MojAndroid

Slováci v poslednom čase čoraz viac využívajú online nákupy v zahraničí, kde za zlomok ceny, ktorú by zaplatili na Slovensku, dostanú podobný, prípadne rovnaký tovar. Týka sa to hlavne elektroniky, ale aj oblečenia a množstva iného tovaru. Aj napriek ťažkej logistike, sú tieto nákupy stále oveľa lacnejšie, ako doma. Štáty Európskej únie týmto nakupovaním prichádzajú o množstvo peňazí na DPH.

Náš tip
GearBest otvára v Čechách svoj sklad

Momentálne sú od platenia DPH oslobodené všetky tovary, prichádzajúce na Slovensko zo zahraničia, ktoré sa zmestia do sumy 22 €. Od roku 2021 by sa to malo zmeniť a DPH začne platiť na každý tovar, zakúpený mimo členských krajín EÚ.

“Bez DPH sa dováža okolo 150 miliónov malých zásielok a existujúci systém je náchylný na zneužívanie. Zatiaľ čo podniky v EÚ musia uplatňovať DPH bez ohľadu na hodnotu predávaného tovaru, dovážaný tovar využíva výnimku, čím sa jeho hodnota často umelo znižuje. Rozsah podvodov s DPH pri predaji na diaľku v EÚ sa odhaduje každoročne na päť miliárd eur, a niektoré z opatrení pomôžu tento stav zlepšiť. Predpokladá sa, že táto suma by sa do roku 2020 vyšplhala na sedem miliárd eur,“ informuje Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Finančná správa nedisponuje informáciami o objeme tovaru, ktorý každoročne prúdi na Slovensko v sumách do 22 €, keďže tieto zásielky sa nenachádzajú v systémoch finančnej správy, pretože sú oslobodené od platenia DPH. Zásielky s malou hodnotou budú aj naďalej oslobodené od cla, clo je potrebné zaplatiť len za zásielky, ktorých hodnota presahuje 150 €.

Príklad:

Zákazník, ktorý si teraz kúpi z Ázie športové hodinky za 10 €, pričom ďalšie euro zaplatí za dopravu, bude musieť po novom od roku 2021 zaplatiť DPH v celkovej výške 2,2 €. Za colné konanie pošte zaplatí ďalších 3,6 €. Celkovo ho sa tak jeho zásielka predraží o 5,8 € a výsledná cena bude 16,8 € namiesto pôvodných 11 €. Ak má zásielka hodnotu vyššiu ako 150 €, clo sa pohybuje v rozmedzí od 3 do 11 % a to v závislosti od druhu tovaru. K clu treba samozrejme ešte pripočítať aj 20 % daň.

Náš tip
AKCIA: Štýlový smartfón Xiaomi teraz za uvádzaciu cenu na GearBeste!

Cez poštu prichádza každoročne veľké množstvo zásielok z ázijských krajín

“Z ázijských krajín sú v prevažnej väčšine doručované listové zásielky, ktoré dovoľujú aj zasielanie drobného tovaru. Slovenská pošta v roku 2017 spracovala 2 352 042 zapí­saných zásielok (tzn. doporučené, poistené a PRIME) z krajín Ázie (Hongkong, Čína, Malajzia a Singapur),“ povedala Martina Macková, hovorkyňa Slovenskej pošty. Zásielky, ktoré nie sú zapísané, pošta presne spočítané nemá, pozná ich hmotnosť. “Objemy zásielok z ázijských krajín celkovo predstavovali 1 146 319 kilo­gramov. Po prepočte na kusy môžeme konštatovať, že Slovenská pošta za uplynulý rok spracovala viac ako desať miliónov listových zásielok s obsahom tovaru,“ dodáva Macková.

Náš tip
Nakupujete z Číny? Tak budete musieť podávať colné vyhlásenia už iba elektronicky

Pri nákupe elektroniky z Ázie musí ale zákazník počítať s tým, že na tovar sa nevzťahuje žiadna záruka, takže ak sa mu pokazí, nevie ho nijako vyreklamovať. Ďalšou nevýhodou môže byť aj to, že na objednaný tovar sa čaká, niekedy aj vyše mesiaca.

Ako často nakupujete tovar online z Číny?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

9.5.2018
Zdroj: pravda.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+