. Na zadnej strane následne nechýbajú plastové časti pre priechod signálu. Tie však nepôsobia veľmi rušivo a slušne dotvárajú dizajn zariadenia.

Zadný fotoaparát v spoločnom module so zadným LED bleskom jemne vystupuje z tela zariadenia. Tento modul je obtiahnutý chrómovaným pásikom. Rovnakým doplnkom sú obohatené aj bočné tlačidlá. Pozor však na vyhotovenie kovovej steny, obzvlášť v tmavomodrom prevedení. Toto vyhotovenie sa pomerne ľahko poškriabe od kľúčov alebo mincí a vlasové škrabance je možné pozorovať aj po pár dňoch používania. Pre dlhodobé používanie tak bude vhodné porozmýšľať nad nejakým tým ochranným krytom alebo obalom.

Rozloženie prvkov zariadenia

Drvivú väčšinu prednej steny zaberá displej s uhlopriečkou 5,5”. Ten je trendovo natiahnutý a prináša pomer strán 18:9. Rámčeky nad a pod displejom tu však stále sú, a to pomerne výrazné. Vzhľadom k cene zariadenia je to však v poriadku. Nad displejom sa nachádza ešte predná kamera, reproduktor určený pre telefonovanie, notifikačná LED dióda a ikonické logo výrobcu v pravom hornom rohu. Pod displejom sa nenachádza žiadny prvok, je tu tak len povestná “brada” bez rozumného využitia. Z toho dôvodu sú tiež tlačidlá na ovládanie systému softvérové a nachádzajú sa v spodnej časti displeja smartfónu.

Ľavá strana je tentokrát domovom len dvojice zásuviek. Jedna je k dispozícii pre dvojicu NanoSIM kariet, a tá druhá následne pre alternatívne rozšírenie úložiska prostredníctvom pamäťovej karty MicroSD. Okrem týchto prvkov sa tu nachádzajú aj plastové časti pre priechod signálu od antén. Pravá strana obsahuje tlačidlo pre reguláciu hlasitosti a tiež tlačidlo pre vypnutie alebo zapnutie zariadenia. Tieto tlačidlá sú umiestnené vhodne (na predošlých Nokia kúskoch boli umiestnené o čosi vyššie, aktuálne prevedenie je tak “akurát” a je praktické). Tlačidlá nie sú nijako rozlíšené, sú hladké.

Horná hrana je domovom štandardného 3,5 mm audio konektora. Ten poteší najmä fanúšikov štandardného riešenia po stránke počúvania hudby alebo vstavaného FM rádia. V balení sú takisto slúchadlá, ktoré obsahujú tento konektor. Spodná hrana je o čosi bohatšia. Ponúka primárny mikrofón pre telefonovanie, starší a o čosi menej praktický MicroUSB konektor či jeden hlasný reproduktor. Ten je základnej kvality, avšak pre štandardné vyzváňanie pravdepodobne postačí.

Zadná stena je domovom jednej šošovky zadného fotoaparátu. Ten sa spolu s duálnym LED bleskom nachádza v spoločnom module, ktorý jemne vystupuje z tela zariadenia. Nad ním sa nachádza sekundárny mikrofón, napríklad pre natáčanie videa, a pod ním následne čítačka odtlačkov prstov, ktorá je dobré umiestnená a dostatočne veľká. Nižšie sa nachádza štandardne logo výrobcu “Nokia,” ale aj logo systému Android One a ďalšie povinne uvedené informácie o produkte.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+