MojAndroid

Ak nenastane zásadná zmena, náš Národný bezpečnostný úrad výrazne posilní svoje právomoci v boji s rôznymi hrozbami v on-line a digitálnom priestore. Mnohí vznášajú na tento návrh kritiku, padlo mnoho zásadných pripomienok. Je skutočne zle, ak sa NBU bude viac miešať do tejto oblasti?

NBU posilňuje

Zatiaľ sa najmä odborná verejnosť ozývala, pretože návrh nového zákona, ktorý na sklonku mesiaca február schválila vláda, je skôr venovaný jej. Je potrebné sa s ním oboznámiť a najmä poznať jeho obsah a vedieť ho vyhodnotiť po odbornej stránke. Avšak pravdou je, že NBU dostalo v rámci návrhu svojich nových kompetencií mnoho pripomienok. Vrátane tých zásadných od vládnych inštitúcií. Napríklad Ministerstvu hospodárstva sa novo nastavené pravidlá nepáčia. Kritiku vyjadril taktiež aj Inštitút hospodárskej politiky cez svojho riaditeľa (František Palko):

Je jasné, že pandémia a boj s vírusom COVID-19 zatienili všetky ostatné rozhodnutia a legislatívne iniciatívy vlády, avšak o to viac by mala byť verejnosť ostražitá. Mohli by sme sa totiž dočkať chvíle, kedy rozhodnutia štátneho orgánu budú neúmerne zasahovať do slobodnej trhovej súťaže, a to bez toho, že by to malo reálny a dokázateľný dôvod.“

Čo teda vadí odporcom nového návrhu? Aké opatrenia bude môcť vykonať NBU, aby sme ich mohli považovať za zásah do fungovania slobodného trhu a súťaže v celom online priestore? Návrh zákona novelizuje doterajšie možnosti upravené v zákone o kybernetickej bezpečnosti  doplnením právomocí pre NBU. Najmä v dvoch oblastiach alebo dvoma spôsobmi.

kybernetická bezpečnosť security titulka
Foto: fiverr.com

2 oblasti a 2 spôsoby

Za prvé, NBU bude môcť vydať „rozhodnutia o blokovaní“. Ide o nástroj na to, aby pri domnienke, že sa môže na našom území šíriť škodlivý obsah alebo škodlivá aktivita, bola táto zastavená. V praxi tak NBU na základe vlastného zistenia alebo návrhu iného subjektu vydá rozhodnutie, ktorým zablokuje obsah alebo aktivitu na určenej infraštruktúre. Tu nie je v zásade žiadne obmedzenie, kde by NBU mohol zasiahnuť. Musí však byť daná hrozba aktuálna a NBU ju musí aj v rozhodnutí zdôvodniť.

Je teda nastolená obava, že NBU môže blokovať aj slobodnú súťaž, pričom dôvody na takéto blokovanie môžu vzbudzovať diskusiuNBU má blokovať akúkoľvek  činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. A to aj na návrh iného subjektu, čo sa môže využiť v konkurenčnom boji.

Zákaz alebo obmedzenie používania konkrétneho produktu

Druhá novo pridaná aktivita pre NBU obmedzuje používanie produktu, procesu alebo služby. NBU teda bude môcť zakázať alebo obmedziť používanie konkrétneho produktu, procesu alebo služby na poskytovanie základnej služby ak zistí, že je to ohrozením kybernetickej bezpečnosti alebo bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky.

V tomto druhom prípade pôjde o právomoc zasiahnuť do základných služieb, ktorých sú stovky naprieč celým hospodárstvom a všetkými aktivitami podnikania. Čiže ak by napríklad NBU vyhodnotila, že nový produkt, ktorý sa má na Slovensku začať predávať, je v rozpore s týmito záujmami, zasiahne do jeho uvedenia na trh. Opätovne sa tak dáva NBU právomoc kreovať a obmedzovať slobodnú hospodársku súťaž.

Iste, kritika nemusí byť na mieste. Ak už niekto tvrdí, že NBU dostane veľa právomocí a mnoho subjektov voči tomu namieta, potom je na strane druhej argument, kto iný ako NBU má strážiť online priestor a subjekty a ich aktivity v ňom? Návrh zákona dokonca zavádza dvojstupňovú ingerenciu v určitých situáciách. A to za pribratia Bezpečnostnej rady štátu. Doteraz však NBU tieto právomoci takto určené priamo zákonom nemala. Prečo sú zrazu nutné? Argumentácia preberaním legislatívy z EÚ obstojí iba čiastočne.

Bude dôležité, ako sa nakoniec nové pravidlá a kompetencie pre úrad zavedú do praxe, rokovanie o zákone by malo prebehnúť v máji tohto roka, čím sa navrhnutá účinnosť od 1. marca 2021 už nestihne. Predpokladám, že zákon bude platiť od leta tohto roka. A ešte viac sa bude sledovať, ako s novými možnosťami NBU naloží v praxi. Prípady zo zahraničia, napríklad známe obmedzovania prístupu Huawei do verejných súťaží sú stále v živej pamäti, avšak to neznamená, že sú to zlé príklady.

Náš tip
Orange: Výrazné zlacnenie 5G smartfónov a nové zariadenia v ponuke
19.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+