MojAndroid

Podvodníci si tentokrát vybrali úplne najlepší čas na to, aby rozšírili svoj podvod. Od obetí sa snažia vylákať prihlasovacie údaje v čase, kedy Netflix posiela Slovákom aj regulárne e-maily. Dôvodom sú nové pravidlá, ktoré sa týkajú zdieľania hesiel. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Netflix: Obmedzenie zdieľania hesiel je už na Slovensku. Na podvod upozornila bezpečnostná spoločnosť ESET prostredníctvom tlačovej správy.

Podvod sa šíri cez SMS správy

Aj vzhľadom na to, že video streamovacia služba v týchto dňoch rozosiela svoje e-maily, predplatitelia môžu byť náchylnejší na to, aby sa nechali nachytať na tento podvod. Ten však neprebieha prostredníctvom e-mailu. Podvodníci rozposielajú SMS správy.

„Vytvorením nátlaku a v kontexte zmien, ktoré realizuje Netflix, môže tento útok mnohých používateľov zaskočiť a údaje z nich vylákať. Na Slovensku nie sú phishingové podvody formou SMS žiadnou novinkou, no obvykle sa snažia napodobniť skôr doručovacie služby, poštu či banky. Netflix je v našich končinách skôr novinkou, aj keď vo svete sú podvody zneužívajúce meno tejto služby bežné.“

 Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET

Správy sa tvária ako oficiálna komunikácia Netflixu a upozorňujú na pozastavenie predplatného. Aby sa tomu používatelia vyhli, ponúkaný je odkaz, na ktorý je potrebné kliknúť a službu opätovne aktivovať. Tento odkaz však mieri na podvodnú stránku, ktorá dokáže odchytiť prihlasovacie údaje a poskytnúť ich útočníkom. Takto jednoducho je možné prísť o účet na Netflixe.

Netflix podvod eset
Ukážka podvodnej správy | Zdroj: ESET

Dobre premyslený podvod

Správa pritom naozaj vyzerá dôveryhodne, pretože pridáva ako názov odosielateľa Netflix. Nie je to len hocijaké náhodné telefónne číslo. Skutočné číslo je maskované prostredníctvom techniky spoofing, ktorá umožňuje zmeniť telefónne číslo odosielateľa SMS správy podľa potrieb podvodníka.

Odchytené prihlasovacie údaje môžu útočníci následne predávať na dark webe, prípadne vyskúšať, či prihlasovacie heslo obeť nepoužíva aj pre prihlásenie do iných platforiem. Možností, ako naložiť s ukradnutými prihlasovacími údajmi je naozaj veľa.

Náš tip
Netflix prekvapuje. Ruší najlacnejšie predplatné v niektorých krajinách

28.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+