MojAndroid

Záloha osobných dát by mala byť pre používateľov Android smartfónov jednou z priorít, pokiaľ o nich nechcú nenávratne prísť. Nemôžu si byť istý, že sa s ich zariadením niečo nestane, nestratia ho, nebude im odcudzené alebo sa znefunkční. To sa teraz podľa portálu SamMobile stalo majiteľom starších modelov smartfónov Google Pixel.

Po aktualizácií prišli používatelia Pixelov o uložené dáta

Aktualizácia smartfónov Google Pixel 6 na Android 14 totiž neprebehla hladko. Minulý mesiac začali niektorí používatelia modelu Pixel 6 hlásiť, že po nainštalovaní aktualizácie už nemôžu používať svoje smartfóny kvôli chybe, ktorá znemožňuje prístup k internému úložisku. Tým sa ich zariadenia stali prakticky nepoužiteľnými a hlavne sa ich majitelia nedostali k svojím uloženým osobným dátam.

Recenzia Google Pixel 6
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najviac boli ovplyvnení používatelia, ktorí mali na svojom zariadení nastavené viaceré profily alebo používateľské účty. Neskôr sa ukázalo, že problém nebol obmedzený len na vlastníkov Pixel 6 a mal vplyv aj na iné smartfóny Google Pixel. Spoločnosť Google priznala chybu koncom minulého mesiaca a sľúbila opravu, ktorá sa teraz distribuuje s novembrovou aktualizáciou systému.

Nepomôže však každému. Oprava sa totiž nevzťahuje na zariadenia, ktoré uviazli v bootovacej slučke alebo sa zaseknú pri spustení zariadenia. Pre tieto zariadenia je jediným riešením obnovenie továrenských nastavení, čo znamená aj trvalú stratu uložených dát. Problém tak ukazuje, ako je dôležitá pravidelná záloha osobných dát v smartfónoch.

Android má viacero možnosti zálohovania

Samotný systém Android 14 umožňuje automatické zálohovanie dát do cloudu v rámci Google účtu s bezplatnou veľkosťou úložiska až 15 GB. To je však zdieľanie medzi všetkými Google službami, ako sú Google Disk, Gmail a Google Fotky. Je tak nutné si rozmyslieť, ktoré konkrétne dáta chcete zálohovať alebo rozšíriť veľkosť úložiska za predplatné Google One (už za 1,99 eur mesačne získate 100 GB úložiska).

Google One

Cloudové úložiska pre zálohu dát však ponúkajú aj samotný výrobcovia smartfónov. Napríklad Samsung ponúka v rámci Samsung účtu zálohovanie, ktoré je v prípade modelov s Androidom 14 a nadstavbou One UI 6 dokonca neobmedzené po dobu 30 dní. Zároveň môžu používatelia smartfónov Galaxy využiť aj aplikáciu Smart Switch na zálohovanie dát na externý USB disk, microSD kartu alebo do počítača s Windows a MacOS.

Náš tip
Igelitka s peniazmi a telefonáty. Seniorka z Petržalky prišla o viac ako štvrť milióna eur
11.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+