MojAndroid

Boli sme sa pozrieť v najmodernejšom veľkosklade spoločnosti Alza a povieme vám, je to pecka! Český gigant internetového trhu má blízko Senca svoj najväčší sklad, ktorý sa rozkladá na úžitkovej ploche zhruba 23 000 m2 s možnosťou rozšírenia do 31 000 m2. Je tu však i prenajatá vedľajšia plocha, ktorá tvorí rozlohu ďalších 6 000 m2 a tu je umiestnená najpredávanejšia biela a čierna technika.

Hoci v čase našej návštevy bola časť skladu prázdna, kompetnentí ľudia z Alzy nám situáciu objasnili. Sú to záložné kapacity, ktoré čakajú na svoj čas počas vianočných sviatkov. Nákupy v Alze totiž súvisia so sezónami, a tak je vždy vyšší počet objednávok napríklad počas vysvedčení, Vianoc, začiatkom školského roka, počas horúcich dní idú na dračku ventilátory a podobne.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Toto leto sa v Alze nachádza okolo 60 000 položiek a plán je dostať sa do 80 000. Tovar sa kategorizuje viacerými spôsobmi, no hlavnými kritériami sú veľkosť a hmotnosť. Najmenšie a najľahšie položky sú SD karty, konektory, USB kľúče či fólie na displej. K tým najťažším položkám zase patria okrem elektromotoriek a elektromobilov americké chladničky s hmotnosťou aj 200 kg. Nám však padol padol zrak aj na regály s činkami :)

Počas exkurzie sme si prešli po sklade prešli chronologickým spôsobom. Od príjmu tovaru až po jeho vyexpedovanie klientovi. Celý proces objednania funguje takto: zákazník si cez eshop objedná tovar, spôsob doručenia a platbu. Tým vznikne po potvrdení objednávka. A teraz pozor – tá je v priebehu milisekúnd spracovaná podnikovým informačným systémom Alzy (tzv. ERP). Vtedy sú fyzické produkty z objednávky rezervované na skladoch a začíná spracovanie logistikou.

Valčekové dopravníky a klenot skladu

Alza využíva filozofiu Goods-to-man, teda maximum pohybu zabezpečujú valčekové či pásové dopravníky. Tovar putuje do tzv. pickovacej (potvrzovacej) stanice, kde dochádza k uloženiu novo prijatého tovaru do regálov či k prípadnému vychystaniu (tzv. vypickovaniu) tovaru do zákaznickej prepravky, ktorá potom po páse pokračuje na ďalšie stanice až k expedíci, baleniu a naloženiu do kontajnerov a áut.

Klenotom skladu je plne automatizovaný sklad, tzv. SMC (schaefer miniload crane). Je to pickovacia “veža”, ktorá se bežne pohybuje rýchlosťou 3,5 m/s a zvládne až 450 pickov za hodinu.

Doprava a špeciálne služby

V každom sklade vznikají tzv. skladové joby, ktoré reprezentujú produkty a počty kusov. Tie treba vybrať, zabaliť, naložiť do vozidla a doručiť zákazníkovi. Klient má možnosť zvoliť prebratie tovaru na niektorej z pobočiek Alzy či v známych AlzaBoxoch, kam sa tovar dováža internou dopravou.

Okrem tradičných spôsobov dopravy tovaru môžete využiť aj expresné možnosti dopravy Alza:

 • AlzaExpres -> na webe si klient vyberie, sklady štandardne spracujú jeho objednávku pomocou technológie. Je tu však použitá vyššia priorita zohľadňujúca čas odjazdu vozidla AlzaExpres
 • Kurier expres -> doručenie do 90 minút. Spracovanie prebieha celé ručne, do 30 minút sa vychystá tovar zo skladu
 • Expresné osobné vyzdvihnutie – nonstop výdaj
 • Do budúcnosti plánuje firma aj ďalšie expresné služby nie len pre Prahu, Bratislavu a okolie, ale aj do ďalších oblastí

Alza poskytuje všetky spôsoby doručenia svojim zákazníkom počas pracovných dní, víkendov i sviatkov. Na svojom konte tak má rekordné obraty roku 2016, v ktorých Alza utŕžila spolu 17,4 miliard Kč bez DPH.

Ako vidí Alza svoju budúcnosť v donáške balíkov?

„Automatizácia za poslednú dekádu spravila obrovský kus cesty. Pre ďalšie logistické centrum plánujeme ešte väčšie využitie, a to najmä pre procesy spojené s pickováním a balením produktov (miniloady v spojení s carouselmi pre malé produkty, automatický zakladač pre palety a automatizované balenie produktov do ochranných obalov),“ hovorí Jan Klička, riaditeľ logistiky Alza.cz. Do budúcnosti predpovedá: „Zdieľaná ekonomika dáva možnosť voziť zákazníkov, ale aj balíky expresne na vopred dohodnutý čas a bola by škoda ju nevyužíť, respektíve – využiť efektívnejšie vozidlá do nej zapojené. Ak vezie taxikár zákazníka do centra mesta, môže kľudne rozviezť 2-3 balíčky, zarobí si a nečaká zbytočne dlho na ďalšieho klienta. Je to o zmene uvažovania, ide o to vymaniť sa z konvenčných prístupov k službám.“

Ďalšie zaujímavé fakty:

 • Optimalizácia procesov prebieha permanentne, upgrade je i niekoľkokrát mesačne
 • Maximálne sa snaží využívať potenciál dopravníkových tratí, ručných čítačiek a jednotlivých logistických modulov v internom podnikovom informačnom systéme/skladovom informačnom systéme (tzv. ERP/WMS), zrýchľovať, zefektívňovať
 • Inventúry sa konajú na dennej báze, teda ide o tzv. prieběžnú inventúru
 • Distribučné sklady sú komplet zinventarizované zhruba 1x za 3-4 týždne
 • Denne sa odbaví 30-40 tisíc objednávok za celú logistiku (tzn. ČR, SR i zbytok EÚ)
 • Peak je na Vianoce, zhruba 14 dní pred Štedrým dňom
 • Tohtoročný odhad je odbavenie 4-násobku objednávok, teda okolo 120 000 objednávok za deň

Fotogaléria:

Zdroj: Návšteva Alza skladu, Rozhovor, Tlačová správa

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!

1komentár

od najnovších
od najlepších od najnovších od najstarších
1

Je tam pár chýb. Tak si ešte raz prezrite ten článok ;)

Najčítanejšie za týždeň

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+