MojAndroid

Blížia sa jedny z najkrajších sviatkov v roku a zo všadiaľ budeme čoskoro počuť “šťastné a veselé”… Šťastné a veselé však nebudú pre každého z nás. Nezisková organizácia ĽUDIA ĽUĎOM pomohla za 11 rokov jej fungovania viac ako 15-tisíckrát. Tento rok v predvianočnom období však prináša svoju výzvu trošku iným spôsobom.

4 príbehy, ktoré nie sú fiktívne. Reprezentujú určitú skupinu ľudí, ktorí to nemajú vôbec jednoduché. Hlavne v období, kedy aj “bežní” ľudia majú čo robiť, aby prežívali život v pokoji a bez strachu o svoju budúcnosť. Kampaň s názvom “Nie každý bude mať šťastné a veselé” ešte umocňujú emotívne čiernobiele fotografie od Gabiny Weissovej.

Rodiny so zdravotne znevýhodnenými deťmi

V prvom príbehu vystupuje rodina 6-ročného Marka s downovým syndrómom a oneskoreným vývojom. Od malička sa pre neho rodina snaží robiť najviac, ako to len ide. Prvým cieľom bolo postaviť Marka na nohy.

ludia ludom

To sa mu podarilo vďaka húževnatosti a cieľavedomosti už v 4 rokoch. Tam to ale nekončí. Ďalšími cieľmi sú samostatné jedenie, odplienkovanie a čo je najdôležitejšie – reč.  Financovať treba terapie, logopéda a zdravotné pomôcky. Marko tiež navštevuje súkromnú školu, kde je integrovaný medzi zdravými rovesníkmi. Pre Marka robia jeho najbližší maximum, ktoré sa ani nedá opísať slovami… 

Matka – samoživiteľka

Druhým príbehom pokračujeme rodinou v Handlovej, kde sa matka samoživiteľka stará o štyri deti. O deti, z ktorých každé jedno má vážny zdravotný problém. Najmladší syn Dominik má zdravotné problémy so zrakom a epilepsiu. Jeho sestra Natália trpí taktiež epilepsiou, organickým poškodením močového mechúra a okrem toho má ešte nález na obličkách.

Michalovi, ktorý študuje na gymnáziu diagnostikovali nález na hlave a bude musieť opakovane absolvovať magnetickú rezonanciu. Poslednému zo 4 súrodencov, Patrikovi, diagnostikovali vadu oka a od minulého roku sa lieči z rozsiahleho kožného ochorenia. Neuveriteľný príbeh piatich ľudí, ktorí prežívajú len z dávky v hmotnej núdzi a výživného.

ludia ludom
Zdroj: Gabina Weissová

Seniori v ťažkej životnej situácii

Dokázali by ste vyžiť z 10 EUR za týždeň? Okrem toho šetríte ako viete a aj napriek tomu to nestačí ani na nájom garsónky na okraji Bratislavy. To, že idú Vianoce vás trápi momentálne najmenej, pretože to vyzerá tak, že od nového roka možno skončíte na ulici.

ludia ludom

Zdravie je podlomené, za sebou máte viac ako 30 operácií a k tomu potrebujete obrovské množstvo liekov. Ešte stále máte pocit, že pre niekoho to budú šťastné a veselé, sviatky radosti a pokoja? Toto nie je ani náhodou fiktívny príbeh pani Janky, ktorá ale určite nie je jedinou, čo sa ocitla v takejto ťažkej životnej situácii.

Mladí ľudia s handicapom

Posledný z príbehov uzatvára zdravotne znevýhodnená Silvinka. Tá sa narodila ako druhá z dvojičiek a bol jej diagnostikovaný rázštep chrbtice. Okrem toho ju neminuli ani zdravotné problémy s obličkou, diagnostikovaná jej bola aj mentálna retardácia. Dnes je v tínedžerskom veku, navštevuje špeciálnu školu v Ružomberku a spolu s rodičmi a tromi sestrami žijú vo veľmi skromných podmienkach.

ludia ludom
Zdroj: Gabina Weissová

Samozrejme nejde len o tieto štyri príbehy. Podobné situácie zažívajú ľudia po celom Slovensku. Veľa z nich počas sviatkov nečakajú dni pohody, často ani žiadne darčeky a pre niektorí si nevychutnajú ani teplú štedrú večeru.

„Nie každý bude mať šťastné a veselé. Ale aspoň niektorí z núdznych možno môžu mať o niečo krajšie Vianoce aj vďaka darcom. Mnohým sme už pomohli, no mnohí na pomoc ešte čakajú a zaslúžia si ju. Veríme, že aj v dobe, keď každý cíti infláciu v podobe nárastu cien nielen energií či základných potravín, ešte vždy pomôžu ľudia ľuďom.“

Romana Winkler, projektová manažérka neziskovej organizácie ĽUDIA ĽUĎOM

Náš tip
Hlasujte v ankete NAY Android Roka 2022 a vyhrajte telefón Nokia G60
7.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+