MojAndroid

Štvrtý ročník slovenskej ankety NAY Windows Roka 2018, v ktorej verejnosť vyberá tie najlepšie Windows počítače, notebooky a zariadenia, ako aj najzaujímavejšie technológie, má za sebou už dva úspešné týždne. To znamená, že po predstavení produktov prvej kategórie Moderné zariadenie pre domácnosť, prichádza na rad prezentácia kúskov z tej ďalšej, aby aj fanúšikovia, ktorí neustále nesledujú novinky z IT sveta, mali pri hlasovaní dostupné základné informácie a rozhodovanie im bolo uľahčené.

V kategórii Moderné zariadenie pre firmy sa o priazeň verejnosti v jarnom kole ankety NAY Windows Roka 2018 uchádza celkovo 7 produktov. Síce ich spája takmer rovnaký výkonnostný štandard, spoločné zameranie na eleganciu, výdrž a prenositeľnosť, no každý z nich má svoje unikátne znaky, pomocou ktorých dokáže zaujať.

Aj v tomto prípade platí, že zariadenia z hlasovania sú v ponuke výrobcov horúcou novinkou, prípadne ide o produkty zo zabehnutej série, ktoré prešli inováciou, vďaka čomu sú na dnešnom trhu relevantné.

Za nominované zariadenie z obdobia jar 2018 môžete hlasovať od 28. júna 2018 do 31. júla 2018. Počas trvania ankety budú postupne odprezentované všetky kategórie. Ak teda zatiaľ neviete v niektorej z nich identifikovať svojho favorita, počkajte si na ďalšie zhrnutia, a do hlasovania sa pustite až následne.

Náš tip
NAY Windows Roka 2018: Predstavujeme kategóriu Moderné zariadenie pre domácnosť

Acer Swift 7

Acer Swift 7 patrí v ponuke taiwanského výrobcu medzi to najlepšie, po čom môžu zákazníci siahnuť pokiaľ hľadajú notebook do kancelárie. Hoci po stránke hardvéru ponúka rovnaký výkon ako môžeme ľahko nájsť u konkurencie, unikátnym sa stáva vďaka svojim rekordným rozmerom. Pri hrúbke 8,89 milimetrov a váhe 1,2 kilogramu ide o elegantnú žiletku s plnohodnotným 14-palcovým displejom, ktorý je pri tom všetkom dotykový.

Potrebný výkon zabezpečujú pasívne chladené procesory Intel Core siedmej generácie, sprevádzané 8 GB operačnej pamäte a rýchlym, 256 GB PCIe SSD diskom. Napriek extrémne tenkému vyhotoveniu sa v odolnom hliníkovom tele našlo aj miesto na osadenie batérie, ktorá tohto pracovného dravca dokáže poháňať až 10 hodín. Bežný pracovný deň mu tak nebude spôsobovať žiadne problémy.

Nakoľko ochrana dát hrá vo firemnom prostredí veľkú rolu, Swift 7 vám s tým efektívne pomôže prostredníctvom čítačky odtlačkov prstov, ktorá do systému pustí len autorizovaného používateľa. Pracantov na cestách určite poteší zabudovaný 4G LTE modem pre neustále spojenie s online svetom.

>> Acer Swift 7 v NAY <<

Asus ZenBook 13

Podobne ako ostatné produkty z tejto kategórie, aj ASUS ZenBook 13 stavia na elegantnom, ľahkom a tenkom, no zároveň dostatočne odolnom tele, vďaka ktorému vás neunaví ani pri častom prenášaní.

V kompaktnom tele ponúka 13,3-palcový dotykový displej so 4K rozlíšením a 100% pokrytím farebného priestoru sRGB, čo poteší dizajnérov, grafikov či fotografov.

Vynovený ZenBook 13 poskytuje dostatok výkonu pre všetky úlohy, s ktorými sa počas pracovného dňa môžete stretnúť. Podpisuje sa na tom ôsma generácia Intel Core i7, 16 GB operačnej pamäte a rýchly SSD disk s kapacitou 1 TB, takže problémy s nedostatkom priestoru pre vaše dáta by sa tak skoro objaviť rozhodne nemali.

Dôležitou súčasťou je aj grafická karta NVIDIA GeForce MX150, na rozdiel od integrovaných kariet pripravená na náročnejšiu akciu. ZenBook 13 sa pritom pýši titulom najtenší notebook na svete so samostatnou grafikou.

