MojAndroid

Mnohí naši čitatelia majú v obľube siahnuť po staršej vlajkovej lodi aj v týchto dňoch, namiesto aktuálnej strednej triedy. V drvivej väčšine prípadov ide o skvelú voľbu, no čo ak by ste chceli v roku 2019 používať takmer štvorročný model? Používateľ williamgomes sa na našom ANDROIDFORUM.SK opýtal následovne:

Ahoj všetci, nedávno som stratil svoj nexus 5x a zrazu som na trhu pre nový telefón. Bol som úplne spokojný s výkonom 5x aj po niekoľkých rokoch používania, takže nie som náročný používateľ ani nič také. A čo viac, naozaj si vychutnávam skúsenosť s Androidom na Google produktoch, ale nie som ochotný zaplatiť veľa peňazí za nové Pixely.

Všimol som si aj Huawei p20 lite, ktorý má veľmi podobné špecifikácie, ako 6P a je o niečo lacnejší. Aj napriek tomu, že je to novší telefón.

Sú nejaké dôvody, prečo by som si mal vybrať P20 Lite namiesto Nexusu 6P? Okrem toho, že je to mobil z roku 2018 asi žiadny?

Smartfón pre nenáročného

Ako williamgomes píše, nie je náročným používateľom a i v dnešnej dobe mu stačil výkon jeho starého Nexusu 5X. Nexus 6P je pritom ešte výkonnejší, a v kombinácii s čistým Androidom priamo od Google by na bežné používanie stále stačil. Vyslovene esom v rukáve by bolo, keby že je pán trochu pokročilejší a poradil by si s inštaláciou custom recovery a alternatívnej ROM. Dobrý pocit zo svižnosti telefónu by rázom narástol a na zariadení by bolo taktiež možné mať aktuálny Android. Neoficiálna podpora pre Nexus 6P je neustále aktívna, a s najväčšou pravdepodobnosťou to tak ostane ešte na dlhú dobu.

V minulom roku bol Huawei P20 Lite jedným z najobľúbenejších smartfónov

Vlajkový model býva vždy lepšou voľbou

Výhodou kúpy vlajkovej lode (aj keď niekoľkomesačnej) je prémiovejšia konštrukcia (kov vs. lesklý plast) a hlavne kvalitnejší fotoaparát. No za približne štyri roky sa do zariadení stredných tried dostali kvalitnejšie snímače a slušné zábery pofotíte aj s Huawei P20 Lite. Výkon týchto dvoch smartfónov je nanajvýš porovnateľný, no zázraky od žiadneho z nich neočakávajte. Ak si skutočne prajete mať smartfón od Google, nevidíme problém, prečo doň neísť.

Výhodou zaobstarania si Huawei P20 Lite môže byť pokračujúca oficiálna podpora či modernejší čipset, no po jej skončení nie je naďalej možné nahrávať alternatívnu ROM či spraviť root. Pokiaľ by ste chceli mať lepší fotoaparát, viacej funkcií či lepší výkon, poobhliadnite sa po novšej vlajkovej lodi, maximálne dva a pol ročnej.

Nexus 6P je veľmi atraktívne zariadenie, ktoré teraz zaujme zníženou cenou

Nexus 6P je veru starý smartfón, no nenáročným používateľom môže stále bohato stačiť. Ide o posledný model z radu Google Nexus a verte alebo nie, i dnes má početnú používateľskú základňu, vďaka ktorej napríklad pokračuje vývoj novších verzií systému Android pre toto zariadenie. Súboj môžu rozhodnúť i veci, ako veľkosť displeja, dizajn či používateľské prostredie. Mnoho z nich však hraje do kariet práve takmer štvorročnému Nexusu 6P.

Pre ktorý model by ste a rozhodli vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

23.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+