MojAndroid

Anketa NAY Android Roka 2021 je v plnom prúde a vy môžete hlasovať za vaše obľúbené zariadenia v hneď deviatich kategóriách. Okrem toho, že takto zvýšite šancu na výhru vášho favorita, máte aj vy šancu vyhrať niektorú z množstva cien. V súťaži na vás tento rok čaká až 21 hodnotných cien! Stačí, keď sa zúčastníte hlasovania na stránke AndroidRoka.sk a dáte hlas vášmu favoritovi!

Všetky súťažné kategórie vám postupne predstavujeme, aby ste mali aspoň základný prehľad o nominovaných zariadeniach. Dnes je to kategória TOP Android smartfón, v ktorej si povieme o najvýkonnejších zariadeniach tohto roka.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Na začiatku roka sme videli prvý TOP Android telefón tohto roka – Samsung Galaxy S21 Ultra. Ten priniesol radikálnu zmenu v podaní zadnej strany zariadenia. Symbolická sa stala matná čierna, ktorá je aj mierne drsná.

V oblasti snímačov patrí tento telefón k tým najlepším na trhu. Vzadu sa nachádza kvarteto kvalitných snímačov – hlavný 108 MP snímač s OIS a laserovým zameriavaním, 10 MP periskopický teleobjektív s 10x zoomom a OIS, 10 MP teleobjektív s 3x zoomom a OIS a 12 MP ultraširokouhlý snímač so zaostrovaním (dokáže robiť makro fotky). Vpredu nájdeme 40 MP snímač so zaostrovaním, čo je špecialita Samsungových vlajkových lodí.

Obrazovka je tu taktiež parádna – 1440p AMOLED panel s 120 Hz dynamickou obnovovacou frekvenciou s HDR10+ a 1500 nitovým jasom. Miernou nevýhodou môže byť Exynos 2100, ktorý bol v testoch slabší než Snapdragon 888. Taktiež 25 W nabíjanie už dlhšie nemôžeme považovať za vlajkové.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Sony Xperia 1 III

Sony sa nevzdáva a so svojimi vlajkami si na trhu našlo špecifický segment fanúšikov. Sony sa v tejto oblasti špecializuje na čo najlepší multimediálny zážitok a po tejto stránke prekonáva aj konkurenciu. Sony si proste ide svoje – po stránke výbavy i dizajnu.

Dokonca tu nájdeme aj 3,5 mm jack, čo ostatné vlajkové lode dnes už neponúkajú. To isté platí aj pre microSD slot, ktorý väčšinou nájdeme už len v zariadeniach strednej a nižšej triedy. Sony sa nepoddalo dizajnu modernej doby – výrezy a diery v displejoch, ale stále ponúka tenkú lištu na vrchu a spodku displeja. Displej je to za to parádny – 1 miliarda farieb, 1644p OLED so 120 Hz frekvenciou a HDR.BT2020 podporou.

Snímače sú tu na tej lepšej stránke vlastností telefónu, ale od 12 MP objektívou nečakajte vyššiu dávku detailov. Mobil má tendenciu sa prehrievať (Snapdragon 888 a jeho problémy), má podpriemernú výdrž aj kvôli 4500 mAh batérii a nabíjanie je len 30 W (avšak vraj to dá 50 % za pol hodinu).

Sony Xperia 1 III kryt
Sony Xperia 1 III s krytom | Foto: Techradar.com

Motorola edge 20 pro

Motorola tento rok ponúkla cenovo dostupnú vlajkovú loď edge 20 pro. Je to slabšia vlajková loď – to znamená, že tu nenájdete QHD+ panel, ani Snapdragon 888, čo však minimálne po stránke teploty a spotreby batérie je len dobre. Rovnako tak tu nenájdeme stereo reproduktory či bezdrôtové nabíjanie. Rýchlosť nabíjania je taktiež len 30 W, čo však trápi aj iné, vyššie spomínané vlajkové lode. Chýba tu aj nejaká oficiálna vodoodolnosť.