To, že počas dňa nebudete musieť neustále pripájať nabíjačku má pod palcom batéria so 14-hodinovou výdržou. Navyše, keď už budete skutočne musieť nabíjať, tento proces prebehne zapojením rýchleho nabíjania takmer bleskovo – z 0 na 60% sa dostanete už za 49 minút, čo v dnešnom uponáhľanom svete príde vhod. Veľkým plusom je aj to, že osadená batéria má 3-krát vyššiu životnosť, než štandardne používané modely.

Z pohľadu pracovnej produktivity príde vhod plnohodnotná podsvietená klávesnica, pomerne široký sklenený touchpad aj možnosť prihlásiť sa k používateľskému kontu pomocou čítačky odtlačkov prstov.

>> ASUS ZenBook v NAY <<

Dell XPS 13

Známy elegantný ultrabook Dell XPS 13 sa v tohtoročnej verzii teší z mierne upraveného dizajnu, no čo je dôležitejšie, do vienka dostal telo so zvýšenou odolnosťou voči škvrnám a špine. Týka sa to konštrukcie okolo klávesnice a touchpadu, teda miest, ktoré sa obvykle znečistia najľahšie a najrýchlejšie. XPS 13 stačí pri zašpinení pretrieť handričkou, čím si svieži a reprezentatívny vzhľad zachová po dlhú dobu.

V kompaktnom tele, ktoré je rozmermi typické pre 11-palcové zariadenia, je umiestnený displej s 13-palcovou uhlopriečkou, 100% pokrytím farebného priestoru sRGB a až 4K rozlíšením. Používateľov, ktorí svoje zariadenie radi ovládajú dotykom, poteší možnosť siahnuť po variante s dotykovým displejom.

O dostatočný výkon sa aj v tomto prípade stará ôsma generácia procesorov Intel Core, ktorú sprevádza do 16 GB operačnej pamäte, a na vaše dáta je pripravený SSD disk s kapacitou až 1 TB. Celkovou revíziou prešiel aj chladiaci systém, a ani počas dlhých hodín intenzívnej práce sa tak nemusíte obávať problémov s prehrievaním.

Myslelo sa aj na potrebnú bezpečnosť, a tak je notebook možné okrem hesla chrániť aj odtlačkom prsta alebo skenom tváre cez funkciu Windows Hello. To, že ide o vhodného pomocníka do kancelárie a na pracovné cesty zdôrazňuje výdrž batérie, ktorá dosahuje až 20 hodín.

>> Dell XPS 13 v NAY <<

HP EliteBook 850 G5

HP sa na firemný segment orientuje v rámci svojej produktovej rodiny EliteBook, kam presne spadá tohtoročná novinka EliteBook 850 G5. Spája v sebe účelovú eleganciu, odolnú konštrukciu testovanú podľa vojenských štandardov MIL-STD 810G a citeľnú orientáciu na ochranu súkromia aj dát svojho majiteľa.

EliteBook 850 G5 disponuje 15-palcovou obrazovkou s Full HD až 4K rozlíšením a možnosťou pre dotykové ovládanie. Z pohľadu firemných používateľov je zaujímavá hlavne možnosť siahnuť po technológii HP Sure View, čo je úprava obrazovky zabraňujúca tomu, aby vám niekto z boku nazeral na to, čo momentálne robíte.

Ďalším vítaným  bezpečnostným prvkom je mechanický kryt, pomocou ktorého je možné zakryť webkameru, vďaka čomu sa nebudete musieť obávať, že vás niekto nedajbože sleduje. K dispozícii je taktiež čítačka odtlačkov prstov, aby ste svoje dáta mohli chrániť bezpečne a efektívne.

HP do svojho produktu vložilo viacero softvérových bezpečnostných prvkov ako sú HP Sure Start, HP Sure Run, HP Sure Recover alebo HP Sure Click, ktoré používateľov chránia pred nástrahami dnešného kybernetického sveta.

O výkon potrebný pre vykonávanie tradičných úloh pracovníkov biznis sféry sa stará ôsma generácia procesorov Intel Core, až 32 GB operačnej pamäte a rýchle načítavanie dát má pod palcom SSD disk s kapacitou 1 TB. So stredne náročnými grafickými úlohami si poradí karta AMD Radeon RX540.

Výdrž batérie dosahuje 14 hodín, pričom na polovicu svojej kapacity sa dokáže nabiť už za pol hodiny, čo sú hodnoty atraktívne aj pre ľudí, ktorí často pracujú na cestách.

>> HP EliteBook v NAY <<

Huawei MateBook X Pro

Čínska značka Huawei začiatkom roka vyrukovala s notebookom MateBook X Pro, ktorý láka na atraktívny dizajn s extrémne tenkými rámikmi okolo obrazovky, pozoruhodný výkon a drobné vychytávky ako napríklad 13,9-palcová obrazovka so 100%-ným pokrytím sRGB farebnej škály a  stranovým pomerom 3:2 alebo webkamera umiestnená priamo v klávesnici.

