MojAndroid

Obchod Google Play je takmer nevyčerpateľnou studnicou najrôznejších aplikácií a hier, má však aj niektoré obmedzenia. Zarátať k nim môžeme aj fakt, že si z neho vieme stiahnuť a nainštalovať vždy len najnovšiu verziu každej aplikácie. Na prvé počutie to znie logicky, veď kto by už chcel neaktuálnu verziu, ale realita nebýva vždy taká ideálna.

Nová verzia aplikácie totiž nemusí fungovať korektne na našom zariadení, môže obsahovať chyby, prípadne úplne nové prostredie, rozhranie a funkčné zmeny, ktoré nám vôbec nemusia vyhovovať. Prípadne, ako ukazuje príklad obľúbenej hry Flappy Bird, môže z Google Play úplne zmiznúť. Preto je dobré poznať postup, ako si aktuálne verzie dôležitých aplikácií, ktoré máme v telefóne či tablete nainštalované, zálohovať vo forme inštalačného APK súboru. Nie je to nič zložité a podľa nášho návodu tento postup zvládnu aj začiatočníci.

Základným softvérovým nástrojom, ktorý budeme potrebovať na extrahovanie APK súboru z nainštalovanej aplikácie, je známy AirDroid. Táto vynikajúca mobilná aplikácia poskytuje všestranné možnosti manažovania Android zariadenia a kopírovanie rôznych súborov priamo cez webový prehliadač v počítači. Všetko to navyše zvláda bez nutnosti prepojenia mobilu a PC káblom, stačí len wi-fi sieť, alebo internet. O komplexných možnostiach jej využitia sme písali v niekoľkých článkoch.

Náš tip
Všetko o aplikácii AirDroid

1. Dnes sa však sústredíme jedine na jej schopnosť extrahovať APK súbor z nainštalovanej aplikácie. Okrem mobilného zariadenia budeme potrebovať aj počítač, obe zariadenia musia byť pripojené do jednej lokálnej siete. Prvým krokom je potom inštalácia aplikácie AirDroid do mobilného zariadenia.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Návod extrahovanie APK 1

2. Registráciu v aplikácii môžeme po jej spustení preskočiť kliknutím na tlačidlo „Skip“ a dostaneme sa na ďalšiu obrazovku, ktorá slúži na prepojenie s počítačom.

Návod extrahovanie APK 3 Návod extrahovanie APK 4

3. V počítači teraz spustíme internetový prehliadač a zadáme adresu http://web.airdroid.com a mali by sme sa dostať na nasledujúcu obrazovku s QR kódom.

Návod extrahovanie APK 2

4. V mobile klikneme na voľbu Scan QR Code a nasnímame kód, zobrazený na obrazovke počítača.

Návod extrahovanie APK 4

5. Mobil sa prepojí s počítačom a mala by sa nám zobraziť takáto základná obrazovka. Na nej klikneme na ikonu Apps.

Návod extrahovanie APK 5

6. Zobrazí sa nám zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií, ktoré máme v mobile. Vyberieme z neho tú, z ktorej chceme extrahovať APK súbor a klikneme na ikonku s priečinkom a šípkou. Aplikácia vo forme APK súboru sa nám stiahne do počítača. My sme si vybrali našu aplikáciu Android Magazín Lite.

Návod extrahovanie APK 6

7. No a to je vlastne všetko. Získaný APK súbor si môžeme zálohovať pre neskoršie použitie, alebo preniesť a nainštalovať do iného zariadenia (nezabudnime, že v zariadení musí byť povolená inštalácia z neznámych zdrojov: Nastavenia -> Zabezpečenie -> Neznáme zdroje). Tento postup sme vyskúšali na viacerých aplikáciách i zariadeniach, extrahovaný APK súbor bol vždy funkčný a zakaždým sa nám ho podarilo bez problémov inštalovať na ďalších zariadeniach a aplikáciu spustiť.

11.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+