MojAndroid

Majitelia smartfónu Samsung Galaxy S5 už niekoľko týždňov čakajú na aktualizáciu s najnovším Androidom 5.0 Lollipop, ktorá sa objavila ešte minulý rok v Poľsku. Ako všetci dobre vieme, aktualizácie Samsung (aj Google) uvoľňuje regionálne, a tak musíme počkať, kým sa na rad dostane aj Slovensko. Ak ste ale tak nedočkaví, ako my v redakcii, tak by ste si Samsung Galaxy S5 mohli aktualizovať na novší Android 5.0 manuálne, cez Odin. Prinášame vám jednoduchý návod na to, ako to urobiť. Ak máte ešte predtým, ako začneme, nejaké otázky, tak prejdite na koniec tohto článku, kde nájdete sekciu FAQ (často kladené otázky).

Čo budete potrebovať

Aktualizované 19. januára, 15:00 – Pridali sme odkaz na stiahnutie slovenskej verzie ROM s Androidom 5.0 pre Samsung Galaxy S5.

Na zvládnutie tohto návodu budete potrebovať počítač s operačným systémom Windows (najlepšie 7 a novší), program Odin a samotný Android 5.0 pre Samsung Galaxy S5. Pozor, ide o poľskú slovenskú verziu ROM, ktorá je ale určená výhradne pre model SM-G900F. Ak máte zariadenie zo zahraničia, alebo máte v Nastavenia > Informácie o zariadení > Číslo modelu iný typ ako SM-G900F, tak si musíte stiahnuť príslušnú ROM. Nezabudnite tiež na driver pre váš smartfón. Keď budete mať všetko stiahnuté a váš smartfón bude mať aspoň 80% batérie, môžete prejsť na ďalší krok.

Ešte pred inštalovaním nového Androidu sa uistite, že máte zálohované všetky vaše dáta. Počas procesu by ste o ne nemali prísť, no človek nikdy nevie. Predtým, ako niečo urobíte, vás tiež upozorňujeme, že celý proces robíte na vlastné riziko a nijako nezodpovedáme za softvérové či hardvérové poškodenie vášho zariadenia. Ak na svojom zariadení máte root a alternatívnu ROM, po aplikovaní tohto návodu sa zariadenie dostane do tzv. stock stavu a prídete o ne.

Foto: androidxda.net
Foto: androidxda.net

Postup

  1. Svoje zariadenie uveďte do Download módu. Pripojte ho k vášmu PC cez USB kábel, vypnite ho a počkajte 10 sekúnd (aby ste si boli istý, že je zariadenie vypnuté). Potom naraz stlačte tlačidlá Domov + Hlasitosť dole + Tlačidlo vypnutia. Následne sa zobrazí obrazovka s možnosťami Continue Cancel. Tlačidlom hlasitosť hore potvrďte, že chcete pokračovať.
  2. Extrahujte obsah archívu Odin do ľubovoľného priečinku vo vašom počítači. Do rovnakého priečinku extrahujte aj samotnú ROM, ktorá by po rozbalení mala mať koncovku .tar.md5.
  3. Spustite program Odin a z možností označených ako Option zaškrtnite políčka Auto Reboot F.Reset Time. Žiadne ďalšie polia nesmú byť označené!
  4. Na pravej strane obrazovky nájdite v možnostiach Files políčko AP. Po kliknutí ja jeho ikonu vyberte extrahovaný súbor ROM pre váš smartfón s koncovkou tar.md5. 
  5. Uistite sa, že je vaše zariadenie rozpoznané a v ľavom hornom rohu svieti “0:[COM12]” prípadne hláška s inou hodnotou COM.
  6. Ak ste si istí, že ste všetky predošlé kroky urobili správne, stlačte Start. Automaticky sa spustí proces aktualizácie vášho zariadenia a po zhruba 5-10 minútach by sa vaše zariadenie malo samo zapnúť.

samsung-galaxy-s5-odin

O tom, že bol tento proces úspešný, váš bude informovať jednak program Odin vľavo hore zeleným políčkom Passed s údajom o trvaní a na vašom zariadení by ste mali vidieť hlášku o optimalizácií Android aplikácií vo vašom zariadení. Keď sa optimalizácia skončí, vaše zariadenie od váš bude vyžadovať PIN kód. po jeho úspešnom zadaní si môžete užiť najnovší Android 5.0 Lollipop! :-)

Android 5.0 Lollipop na Samsungu Galaxy S5

V prípade problémov napíšte do tohto vlákna na Android fóre, kde vám ostatní používatelia môžu pomôcť. Veríme, že ste boli úspešní a v týchto chvíľach si užívate nový systém na Samsungu Galaxy S5!

FAQ:

Otázka: Stratím týmto návodom záruku na svojom mobile?

Odpoveď: Nie.


Otázka: Zmení sa nahraní ROM cez Odin počítadlo KNOX?

Odpoveď: Nie.


Otázka: Vymaže mi aktualizácia cez Odin moje dáta?

Odpoveď: Ak všetko pôjde tak, ako má, tak nie. Pre prípad vám ale odporúčame zálohu dát.


Otázka: Dá sa tento návod aplikovať aj na počítači s Linuxom a na Macu?

Odpoveď: Nie, na tieto systémy nie je Odin dostupný. Musíte využiť iný program.


Otázka: Stratím po aktualizovaní zariadenia cez Odin root?

Odpoveď: Áno, zariadenie sa vráti do základného stavu a prídeš o ROM (a s ňou o všetky dáta), aj root.

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
14.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+