Avšak potom sú tu veci, ktoré Motorola zvládla výborne. OLED displej má až 144 Hz frekvenciu, aj keď len pri FullHD+ rozlíšení. Taktiež podporuje 1 miliardu farieb a HDR10+ obsah. Napriek tomu dosahuje Motorola edge 20 pro špičkovú výdrž batérie. Môže za to aj úspornejší (a o rok starší) vlajkový procesor Snapdragon 870. Snímač odtlačkov prstov v tlačidle zapínania je pre niekoho výhoda, pre iného nie (sú tu nejakí ľaváci?).

Hlavný snímač je tu síce 108 MP, ale chýba mu aj OIS alebo pokročilejšie laserové zameriavanie. Zaujímavosťou je aj periskopický teleobjektív, ktorý má 5x priblíženie, 8 MP rozlíšenie a dokonca aj OIS (prečo nie radšej na hlavnom snímači?). Nakoniec tu nájdeme 16 MP ultraširokouhlý snímač. Zaujme aj 32 MP selfie objektív.

Motorola edge 20 pro
Motorola edge 20 pro | Zdroj: Motorola.sk

OnePlus 9 Pro

OnePlus sa tento rok spojil s legendárnym výrobcom fotoaparátov – Hasselblad, ktorého fotoaparáty boli aj na Mesiaci. Presne to sa stalo aj hlavnou témou a dizajnom OnePlus 9/Pro. Preto je jeho zadná strieborná farba taká mimozemská.

Telefón to nie je zlý, OnePlus mobily sa tešia obrovskej popularite nadšencov (možno však už menej, než v minulosti), hlavne vďaka rýchlej a svižnej platforme OxygenOS. Rovnako sa už pár rokov tešia aj vysokým hodnoteniam svojich displejov. OnePlus 9 Pro má QHD+ displej so 120 Hz dynamickou obnovovacou frekvenciou. Ide o AMOLED panel s 1 miliardou farieb a podporou HDR10+ obsahu.

Na začiatku sme my, ale aj OnePlus vyhajpovali snímače až na Mesiac (prepáčte, musel som). V skutočnosti boli len niečo nadpriemerné, hodné vlajkovej lodi. Hasselblad vraj mal len minimálny vplyv a aj to len na post-processing fotografií. Avšak v recenzii sme chválili špeciálny širokouhlý fotoaparát, ktorý redukuje rozmazanie po okrajoch. Ak by ste vyberali medzi Samsungom Galaxy S21 Ultra a OnePlusom, tak jednoznačne Samsung. Na OnePluse je celkom zaostalý selfie snímač.

Ak vám až tak nezáleží na fotografiách tak vás OnePlus určite očarí svojou rýchlosťou – displeja, systému, nabíjania (65 W nabíjanie nabije 4500 mAh batériu za pol hodinu). Všetko je to o vašich prioritách.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Xiaomi Mi 11 Ultra

Je skutočne Ultra telefón. Ultra výkonný, Ultra prémiový, Ultra hrubý a Ultra ťažký. Jeho displej je Ultra, jeho výkon taktiež a aj fotoaparáty sú skutočne Ultra. Rovnako aj rýchlosť nabíjania.

Hovoríme o telefóne s procesorom Snapdragon 888, špičkovým a obrovským 6,81″ QHD+ displejom s 1 miliardou farieb, 120 Hz frekvenciou, HDR10+ obsahom a silným jasom – má až 1700 nitov. Vzadu nájdeme parádne snímače – 50 MP hlavný snímač s OIS a laserovým zameriavaním, 48 MP periskopický teleobjektív s 5x zoomom a OIS, nakoniec je tu aj 48 MP ultraširokouhlý fotoaparát. Vpredu sa nachádza 20 MP selfie snímač.

Samozrejmosťou je už IP68 vodoodolnosť, stereo reproduktory, pokročilá konektivita (infračervený port, Wi-Fi 6E). Celé to poháňa veľká 5000 mAh batéria s výkonným 67 W káblovým i bezdrôtovým nabíjaním a 15 W reverzným bezdrôtovým nabíjaním. Netreba zabudnúť ani na keramickú konštrukciu.

