MojAndroid

Viac ako 40% ľudí na celom svete používa internet. To je približne 3,26 miliardy používateľov, ktorí vyhľadávajú informácie na Googli, komunikujú cez sociálne siete a pracujú na online projektoch. Viete však, ako vznikol internet, bez ktorého si mnohí z vás nevedia predstaviť svoje fungovanie? Ak nie, tak si prečítajte prvý článok zo série Návrat do minulosti, ktorý sme si pre vás pripravili. Dozviete sa v ňom napríklad to, že internet nemá iba jedného vynálezcu, ale za jeho vznikom stojí hneď niekoľko vedcov a inštitúcií.

Všetko začalo v USA počas Studenej vojny

Prvopočiatok internetu sa datuje na obdobie Studenej vojny medzi Ruskom a USA, ktorá sa odohrávala v polovici minulého storočia. Rusi presne 4. októbra 1957 vypustili do vesmíru svoj prvý satelit – Sputnik. Išlo o zariadenie veľké asi ako plážová lopta, ktoré malo 4 dlhé antény vysielajúce rádiový signál popri tom, ako si tento satelit razil náhodne cestu obežnou dráhou našej Zeme. Američania v tej dobe pokladali Rusov za zaostalejší národ než boli oni, a tak ich toto vesmírne prvenstvo naozaj zaskočilo. Okamžite začali vyvíjať niečo, čo by rovnako ochránilo ich komunikáciu.

sputnik-1
Sputnik 1 na originálnej fotografii, ktorá zachytáva jeho veľkosť.

V polovici minulého storočia ešte neexistovala bezdrôtová sieť a všetky telefónne hovory prebiehali cez kábel. Keby Rusi vypálili jednu raketu na správny komunikačný uzol, komunikácia na celom území USA by bola prerušená. Američania sa preto zamysleli, ako by sa mohli v takomto prípade poistiť a zaručiť, aby medzi sebou mohli komunikovať najmä vojenské jednotky. Vznikli nové inštitúcie – ARPA (Advanced Research Projects Agency), v preklade Agentúra pre pokročilé výskumné projekty, a taktiež NASA, Národná agentúra pre vesmír a aeronautiku. Práve tieto inštitúcie mali zaručiť, aby USA dobehlo Rusko a vyvinulo niečo, čo tu ešte nebolo – vesmírne technológie, rakety a počítače. 

Počiatkom bol ARPANET

V roku 1962 prišiel s prvým praktickým nápadom vedec J.C.R. Licklider, ktorý pôsobil na M.I.T. a pracoval pre agentúru ARPA. Sľúbil, že vytvorí “galaktickú sieť počítačov”, ktoré budú medzi sebou schopné komunikovať. Tá mala slúžiť ako záloha v prípade poruchy na telekomunikačnej sieti. O 3 roky neskôr, v roku 1965, prišiel ďalší vedec z M.I.T. s nápadom na vytvorenie systému pre posielanie dát medzi počítačmi, ktoré nazval “packet switching”. Jeho základom bolo rozloženie správy či dát na niekoľko menších blokov, ktoré si počítače pošlú viacerými cestami. Tak sa malo zabrániť tomu, aby ich Rusi odpočúvali. Na základe tohto objavu vybudovala americká vláda prvú ozajstnú počítačovú sieť nazývanú ARPAnet. 

Prvá komunikácia medzi počítačmi

Trvalo celé 4 roky, kým touto sieťou prešla prvá správa. ARPAnet-om boli prepojené 2 počítače – jeden v UCLA laboratóriu a druhý na Stanforde. Oba počítače pritom zaberali miesto ako celá miestnosť. Prvou správou, ktorú si poslali, bolo slovo “login”. Úplne prvý prenos sieťou, ktorá je predchodcom internetu, ale nebol úspešný. Počítač na Stanforde prijal iba prvé dve písmená o. Ešte koncom toho roka boli do ARPAnet-u pripojené ďalšie 2 počítače. Celkovo tak medzi sebou komunikovali už 4 stroje. V ďalších rokoch sieť poriadne nabrala na rozvoji a v roku 1971 sa do nej pripojila aj Hawaiská univerzita so svojou sieťou ALOHAnet a v roku 1973 aj Londýnska univerzita a Royal Radar Establishment v Nórsku. Paketovo orientovaná sieť ale začala narážať na svoje limity a správy sa začali navzájom rušiť a ovplyvňovať tak kvalitu celej komunikácie.

stare-pocitace-historia
Takto vyzerali prvé počítače, ktoré vznikali pred 40 rokmi.

