MojAndroid

Operačný systém Android je najviac sa rozvíjajúcim systémom súčastnosti, čo so sebou prináša niekoľko faktov. Prvým z faktov je ten, že tak rýchlo, ako sa systém rozvíja a šíri, tak rýchlo stúpa aj počet a rôznorodosť Android zariadení. V praxi to znamená, že skoro každý týždeň sa na svetlo sveta dostane nové Android zariadenie, zatiaľ čo konkurencia svoje zariadenia vydáva v oveľa kratších intervaloch. Keďže doba ide míľovými krokmi, novinky založené na OS Android prinášajú čoraz lepší a výkonnejší hardvér a softvér, čo majiteľov starších zariadení núti rozmýšľať o upgrade – kúpe novšieho a výkonnejšieho zariadenia, čo je druhý z faktov. Zmena telefónu však neznamená zmenu kontaktov či udalostí v kalendári – a preto si dnes predstavíme niekoľko možností, ako preniesť či zálohovať svoje dáta pri upgrade zariadenia, jeho update alebo len v prípade, keď sa o ne bojíte.

Natívna záloha v Androide

Všetky Android zariadenia, ktoré bežia na verzii 2.2 Froyo a vyššej podporujú natívnu zálohu dát na cloud servery spoločnosti Google. Záloha sa vykoná stlačením jedného tlačidla v Menu > Nastavenia > Súkromie. Takáto záloha by mala uchovať vaše nainštalované aplikácie (avšak iba tie, ktorých zálohu povolil Google), nastavenia Wi-Fi a hesiel a dokonca aj tapetu. Takýto typ zálohy však nenájdete na všetkých zariadeniach. Niektoré zariadenia túto funkciu nemajú kvôli špecifickej nadstavbe, napríklad v mojom HTC Wildfire s nadstavbou Sense sa v Menu nachádza len ikona Preniesť dáta, ktorá mi umožňuje preniesť kontakty a udalosti z kalendára z predošlého telefónu akejkoľvek značky, zálohu som tu však nenašiel. Záloha sa v mojom prípade vykonáva automaticky a je spojená s mojim Google kontom, takže na obnovu dát by mi malo stačiť prihlásenie sa ku Google kontu v novom zariadení. V Menu niektorých zariadení môžete nájsť aj možnosť Automatic restore – automatickú obnovu dát. Po zvolení tejto možnosti automaticky zálohujete dáta aplikácií, ktoré sa samé obnovia pri opätovnom nainštalovaní zálohovanej aplikácie alebo pri nainštalovaní aplikácií na novom zariadení – pokiaľ zálohu dát aplikácii povolil ich developer.

Záloha dát s aplikáciou MyBackup Pro

Hoci Android Market ponúka množstvo bezplatných aplikácií na zálohu dát, ak chcete mať svoje dáta naozaj v bezpečí, kúpte si MyBackup Pro. Za cenu 3,52 € získate aplikáciu, ktorá je zrejme najlepšou a najobľúbenejšou aplikáciou s funkciou zálohy. Táto aplikácia vám vytvorí zálohu takmer všetkého – všetky aplikácie (aj tie, ktorých zálohu nepovoľuje Google), kontakty, záložky, SMS, MMS, budíky, pripomienky, slovník, widgety a dokonca aj skratky na obrazovke. Používanie programu je veľmi jednoduché a zálohu môžete vykonať lokálne alebo na zabezpečené servery MyBackup. Pokiaľ vykonáte lokálnu zálohu na SD kartu, aplikácia si na nej vytvorí priečinok “rerware”, ktorý obsahuje všetky informácie a dáta, ktoré ste si zálohovali a ktoré budete potrebovať pri obnove. MyBackup Pro vám dovolí nastaviť si aj automatickú zálohu, čo je super. Obnova dát je veľmi jednoduchá, po nainštalovaní aplikácie stačí stlačiť Restore a vybrať dáta, ktoré chcete mať obnovené. Avšak, táto aplikácia nedokáže zálohovať dáta aplikácií, ktoré sú chránené systémom (a možno ešte aj developerom). Preto odporúčame zálohovať dáta natívne a potom pomocou aplikácie MyBackup Pro, aby ste si boli istý, že ste zálohovali všetko, čo sa zálohovať dalo.

Záloha s ROOT-om

Ak ste spravili root na vašom zariadení, odstránili ste všetky zabezpečenia a limity systému – čo vám umožňuje zálohovať úplne všetky dáta aplikácií, ktoré máte vo svojom Androide nainštalované. Takúto zálohu zvládne aj vyššie spomínaný MyBackup Pro, no mnohí užívatelia dávajú prednosť zálohovacej aplikácii, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre rootnuté zariadenia – Titanium Backup. Kúpou kľúču, ktorý odomyká PRO verziu za cenu 4,65 € získate aplikáciu, ktorá zálohuje úplne všetko! Okrem zálohy aplikácií, ich dát, hesiel, nastavení, kontaktov, udalostí či správ získate aj zálohu ROM-iek, šifrovania súborov, zmrazovanie verzií aplikácií a mnoho iných super funkcií. Táto šikovná aplikácia dokonca zvládne aj odinštalovanie nechceného predinštalovaného softvéru – zatiaľ len na experimentálnej úrovni. Takisto podporuje aj automatickú plánovanú online zálohu – na Dropbox alebo vlastné servery. Pamätajte si však jednu vec! Ak zálohujete dáta na rootnutom zariadení, tak zariadenie, na ktoré ich chcete obnoviť musí byť takisto rootnuté! Pri prechode na novšie zariadenie sa však môže stať, že sa nebude dať hneď rootnuť, preto budete musieť počkať na objavenie rootovacej metódy, ktorá vám zabezpečí obnovu vašich dát. Preto je dobré mať aj “únikovú cestu” a spraviť si aj bez-rootovú zálohu aplikácií a dát, ktorá by mohla byť pre vás aspoň dočasným riešením, kým sa neobjaví rootovacia metóda na vaše nové Android zariadenie.

Poslednou vecou, na ktorú by som chcel upozorniť, je odstánenie lokálnej zálohy z SD karty. Mnohí totižto s prechodom na nové zariadenie formátujú svoju SD kartu, ktorá je “pošpinená” predošlým zariadením. V tomto prípade si preneste zálohovací súbor (napr. “rerware”) z SD karty na PC či iné médium spolu s ostatnými súbormi, o ktoré formátovaním určite nechcete prísť, aby tak vaša snaha nevyšla nazmar!

Zdroj: Gizmodo

8.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+