MojAndroid

Colná správa nasadzuje od mája tohto roka novinku. Ak budete musieť podať colné vyhlásenie, už to bude možné robiť iba elektronicky. Aj keď si mnohí myslia, že sa to týka iba podnikateľov, ktorí nakupujú mimo EÚ, opak je pravdou. Napríklad ak nakúpim raz za rok pre osobnú potrebu alebo potešenie príslušenstvo na ebay.com, nová povinnosť sa ma týka. Samozrejme, ak naplním limity pre colné konanie.

Povinná registrácia a všetko elektronicky

Novinka je spojená so zavádzanými elektronických systémov, ktoré sa prelínajú naprieč celou Úniou. Bude tak možné sledovať a archivovať všetky colné deklarácie pri dovoze tovaru a ľahšie ich zdieľať s inými členskými krajinami. Všetko sa spúšťa 1. mája 2017 a od tohto termínu, aj fyzické osoby nepodnikatelia majú povinnosť podávať elektronické colné vyhlásenia. Pre naplnenie tejto povinnosti sa musí každý občan, ktorého sa povinnosť podať vyhlásenie týka, zaregistrovať. Celé sa to realizuje cez webové sídlo colníkov, ktoré je k dispozícii na cep.financnasprava.sk. Registrácia je zdarma a nie je k nej nutné vlastniť občiansky preukaz s čipom.

Keďže samotná registrácia v rámci colného konania nie je jednoduchá, Finančná správa pripravuje údajne manuál, a tiež video návody, ktoré budú občanov prevádzať registráciou. Pri tisícoch nákupoch, ktoré ľudia vykonávajú cez internet z portálov, ako je ebay, amazon a podobne, to bude slušná záťaž na colné úrady a tiež v úvode trochu chaos. Máme totiž polovicu apríla a o takto dôležitej zmene sa nedočítate skoro nikde. Ako to už býva pri takýchto zmenách, až praktický výkon registrácie a podávanie vyhlásení elektronicky aj pre bežných občanov ukáže, k čomu to vlastne pomohlo.

Hodnoty pre clo a DPH bez zmeny

Ešte si pripomeňme, aké sú vlastne limity pre podávanie colných vyhlásení a tiež úhradu DPH, ktorá je s dovozom tiež spojená. Celková hodnota, od ktorej sa odvíja platba cla je stanovená nielen s ohľadom na výšku zásielky, ale aj poštovného. Súčet týchto súm potom dáva základ pre tento výpočet. Ak by sme začali najskôr výpočtom DPH, tá sa určuje zo súm, ktoré predstavujú súčet hodnoty balíka a poštovného. Ak je táto suma vyššia, ako 22 EUR, DPH by sa malo pri vstupe platiť.

Pri úhrade cla je to inak. Ak má zásielka hodnotu do 150 EUR, od cla je oslobodená. Dôležité však je, ako sa colníci pozerajú na priložený doklad. Vyhlásenia o dare a podobné pokusy, ktoré v minulosti viacerí skúšali, už dnes neplatia. Každá zásielka sa skenuje a jej obsah je hneď jasný. V prípade, že má colník podozrenie na hodnotu a podľa výšky priloženého dokladu sa mu zdá táto vyššia, balík vám do poštovej schránky nepustia, ale budete merať cestu na colný úrad, aby ste skutočnú hodnotu deklarovali. Oslobodenie od cla však neznamená, že je balík oslobodený aj od DPH. Ako sme už uviedli, tu sa vychádza z hodnoty 22 EUR a ak bude balík mať vyššiu, DPH by vás minúť nemalo.

Ak ste sa už niekedy stretli s povinnosťou ísť na colnicu, potom viete, že pre určenie hodnoty vás colníci vyzvú, aby ste sa prihlásili napríklad na osobný ebay účet a kontrolujú, koľko ste skutočne zaplatili za váš balík. Inak určiť vopred výšku cla nie je jednoduché. V minulosti bolo možné predbežný výpočet získať priamo na web stránke colnej správy. Teraz už treba listovať  v európskom Nariadení č. 2016/1821. Na získanie sadzby a teda výšky cla musíte poznať nomenklatúru, teda správne zakúpený tovar zaradiť. S tým sa však netreba osobne trápiť, toto pre vás vykoná na požiadanie aj finančná správa. Aj keď nie ste podnikateľ, ktorý dováža tovar za účelom ďalšieho predaja, colníci vám na požiadanie zaradia tovar a určia predpokladanú výšku cla, samozrejme aj DPH. Stačí iba poznať a vedieť popísať zakúpený tovar. Je však vhodné to urobiť ešte pred kúpou, aby ste vedeli, aké clo vás čaká. No a potom sa už iba pripraviť na podávanie elektronických colných hlásení.

 

15.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+