Vznik TCP/IP

Koncom sedemdesiatych rokov prišiel s riešením celej situácie okolo ARPAnet-u počítačový výskumník Vinton Cerf. Ten vymyslel systém, v ktorom mohli medzi sebou komunikovať všetky počítače pripojené do siete súčasne. Svoj “vynález” nazval Transmission Control Protocol, v skratke TCP. Tento protokol neskôr doplnili o internetový protokol (IP) a vzniklo tak známe TCP/IP spojenie. V tej dobe označili TCP/IP za akési “podanie ruky medzi počítačmi”, ktoré umožnilo počítačom, aby sa jeden druhému predstavili vo virtuálnom priestore. A začala sa písať história pravého internetu. 

Takto dnes vyzerá tvorca TCP/IP protokolu - Vinton Cerf.  © Photo by MURDO MACLEOD
Takto dnes vyzerá tvorca TCP/IP protokolu – Vinton Cerf.  © Photo by MURDO MACLEOD

World Wide Web

Predstavením TCP/IP protokolu sa z ARPAnet-u stal medzinárodne používaný internet. Do roku 1991 ho vedci a výskumníci používali na rýchle zdieľanie dát a údajov medzi kontinentami a univerzitami. V roku 1991 však švajčiarsky programátor Tim Berners-Lee uviedol na svetlo sveta World Wide Web. Išlo o vylepšenie internetu, ktorý už neslúžil len na posielanie údajov medzi počítačmi, ale ako miesto, kde boli všetky údaje uložené a ktokoľvek pripojený do siete si ich mohol stiahnuť. Až Berners-Lee sformoval internet do takej formy, ako ho poznáme dnes. Oficiálne tak môžeme povedať, že tento rok novodobý internet zažil svoje 25. narodeniny.

Takto vyzerala prvá webstránka v roku 1990.
Takto vyzerala prvá webstránka v roku 1990.

V roku 1992 vytvorili študenti a vedci z University of Illinois prvý internetový prehliadač zvaný Mosaic. Ten bol neskôr známy pod názvom Netscape. Prehliadač poskytoval prehľadné prostredie pre hľadanie dát na internete a používateľom ponúkal možnosť pozerať si prvé webstránky, s hypertextovými odkazmi a obrázkami. V tom roku americký Kongres schválil Web aj na komerčné použitie. To spustilo ošiaľ medzi podnikateľmi a firmami, ktoré si začali vytvárať webstránky so svojimi službami a produktmi. Za posledné roky sa však internet zmenil viac ako za celé obdobie doteraz. Kraľuje mu cloud, sociálne siete a značne sa zmenilo aj to, ako ľudia používajú internet. Stále je to však miesto, kde nájdeme takmer akúkoľvek informáciu, ktorú hľadáme.

Náš tip
Prvá webstránka “World Wide Web” oslavuje 25. narodeniny. Spustená bola v CERN-e

Zaujímavé fakty o internete:

  • V decembri 2015 používalo internet 40% ľudí na Zemi, čo je približne 3,26 miliardy používateľov.
  • Najviac používateľov internetu má medzi kontinentmi Ázia (48,4% všetkých používateľov), medzi krajinami si drží prvenstvo Čína so 640 miliónmi používateľov.
  • V roku 2015 zarobili na internetovom predaji a reklame spoločnosti spolu viac ako $2,2 biliónov.
  • V roku 2017 bude objem internetovej prevádzky väčší ako za všetky predošlé roky spoločne.
  • Budúci rok budú až 68% internetovej prevádzky generovať smartfóny a tablety.
  • Facebook dnes používa viac ako 1,55 miliardy ľudí.
  • Ľudia si denne na Googli vyhľadajú viac ako 2,9 miliardy informácií.
  • Každý deň na internet pribudne 2,7 milióna nových článkov a blogov.

Zdroj: History, HostingFacts, 4cache, Guim.co.uk, Wikimedia

9.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+