MojAndroid

Keďže čítate tento článok, aj vy čerpáte výhody toho, čo sa zrodilo pred 25 rokmi. Tim Berners-Lee totiž predstavil prvú webovú stránku presne 6. augusta 1991. To znamená, že už dva dni sa nachádza tento výdobytok modernej doby vo svojom 26. roku života.

Predstavenie bolo pritom veľmi tiché a trvalo niekoľko týždňov, kým stránku navštívili ďalší používatelia. Stránka je pritom veľmi jednoduchá a opisuje to, ako funguje hyper-textové prostredie. Oficiálne bola prvýkrát ukázaná verejnosti 20. decembra 1990, no sprístupnená na webe bola až v spomínanom augustovom dni. Zrejme iba málokto si vtedy uvedomoval, aký obrovský prevrat to vo svete spôsobí a ako dynamicky sa bude webové prostredie v ďalších rokoch vyvíjať.

Internet screen
Takto vyzerá prvá internetová stránka v súčasnom prehliadači Google Chrome

Trvalo ale niekoľko rokov, kým ľudia začali web skutočne používať. Prvá všeobecne populárna stránka Mosaic bola zverejnená až v roku 1993 a zvýšenej popularite pomohla aj spoločnosť CERN, ktorá spravila z webu verejne dostupnú a neplatenú službu. Aj samotný otec internetu považoval web skôr ako platformu pre akademickú spoluprácu a asi ani on si neuvedomoval, že o niekoľko dekád pôjde o spôsob neustáleho spojenia a čerpania informácií. Všetko najlepšie, internet!

Zdroj: Google Gropus via engadget

8.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+