MojAndroid

Netflix je najúspešnejšou streamovacou službou posledných rokov a jedným z najhlavnejších hýbateľov filmového priemyslu. Veľkú obľubu má vďaka svojej mobilnej aplikácii aj medzi používateľmi Android smartfónov. A práve oni sa podľa portálu GSMarena teraz môžu tešiť na výrazné zlepšenie kvality prehrávaných filmoch a seriáloch.

Kvalitu filmov a seriálov služby zlepší nový zvukový kódek

Netflix si získal behom niekoľkých rokov obrovskú popularitu širokým výberom filmov a seriálov prakticky na všetkých dôležitých operačných systémov. Samotná služba už niekoľko rokov produkuje aj vlastné filmy a seriály, ktoré sa svojou kvalitou môžu rovnať s najväčšími hollywoodskými trhákmi. Jej pozícia  na trhu sa ešte zväčšila počas pandémie koronavírusu, kedy väčšina svetových kín musela zostať zavretá a premiéra väčšiny hollywoodskych filmov bola odložená na tento rok.

To nalákalo k Netflixu a jej produkcii aj ľudí, ktorí túto službu doteraz ignorovali. Väčšina používateľov Netflixu nesleduje službu len na svojich smart televízoroch alebo počítačoch, ale aj s na displejoch svojich smartfónov. Mobilná aplikácia Netlixu pre Android teraz prináša vylepšenie, ktoré im zážitok z pozerania filmov a seriálov ešte vylepší. Vďaka novému kódeku xHE-AAC sa výrazne vylepší kvalita zvukového výstupu.

Čo je xHE-AAC?

Kódek xHE-AAC alebo Extended High Efficiency AAC je novšou verziou kódeku HE-AAC, ktorý spoločnosť doteraz používala. Bol predstavený v roku 2012 spoločnosťou Fraunhofer IIS a bol primárne navrhnutý na použitie v online streamovacích a vysielacích službách vďaka vysokému kompresnému pomeru a účinnosti s bitovým tokom. Je to tiež kodek s variabilnou bitovou rýchlosťou, ktorá sa môže meniť na základe sily pripojenia a šírky pásma. V podstate zmenšuje rozdiel medzi najhlasnejšími a najtichšími časťami streamovaného obsahu.

Netflix xHE-AAC

Tým pádom sú tiché pasáže vo videu lepšie počuteľné aj v hlučnejšom prostredí. Zároveň sa mierne zníži úroveň hlučných pasáži, aby sa zabránilo skreslenému zvuku. Pokiaľ sledujete film alebo seriál napríklad v hromadnom dopravnom prostriedku, tak túto vlastnosť určite oceníte. Pri testovaní metódou A/B Netflix zistil, že väčšina ľudí uprednostňuje zvukovú kvalitu nového kodeku a to aj pri počúvaní cez bežný reproduktor smartfónu.

Nový kodek je teraz k dispozícii iba pre platformu Android, ktorá sa pre Netflix stala obľúbenou na experimentovanie s novými funkciami. Spoločnosť však tvrdí, že ju prinesie aj na ďalšie platformy podporujúce kodek. Vzhľadom na to, že takmer všetky platformy vrátane iOS, macOS a Windows už podporujú xHE-AAC, tak by to nemalo trvať príliš dlho.

Náš tip
Sony Xperia Pro: Extrémne drahý smartfón s minuloročným procesorom
27.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+