MojAndroid

Colná správa nasadzuje od mája tohto roka novinku. Ak budete musieť podať colné vyhlásenie, už to bude možné robiť iba elektronicky. Aj keď si mnohí myslia, že sa to týka iba podnikateľov, ktorí nakupujú mimo EÚ, opak je pravdou. Napríklad ak nakúpim raz za rok pre osobnú potrebu alebo potešenie príslušenstvo na ebay.com, nová povinnosť sa ma týka. Samozrejme, ak naplním limity pre colné konanie.

Povinná registrácia a všetko elektronicky

Novinka je spojená so zavádzanými elektronických systémov, ktoré sa prelínajú naprieč celou Úniou. Bude tak možné sledovať a archivovať všetky colné deklarácie pri dovoze tovaru a ľahšie ich zdieľať s inými členskými krajinami. Všetko sa spúšťa 1. mája 2017 a od tohto termínu, aj fyzické osoby nepodnikatelia majú povinnosť podávať elektronické colné vyhlásenia. Pre naplnenie tejto povinnosti sa musí každý občan, ktorého sa povinnosť podať vyhlásenie týka, zaregistrovať. Celé sa to realizuje cez webové sídlo colníkov, ktoré je k dispozícii na cep.financnasprava.sk. Registrácia je zdarma a nie je k nej nutné vlastniť občiansky preukaz s čipom.

Keďže samotná registrácia v rámci colného konania nie je jednoduchá, Finančná správa pripravuje údajne manuál, a tiež video návody, ktoré budú občanov prevádzať registráciou. Pri tisícoch nákupoch, ktoré ľudia vykonávajú cez internet z portálov, ako je ebay, amazon a podobne, to bude slušná záťaž na colné úrady a tiež v úvode trochu chaos. Máme totiž polovicu apríla a o takto dôležitej zmene sa nedočítate skoro nikde. Ako to už býva pri takýchto zmenách, až praktický výkon registrácie a podávanie vyhlásení elektronicky aj pre bežných občanov ukáže, k čomu to vlastne pomohlo.

Hodnoty pre clo a DPH bez zmeny

Ešte si pripomeňme, aké sú vlastne limity pre podávanie colných vyhlásení a tiež úhradu DPH, ktorá je s dovozom tiež spojená. Celková hodnota, od ktorej sa odvíja platba cla je stanovená nielen s ohľadom na výšku zásielky, ale aj poštovného. Súčet týchto súm potom dáva základ pre tento výpočet. Ak by sme začali najskôr výpočtom DPH, tá sa určuje zo súm, ktoré predstavujú súčet hodnoty balíka a poštovného. Ak je táto suma vyššia, ako 22 EUR, DPH by sa malo pri vstupe platiť.

Pri úhrade cla je to inak. Ak má zásielka hodnotu do 150 EUR, od cla je oslobodená. Dôležité však je, ako sa colníci pozerajú na priložený doklad. Vyhlásenia o dare a podobné pokusy, ktoré v minulosti viacerí skúšali, už dnes neplatia. Každá zásielka sa skenuje a jej obsah je hneď jasný. V prípade, že má colník podozrenie na hodnotu a podľa výšky priloženého dokladu sa mu zdá táto vyššia, balík vám do poštovej schránky nepustia, ale budete merať cestu na colný úrad, aby ste skutočnú hodnotu deklarovali. Oslobodenie od cla však neznamená, že je balík oslobodený aj od DPH. Ako sme už uviedli, tu sa vychádza z hodnoty 22 EUR a ak bude balík mať vyššiu, DPH by vás minúť nemalo.

