MojAndroid

Určite viete, že operačný systém Android prichádza s veľkým množstvom funkcií. Tie je však niekedy nutné povoliť, respektíve upraviť. Pre niektoré z nich dokonca platí, že bude lepšie, ak sú vypnuté. V tomto článku si povieme o niekoľkých nastaveniach, ktoré by sme vám odporučili hneď zmeniť. Postup, ako nájsť jednotlivé nastavenia, platí pre smartfóny s čistým Androidom. Naše snímky obrazovky a postupy pochádzajú z modelu Google Pixel 6 Pro so systémom Android 13 Beta 3. Inšpiráciu sme čerpali z webu MakeUseOf.

Skryte citlivý obsah z upozornení na uzamknutej obrazovke

Nikto predsa nechce, aby bolo možné cudzou osobou čítať text prijatých upozornení z uzamknutej obrazovky. Aj napriek tomu to zvykne byť v Androide z počiatku povolené. Zakážete to prejdením do nastavení vášho telefónu, konkrétnejšie do sekcie Upozornenia. Sem zakážte posuvník “Citlivé upozornenia”.

Povoľte si históriu notifikácií

História notifikácií je šikovná vec, vďaka ktorej môžete vidieť prijaté upozornenia aj po tom, čo ich zo stavovej lišty či už chtiac alebo nechtiac vymažete. V nastaveniach v časti Upozornenia kliknite na “História upozornení”. V tomto menu funkciu povoľte a na tom istom mieste neskôr uvidíte aj históriu notifikácií. Radi by sme však dodali, že táto skvelá vecička sa nachádza na novších verziách Androidu.

Skráťte čas na automatické zaspávanie displeja

Po istom čase nečinnosti sa displej smartfónu automaticky uspí. Táto činnosť slúži ako na úsporu batérie, tak aj na zamedzenie prístupu cudzej osoby do vášho telefónu keď ho niekde ponecháte odomknutý. Časový limit obrazovky teda odporúčame znížiť napríklad na 30 sekúnd. Spraviť tak môžete v nastaveniach v časti Obrazovka. V nastavení “Časový limit obrazovky” znížte limit napríklad na spomínaných 30 sekúnd.

Zakážte prispôsobenú reklamu

Pri ochrane súkromia ešte nejakú chvíľu ostaneme. Prispôsobená reklama dokáže byť fajn. Keď ju máte povolenú, budete vidieť napríklad reklamy na to, čo ste si nedávno vyhľadávali na internete. Často však ide o nežiadanú vec a používateľom čoraz viac zaujíma ich súkromie. Prispôsobenú reklamu vypnete prejdením do nastavení do časti Google. Následne kliknite na “Odstrániť reklamný identifikátor”.

Povoľte neustále zobrazovanie radu s číslami v Gboard

Pokiaľ používate virtuálnu klávesnicu Gboard, existuje užitočné nastavenie, ktoré vám uzamkne rad s číslami na vrchu klávesnice a vy tak budete mať k nim neustály prístup. K tejto možnosti sa dostanete cez Nastavenia -> Systém -> Jazyk a vstup -> Klávesnica na obrazovke -> Gboard -> Nastavenia -> Riadok čísel (povoliť).

Tak a to by bolo na dnes z tipov všetko. O pár dní vydáme druhý diel s ďalšími tipmi a trikmi. Želali by ste si, aby sme na túto tému robili seriál na pravidelnejšej báze aj s pokročilejšími postupmi? Dajte nám vedieť v komentároch.

Náš tip
Používate ešte microSD karty v smartfónoch? | ANKETA

21.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+