MojAndroid

Na používateľov Android smartfónov neustále číhajú podvodníci. Tí sa snažia vymýšľať nové praktiky, ako sa dostať k ich osobným údajom či peniazom. A celkom sa im to darí, pretože inak by to nerobili. Vo väčšine prípadov potrebujú na prelomenie zabezpečenia aplikácií či telefónu samotného spoluprácu s potenciálnou obeťou.

Podvodníci to skúšajú neustále

Preto neustále upozorňujeme na nové typy podvodov a snažíme sa čitateľov v tejto oblasti vzdelávať. V online priestore by ste mali byť opatrní, pretože zločinci sa môžu zamerať aj na vás. V súvislosti s touto témou sme pripravili e-book “Ako byť Smart a nesadnúť na lep podvodníkom,” ktorý si môžete stiahnuť úplne zdarma a v ktorom sa dočítate všetko dôležité o podvodoch, ale aj o tom, ako sa im vyvarovať. Ebook je na stiahnutie úplne zdarma.

Najnovšia správa spoločnosti Kaspersky informuje o tom, že v aktuálnom roku používatelia Androidu a obchodu Google Play si aplikácia s vírusom stiahli viac ako 600-miliónov krát. V tomto obchode sa momentálne nachádza viac ako tri a pol milióna aplikácií, no nie všetky z nich sú úplne bezpečné.

Pozor na to, čo inštalujete

Pred inštaláciou neznámej aplikácie alebo hry by ste si v prvom rade mali pozrieť jej hodnotenia, pretože už tie dokážu mnoho prezradiť. Google síce aplikácie vo svojom obchode neustále kontroluje, no praktiky podvodníkov presahujú možnosti spoločnosti.

Nemali by ste prehliadnuť:

Podvodníci napríklad do obchodu pridajú regulérnu aplikáciu bez vírusu. Používateľ si ju nainštaluje a ihneď je vyzvaný na jej aktualizáciu. Tá ale neprebehne v spolupráci s Google Play. A práve týmto spôsobom sa môže do telefónu dostať malvér, ktorý môže narobiť obrovské problémy.

Zaujímavé príklady nebezpečných aplikácií a hier

V máji tohto roka našli bezpečnostní výskumníci takmer 200 aplikácií, ktoré boli spolu stiahnuté 451 miliónov krát. Všetky obsahovali malvér, ktorý útočníkom pomáhal zbierať používateľské dáta. Zločinci sa zameriavajú aj na populárne aplikácie či hry a do Google Play prinášajú ich modifikované verzie.

Napríklad obľúbenú hru Minecraft sťahujú najmä deti a jej škodlivé klony sú tiež populárne, pretože deti si bezpečnosť aplikácie rozhodne neoverujú. Falošné Minecrafty zaznamenali v roku 2023 až 35 miliónov stiahnutí a väčšina z nich obsahovala advér – škodlivý kód zobrazujúci nežiadúce reklamy.

Útočníci sa okrem hier zameriavajú aj na populárne nástroje, ako napríklad správcov súborov, čítačky QR kódov a podobne, ktoré veľmi často obsahujú aj škodlivý kód. Populárne sú aj aplikácie, ktoré sľubujú zaujímavé výhry.

Náš tip
Tieto aplikácie radšej odinštalujte, obsahujú vírus
13.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+