MojAndroid

Určite viete, že operačný systém Android prichádza s veľkým množstvom funkcií. Tie je však niekedy nutné povoliť, respektíve upraviť. Pre niektoré z nich dokonca platí, že bude lepšie, ak sú vypnuté. V druhej časti tohto článku si povieme o ďalších nastaveniach, ktoré by sme vám odporučili hneď zmeniť. Postup, ako nájsť jednotlivé nastavenia, platí pre smartfóny s čistým Androidom. Naše snímky obrazovky a postupy pochádzajú z modelu Google Pixel 6 Pro so systémom Android 13 Beta 3. Inšpiráciu sme čerpali z webu MakeUseOf.

Schovajte takzvané “tiché upozornenia” zo stavovej lišty

Ešte tu máme jednu vec k notifikáciám. “Tiché upozornenia” sú také, po ktorých prijatí telefón nebude vydávať žiaden zvuk. Ide napríklad o zobrazovanie predpovedi počasia, ovládanie hudby a tak ďalej. Týmto druhom upozornení viete zakázať zobrazovanie na stavovej lište. Predsa by len zbytočne zaberali priestor. V nastaveniach v Upozornenia povoľte možnosť “Skryť tiché upozornenia v stavovom riadku” a vaša lišta s notifikáciami bude hneď prehľadnejšia.

Nastavte si automatické zapínanie filtra modrého svetla

Filter modrého svetla je súčasťou Androidu už nejaký ten rok. Aj napriek tomu ho však celkom veľa ľudí nepoužíva. Ide o skvelý nástroj na ochranu zraku vo večerných hodinách. Rozhodne vám ho odporúčame nechať automaticky zapnutý napríklad po západe slnka. V nastaveniach prejdite do sekcie Obrazovka a nájdite “Nočný režim”. Sem si viete nastaviť jeho automatické zapnutie po západe slnka alebo po určitej hodine. Taktiež nechýba možnosť upravenia jeho intenzity.

Zakážte sieť 5G

Aj napriek tomu, že na Slovensku sa k 5G sieti pripojíte len na malom počte lokalít, ide o poriadneho žrúta energie a odporúčame sa stále pripájať k rozvinutejšej a dokonca zvyčajne stále aj rýchlejšej 4G sieti. V nastaveniach sa dostaňte do časti Sieť a internet. Sem kliknite na “SIM karty”, posuňte sa smerom nadol a zmeňte “Preferovaný typ siete” na 4G (LTE). Aj v prípade, že sa nachádzate v podporovanej lokalite, zakázaním 5G ušetríte značnú časť energie z batérie.

Zapnite si šetrič dát v prípade, ak máte veľmi obmedzený dátový balíček

Šetrič dát je skvelý nástroj, ako ušetriť niekoľko megabajtov mobilných dát. Využijú ho najmä tí, ktorí majú obmedzenejší dátový balíček. Vhod však príde aj v prípade pomalšieho internetového pripojenia, pretože táto funkcia limituje celkový počet odoslaných a prijatých údajov. Zapnite ho v nastaveniach v časti Sieť a internet. Prejdite do sekcie “Šetrič dát” a odtiaľto ho aktivujte. V stavovej lište sa vám zobrazí drobná ikonka, ktorá indikuje, že je táto funkcionalita zapnutá.

Zakážte vyhľadávanie sietí Wi-Fi a zariadení Bluetooth

Zakázaním týchto nastavení dokážete ušetriť menšiu časť energie z batérie a pritom sa ani nevšimnete, že ste tieto veci zakázali. V nastaveniach prejdite do sekcie Poloha. Kliknite na “Služby určovania polohy” a zakážte “Vyhľadávanie sietí Wi-Fi” a “Vyhľadávanie zariadení Bluetooth”.

Tak a to by bolo na dnes z tipov všetko. Rozhodne si nezabudnite pozrieť prvý diel, ktorý vyšiel pred týždňom, ak ste ho ešte nevideli. Želali by ste si, aby sme na túto tému robili seriál na pravidelnejšej báze aj s pokročilejšími postupmi? Dajte nám vedieť v komentároch.

Náš tip
Tieto nastavenia by ste mali na Android smartfóne zmeniť | Časť 1.

28.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+