Xiaomi Mi 11 ultra - zadný fotoaparát
Zdroj: GSMArena.com

ASUS ROG Phone 5s

Máme tu aj jedného zástupcu herných telefónov. Ním je v lete predstavený ASUS ROG Phone 5s. Ten ponúkol novší procesor Snapdragon 888+ a ešte autentickejší herný dizajn než kedykoľvek predtým.

Nebol by to herný telefón, ak by mu chýbali herné prvky, ako napríklad RGB podsvietenie na zadnej strane alebo špeciálne postranné tlačidlá. Tie si viete v hrách nastaviť na vykonávanie špecifických akcií (napr. zmena zbrane). Nechýba mu TOP výbava ani v ostatných smeroch – nájdeme tu 6,78″ FullHD+ OLED panel s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz. Prítomná je aj podpora 1 miliardy farieb a HDR10+.

Špecialitou tohto mobilu sú až dve porty na nabíjanie. Tie slúžia na to, aby ste mohli hrať v pozdĺžnom rozložení a zároveň môžete zariadenie nabíjať bez vyrušenia. Nabíjate ho tak prostredníctvom portu medzi vašimi rukami. Nechýba ani riadna 6000 mAh batéria a nabijete ju prostredníctvom 65 W nabíjania. Bezdrôtové nabíjanie chýba, rovnako ako aj vodoodolnosť.

Herné mobily nie sú veľmi určené na fotografovanie. Nájdete tu síce 64 MP snímač, ale chýba mu stabilizácia, či pokročilé laserové zaostrovanie. Ostatné snímače sú skôr zo strednej triedy – 13 MP ultraširokouhlý, 5 MP makro a vpredu 24 MP selfie snímač.

Asus ROG Phone 5s | Zdroj: GSMArena.com

Google Pixel 6 Pro

Google tento rok prekvapil všetkých a predstavil zariadenia, ktoré vyčnievajú z radu Pixelov. Ide o zariadenia Pixel 6 a Pixel 6 Pro, ktoré sú nové a výnimočné hneď z niekoľkých dôvodov. Ako prvé je viditeľný nový dizajn telefónu. Za druhú je tu nový procesor, na ktorom má prsty (a logo) aj samotný Google – jeho meno je Tensor. Za tretie dostal symbolicky aj nový Android s novým vzhľadom.

Spomínaný Tensor čip je však vo svojom vnútri veľmi podobný Exynosu 2100 od Samsungu. Akurát má viac jadier pre umelú inteligenciu, ktorú Google aj patrične využíva. Môžete s ňou vymazávať objekty z fotografií, zisťovať aká pieseň hrá vo vašom okolí, využívať algoritmy na optimalizáciu batérie a nabíjania a na mnohé ďalšie činnosti.

Hardvérovo ide o 6,71″ LTPO AMOLED panel s QHD+ rozlíšením a 120 Hz frekvenciou. Má trojicu silných snímačov, ktorým napomáhajú algoritmy Google pre vytvorenie dokonalých obrázkov. Ide o 50 MP hlavný snímač s laserovým zaostrovaním a OIS, 48 MP teleobjektív so 4x priblížením a OIS a o 12 MP ultraširokouhlý fotoaparát. Ten však nie je až taký širokouhlý, ako pri konkurencii. Avšak selfie fotografie z 11,1 MP snímača vedia byť širokouhlé.

Pixel 6 Pro má 5000 mAh batériu, ktorú nabijete prostredníctvom 30 W drôtového nabíjania alebo pomocou 23 W bezdrôtového nabíjania. Nie sú to síce najvýkonnejšie hodnoty, ale čo už. Výhodou telefónov od Google je aj skvelá podpora – včasné aktualizácie po dobu 5 rokov a 3 aktualizácie OS.

Google Pixel 6 Pro | Foto: GSMArena.com

Vivo X60 Pro

Je polovičná vlajková loď. Má takmer vlajkový procesor, fotoaparáty na vysokej úrovni, ale chýbajú mu iné pokročilé prvky. Medzi tie patrí napríklad stereo reperoduktor, vodoodolnosť, bezdrôtové nabíjanie a batéria patrí medzi tie slabšie (4200 mAh). Nabijete ju 33 W nabíjačkou.

