MojAndroid

Nadstavba One UI 5.0 by mala už na jeseň vylepšovať pripravovaný systém Android 13 v smartfónoch spoločnosti Samsung. Podľa portálu SamMobile sme teraz vďaka beta verzii nadstavby dostali ochutnávku jej dizajnu a boli poodhalené viaceré jej funkcie.

Vylepšený dizajn notifikácií

One UI 5.0 by mal priniesť nové ikony a dizajn pre notifikácie. Podľa obrázkov, ktoré zverejnil portál 9to5Google, majú notifikácie iný odtieň a rýchle nastavenia majú mierne upravenú prehľadnosť. Ani jedna z týchto zmien samozrejme nie je zásadná, ale pri používaní notifikácií prinesie celkovo odlišný dojem.

Dialógové okná pre systémové povolenia z čistého Androidu

Veľa ľudí asi v nadstavbe One UI 5 prekvapí, že spoločnosť Samsung použije ako predvolené dialógové okná systémových povolení tie z čistého Androidu 13. Podľa portálu 9to5Google by to mohlo pomôcť urýchliť proces aktualizácií. Čím menej zmien, ktoré v systéme Android meniť netreba, tým rýchlejšie adaptácie nadstavby na ďalšie zariadenia. Druhým dôvodom môže byť to, že Samsung ešte nestihol v One UI 5 dialógové okná upraviť.

Funkcia OCR v Galérii a vkladanie textu obrázku cez fotoaparát do klávesnice

Samsung pridal do One UI 5.0 funkciu OCR (optické rozpoznávanie znakov), ktorá vám umožňuje kopírovať text z obrázkov do aplikácie Galéria a Samsung klávesnice. Keď zariadenie rozpozná text na fotografii, budete mať teraz v spodnej časti galérie tlačidlo, ktoré vám umožní vytiahnuť text z obrázka.

OCR v Galérii | Zdroj: 9to5Google.com

Funkcia bola pôvodne súčasťou aplikácie Bixby Vision. OCR v Samsung klávesnici zase funguje rovnako ako v konkurenčnom systéme iOS. Ak chcete extrahovať text prakticky z čohokoľvek, tak jednoducho na to namierite fotoaparát, vyberiete text a vložíte ho do textového poľa. Dokonca aj používateľské rozhranie vo verzii Samsungu je úplne podobné verzii v iOS.

Upravené centrum zabezpečenia

Centrum zabezpečenia a ochrany osobných údajov je Samsung verziou funkcie Security Hub v Google Pixeloch. Umiestňuje všetky vaše účty, heslá, funkcie zabezpečenia a ochrany osobných údajov na jednu obrazovku, čím k ním získate ľahký prístup. Zároveň odhalí čokoľvek, čo by mohlo zneužívať povolenia aplikáciám. Funkcia nie je úplnou novinkou a môžete ju nájsť aj v nadstavbe One UI 4.0. V nadstavbe One UI 5.0 však prejde zmenou dizajnu.

Centrum zabezpečenia | Zdroj: 9tio5Google.com

Nové gestá pre multitasking

V sekcii Labs sa objavia dve možnosti multitaskingu s novými gestami pre jeho ovládanie. Budete môcť napríklad potiahnuť dvoma prstami nahor z dolnej časti obrazovky, aby ste získali prístup k rozdelenému zobrazeniu, alebo potiahnutím prstu z pravého horného rohu vytvoríte kontextové okno. V aktuálnej beta verzii One UI 5.0 však zatiaľ tieto gestá nefungujú.

Ďalšie menšie novinky v nadstavbe One UI 5.0

  • Spoločná editácia / kolaborácia poznámok v aplikácii Samsung Poznámky s iným ľuďmi
  • Zobrazenie aktuálne aktívnych aplikácií v Rýchlom nastavení
  • Stránka O telefóne teraz zobrazuje aj obrázok vášho zariadenia
  • Prepínač pre bezdrôtovú technológiu UWB v Nastaveniach

Tešíte sa na príchod One UI 5, postavenom na Androide 13? My určite áno! Update dostane veľmi veľa Samsung zariadení, keďže je tento juhokórejský gigant známy práve pravidelnými updatami a dlhou softvérovou podporou.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Náš tip
Tieto Samsung modely dostanú aktualizáciu na Android 13
13.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+