MojAndroid

Obchod Google Play je takmer nevyčerpateľnou studnicou najrôznejších aplikácií a hier, má však aj niektoré obmedzenia. Zarátať k nim môžeme aj fakt, že si z neho vieme stiahnuť a nainštalovať vždy len najnovšiu verziu každej aplikácie. Na prvé počutie to znie logicky, veď kto by už chcel neaktuálnu verziu, ale realita nebýva vždy taká ideálna.

Nová verzia aplikácie totiž nemusí fungovať korektne na našom zariadení, môže obsahovať chyby, prípadne úplne nové prostredie, rozhranie a funkčné zmeny, ktoré nám vôbec nemusia vyhovovať. Prípadne, ako ukazuje príklad obľúbenej hry Flappy Bird, môže z Google Play úplne zmiznúť. Preto je dobré poznať postup, ako si aktuálne verzie dôležitých aplikácií, ktoré máme v telefóne či tablete nainštalované, zálohovať vo forme inštalačného APK súboru. Nie je to nič zložité a podľa nášho návodu tento postup zvládnu aj začiatočníci.

Základným softvérovým nástrojom, ktorý budeme potrebovať na extrahovanie APK súboru z nainštalovanej aplikácie, je známy AirDroid. Táto vynikajúca mobilná aplikácia poskytuje všestranné možnosti manažovania Android zariadenia a kopírovanie rôznych súborov priamo cez webový prehliadač v počítači. Všetko to navyše zvláda bez nutnosti prepojenia mobilu a PC káblom, stačí len wi-fi sieť, alebo internet. O komplexných možnostiach jej využitia sme písali v niekoľkých článkoch.

Náš tip
Všetko o aplikácii AirDroid

1. Dnes sa však sústredíme jedine na jej schopnosť extrahovať APK súbor z nainštalovanej aplikácie. Okrem mobilného zariadenia budeme potrebovať aj počítač, obe zariadenia musia byť pripojené do jednej lokálnej siete. Prvým krokom je potom inštalácia aplikácie AirDroid do mobilného zariadenia.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Návod extrahovanie APK 1

2. Registráciu v aplikácii môžeme po jej spustení preskočiť kliknutím na tlačidlo „Skip“ a dostaneme sa na ďalšiu obrazovku, ktorá slúži na prepojenie s počítačom.

Návod extrahovanie APK 3 Návod extrahovanie APK 4

3. V počítači teraz spustíme internetový prehliadač a zadáme adresu http://web.airdroid.com a mali by sme sa dostať na nasledujúcu obrazovku s QR kódom.

Návod extrahovanie APK 2

4. V mobile klikneme na voľbu Scan QR Code a nasnímame kód, zobrazený na obrazovke počítača.

Návod extrahovanie APK 4

5. Mobil sa prepojí s počítačom a mala by sa nám zobraziť takáto základná obrazovka. Na nej klikneme na ikonu Apps.

Návod extrahovanie APK 5

6. Zobrazí sa nám zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií, ktoré máme v mobile. Vyberieme z neho tú, z ktorej chceme extrahovať APK súbor a klikneme na ikonku s priečinkom a šípkou. Aplikácia vo forme APK súboru sa nám stiahne do počítača. My sme si vybrali našu aplikáciu Android Magazín Lite.

Návod extrahovanie APK 6

7. No a to je vlastne všetko. Získaný APK súbor si môžeme zálohovať pre neskoršie použitie, alebo preniesť a nainštalovať do iného zariadenia (nezabudnime, že v zariadení musí byť povolená inštalácia z neznámych zdrojov: Nastavenia -> Zabezpečenie -> Neznáme zdroje). Tento postup sme vyskúšali na viacerých aplikáciách i zariadeniach, extrahovaný APK súbor bol vždy funkčný a zakaždým sa nám ho podarilo bez problémov inštalovať na ďalších zariadeniach a aplikáciu spustiť.

11.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Peto

  najjednoduchsi sposob, ako zalohovat APK instalacky je za pouzitia MyBackUp PRO alebo titanium backup – toto je omnoho jednoduchsie riesenie

  • Ujo zo slowakistanu

   Presne ako vravíš, načo také zložité orácie okolo toho :)

 • Petoss

  Návod pre tých, čo majú root:
  1. použite akýkoľvek filebrowser s podporou rootu a prekopírujte aplikáciu

  :-D

 • brandis

  Total Commander, v hlavnej zložke klik na “Nainstalovane aplikacie”, označiť všetko, skopirovat kamkoľvek.

 • xxxxx

  Preco takto zlozito? Nestaci obycajny Total Commander a zlozke “Installed apps” vybrat aplikaciu a prekopirovat na ine miesto?

  • lolokop

   presne tak,toto je moc zlozite

   • pyler

    Tak tak. Neviem preco novych pouzivatelov strasia so zlozitymi navodmi. Jedine ak chcu spropagovat airdroid

 • janzour

  Alebo co tak použiť SaveAPK sice treba k tomu doinstalovat OI file manager ale stoji to za to a netreba root.

 • Martina

  Já na svém mobilu ROOT mám. Bohužel i nejnovější Android s aktuálními aplikacemi. Právě poslední verze některých aplikací mne vytáčí. Takže za mne super. Půjčím si neaktuální telefon od známého a vezmu si staré verze pro můj mobil. Za mne díky

 • Nello

  myslim ze najjednoduchsie je to pouzitim
  ://play.google.com/store/apps/details?id=net.sylark.apkextractor&hl=sk

 • Tomáš SZ

  Toto je také “extrahovanie”

 • aasaas

  Ja som minule zhanal neaky navod na zalohovanie apk kedze som to potreboval na apku SME. V novej verzii sa uz nedaju citat clanky z Pijana. NNevyguglil som vtedy nic a toto funguje, dikec :)

 • aasaas

  Ja som minule zhanal neaky navod na zalohovanie apk kedze som to potreboval na apku sme.sk. V novej verzii sa uz nedaju citat clanky z Pijana. NNevyguglil som vtedy nic a toto funguje, dikec :)

 • kolo

  Nejlepší je aplikace Apk Share, velmi malá, jednoduchá, funguje bez rootu a nepotřebujete počítač.

 • Jakub

  No ešte dlhšie ste to mali napísať 2 hodiny by som zabil tým spôsobom….stačí aj Clean Master a tam vybrať aplikáciu, ktorú chceme a zvoliť zálohovať…hotovo…juhúúú 1 hodina 58 min. ušetrených

 • grof monte

  tazko sa mi pise na mobilnom zariadeni ako si aplikaciu z marketu nainstalujem do airdroidu na plochu ,aby som otvoril a mohol pisat.Skusal som uz kadeco ale nejde to

+