Tento mobil poháňa Snapdragon 870, čo je vlastne pretaktovaný Snapdragon 865, vlajkový procesor roka 2020. Takýto procesor má aj svoje výhody – negeneruje toľko tepla, ako novší Snapdragon 888. Na prednej strane nájdeme 6,56″ AMOLED so 120 Hz frekvenciou.

Zaujmú však snímače – hlavný 48 MP snímač má gimbalovú OIS, nájdeme tu aj 13 MP teleobjektív s 2x priblížením a 13 MP ultraširokouhlý snímač. Ide o optiku značky Zeiss, ktorú môžete poznať už od čias tlačidlových Nokií. Tá prináša telefónu možnosť zapnúť prirodzené farby, vďaka čomu budú fotky vyzerať ešte krajšie. Na prednej strane nájdeme 32 MP selfie snímač.

Vivo X60 Pro
Vivo X60 Pro | Zdroj: vivo.com

Ako prebieha hlasovanie?

Hlasovanie sa koná na stránke AndroidRoka.sk od 15. novembra 2020 do 31. decembra 2021. Práve na tejto stránke sa môžete zapojiť do hlasovania za vaše obľúbené zariadenia v týchto deviatich kategóriách:

  • TOP Android smartfón
  • Ľudový Android
  • Pomer cena/výkon
  • Inovácia
  • Smart hodinky a náramky
  • Smart domácnosť
  • Smart TV
  • Slúchadlá
  • Android tablet

V každej kategórii sú iné zariadenia, a tak jeden model nikdy nefiguruje v dvoch rozdielnych kategóriách. Výsledky hlasovania budú ohlásené do 31. januára 2022. Aby bol váš hlas platný, je potrebné správne vyplniť vaše kontaktné informácie. Každý môže hlasovať iba raz, duplicitné hlasy budú zmazané.

Čo môžete vyhrať?

V ankete NAY Android Roka 2021 môžete vďaka svojmu hlasu vyhrať až 21 cien. Hlavnou cenou je televízor LG 55NANO88P, ktorý do súťaže venovala spoločnosť NAY.

Zdroj: Miloš Debnár

Okrem neho sú všakv hre aj ďalšie hodnotné ceny. Každý hlasujúci má šancu získať aj smartfóny Motorola moto g60, Xperia 10 III 5G od Sony, Xiaomi 11 Lite 5G NE, Nokia X10, či robotický vysávač iRobot Roomba j7+, herné slúchadlá Creative SXFI Gamer, Full HD Webkameru – Creative Live! Cam Sync 1080p V2, slúchadlá pre videohovory – Creative HS-720 V2, či Hi-res USB prevodník – Creative SB Play! 4.

Ako môžete zvýšiť svoje šance na výhru?

Hoci sa každý hlasujúci môže zapojiť iba raz, tí najaktívnejší majú možnosť výrazne zvýšiť svoje šance na výhru. Aj tento rok je totiž možné pozvať do ankety vašich známych, za čo vás patrične odmeníme. Všetci tí hlasujúci, ktorí do ankety pozvú aspoň piatich ďalších priateľov alebo známych, budú zaradení do samostatného žrebovania o 5x licenciu ESET Mobile Security a 5x doživotnú licenciu navigácie Sygic.

Zdroj: Miloš Debnár

Ten hlasujúci, ktorý do ankety pozve najviac kamarátov, automaticky vyhráva bezdrôtové slúchadlá Creative Outlier Air V3. Známych môžete do ankety pozývať prostredníctvom vášho účtu na stránke AndroidRoka.sk.

Generálny partner NAY

Generálnym partnerom ankety Android Roka je aj tento rok spoločnosť NAY. Každé zariadenie, ktoré sa umiestni na niektorej z prvých troch priečok, bude v e-shope NAY.sk označené príslušným odznakom.

tatra banka inovacia NAR 2021

20.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+