Srdcom tohto elegantného kúsku sú procesory Intel Core i5 alebo i7 8. generácie, čo v praxi znamená jednu veľmi dôležitú vec – ide o štvorjadrá, takže výkonu by tu malo byť dostatok. V prípade grafického výkonu sa nemusíte spoliehať len na integrovaný grafický čip, v notebooku je totiž osadená dedikovaná grafická karta Nvidia GeForce MX150. Osadená je operačná pamäť do veľkosti 16 GB a rýchly až 512 GB NVMe PCIe SSD disk.

Za zmienku stojí aj podsvietená klávesnica s rozmerným touchpadom, kvarteto reproduktorov s technológiou Dolby Atmos, či snímač odtlačkov prstov zabudovaný v tlačidle napájania. Batéria s výdržou 14 hodín sa postará o to, aby vás MateBook X Pro nenechal v štichu ani počas náročných pracovných dní.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Notebooky série ThinkPad patria dlhodobo medzi profesionálmi medzi obľúbené produkty. Niektorým sa páči vernosť tradíciám a ikonický dizajn s TrackPointom, iným vyhovuje extrémna odolnosť a testovanie podľa 12-tich armádnych testov, vďaka čomu vedia, že ich pracovného spoločníka niečo len tak ľahko nerozhodní.

Tohtoročná, 6. generácia ThinkPad X1 Carbon sa okrem procesorov Intel Core 8. generácie teší aj novým dotykovým 14-palcovým HDR obrazovkám s WQHD rozlíšením a svietivosťou 500 nitov. Hoci je obrazovka dotyková, vďaka novej technológii má matný povrch a rovnakú hrúbku i hmotnosť ako klasická verzia bez dotykovej úpravy. Dizajnéri a ľudia pracujúci s fotografiami ocenia 100% pokrytie farebného priestoru Adobe RGB.

Vynovený model dostal aj nový bezpečnostný prvok, ktorý je v biznis segmente vítaný. Lenovo konkrétne bojuje proti sledovaniu prostredníctvom webkamery, a to pomerne jednoduchým, no efektívnym spôsobom – pridaním zasúvateľného krytu, ktorý kameru zaslepí. Inak tu nechýba ani tradičná čítačka odtlačkov prstov.

Úpravou prešiel aj systém chladenia, kde boli osadené nové ventilátory s lopatkami, ktoré našli inšpiráciu v krídlach sovy a dosiahnutá tak bola maximálna efektivita. Boj proti veľkému nepriateľovi elektroniky – prachu, prebieha tak, že výbojom statickej elektriny dochádza k uvoľneniu nahromadenej vrstvy, a jednotlivé čiastočky ventilátor následne vyfúkne von.

Prémiový pracovný notebook Lenovo ThinkPad X1 Carbon je napriek svojej hrúbke 16 milimetrov pripravený aj na beh na dlhé trate, nakoľko výdrž batérie dosahuje až 19 hodín. Šiesta generácia sa opäť snaží ukázať, ako je do jedného produktu možné skĺbiť prívlastky moderný, pracovný, luxusný, kompaktný a odolný.

>> Lenovo ThinkPad v NAY <<

Xiaomi Mi Notebook Air

Čínsky výrobca pre svoje produkty siahol po prístupe cena/výkon, kedy sa za čo najnižšiu cenu snaží zákazníkov osloviť pomocou zaujímavých hardvérových parametrov v kombinácii s oku lahodiacim dizajnom. Notebook Mi Notebook Air sa aj vďaka tomu stal pomerne populárnym produktom, a tak ho začiatkom roka neobišli nejaké tie “vylepšovačky”.

V precíznej hliníkovej konštrukcii je umiestnená 13,3-palcová obrazovka s dostatočným Full HD rozlíšením. Notebook do vienka dostal procesory ôsmej generácie Intel Core, 8 GB operačnej pamäte a 256 GB SSD disk. Pripojila sa k tomu grafická karta NVIDIA GeForce MX150, pripravená na stredne náročné úlohy a vzhľadom na predajnú cenu vznikol veľmi zaujímavý kúsok.

O ochranu dát sa postará čítačka odtlačkov prstov, a vy si tak nemusíte pamätať komplikované heslá. Vzhľadom na snahu o čo najväčšie stlačenie predajnej ceny sa muselo siahnuť aj po nejakom tom kompromise. V tomto prípade ide hlavne o batériu, ktorej výdrž dosahuje prinajlepšom 7 hodín.

11.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+