Ak ste sa už niekedy stretli s povinnosťou ísť na colnicu, potom viete, že pre určenie hodnoty vás colníci vyzvú, aby ste sa prihlásili napríklad na osobný ebay účet a kontrolujú, koľko ste skutočne zaplatili za váš balík. Inak určiť vopred výšku cla nie je jednoduché. V minulosti bolo možné predbežný výpočet získať priamo na web stránke colnej správy. Teraz už treba listovať  v európskom Nariadení č. 2016/1821. Na získanie sadzby a teda výšky cla musíte poznať nomenklatúru, teda správne zakúpený tovar zaradiť. S tým sa však netreba osobne trápiť, toto pre vás vykoná na požiadanie aj finančná správa. Aj keď nie ste podnikateľ, ktorý dováža tovar za účelom ďalšieho predaja, colníci vám na požiadanie zaradia tovar a určia predpokladanú výšku cla, samozrejme aj DPH. Stačí iba poznať a vedieť popísať zakúpený tovar. Je však vhodné to urobiť ešte pred kúpou, aby ste vedeli, aké clo vás čaká. No a potom sa už iba pripraviť na podávanie elektronických colných hlásení.

 

15.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Chris_Svk

  “Ide o zásielky, ktoré na Slovensko prídu inak ako Slovenskou poštou, čiže prostredníctvom súkromných kuriérskych spoločností (FedEx, DHL, UPS, DPD, a iné).”

 • Lubosko ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

  Mne doteraz pri zadržaní za účelom colného konania vždy stačilo poslať mail kde som priložil “original” výpis z PayPal a vždy zásielku pustili bez platby (objednával som už aj veci nad 200e)

 • Kubo102030

  Ak som to pochopil správne, tak ak si niečo objednám cez DHL a nechám ich aby ma zastupovali pri colnom konaní, tak sa pre mňa nemení nič… Je to viacmenej aj tak jedno, lebo aj doteraz pokiaľ ste sa chceli zastupovať sám, DHL chcela od vás JCD (jednotný colný doklad), ktorý má niekoľko strán a sam ho bežný človek rozhodne nevyplní. Čiže koniec koncov sa aj tak človek nechal DHL za minimálne 18€ zastupovať. Pri Slovenskej pošte si to človek ako som pochopil môže vybavovať aj sám po 1.máji ale ten poplatok za zastupovanie nie je veľký, čiže asi to ostatne ako po starom… Ešte ste sa v článku nezmienili, že smartfóny sú od cla oslobodené, aj keď stoja viac ako 150€…

  • Pietro Ribelle

   smartphony su oslobodene od Cla ? To je pre mna novinka, ja som uz cital hocijake colne dokumenty, ale toto info som nezaznamenal, vedeli by ste mi prilozit nejaky odkaz? Dik za ochotu

   • Kubo102030
    • Pietro Ribelle

     díky ;)

   • Efan

    Jj, telefóny, súčiastky a iné sú oslobodené od cla, je to všetko napísané v dokumente, je to nariadenie EÚ za čo sa koľko platí, ale nad 22€ sa aj tak DPH 20% platí. Ja som tak kupoval mi4c z 250 ma to vyšlo na vyše 300€ ale aj tak omnoho lacnejšie ako keby som ho kupoval na Slovensku a ďalšia vec, keďže som urobil predobjednavku tak som ho mal omnoho skôr ako keď bol na Slovensku v obchodoch. Ale aj tak vedia odzubat bo už som kupoval dva displeje za 30, takže by som mal platiť aj DPH, ale neplatil som lebo číňan napísal na balík hodnotu 10€ a mi to nezadrzali ani raz!!!

 • Náhodný okoloidúci č. 27

  Stanovisko colnej správy:

  “Od mája sa menia podmienky pre colné konanie v dovoze pre firmy aj pre občanov. Ak si občan objedná tovar pre vlastnú potrebu:

  • z tretej krajiny,

  • v hodnote nad 22 eur,

  • prostredníctvom súkromnej kuriérskej spoločnosti,”

  • Šimon Tomov

   tak v tom prípade pod to pošta nespadá.. či? :D

   • 88FunnyMan88

    ako ste sa dopatrali ze posta pod to nespada? ved pri objednavkach z ciny splnate hned dva predpoklady, hodnotu aj nad 22e a sucasne je to aj z tretej krajiny takze ano, posta pod to spada…

 • melo001

  za tu namahu mi to fakt nestoji…

 • KalichVydra

  Špiny.

 • Rafi

  dá sa ich lahko ojebať

  • Šimon Tomov

   ako?

   • Ľubomír Kohút

    Iba tara. Chce byt zaujimavy. Ako je pisane v clanku neda sa to nijako oklamat…

    • Rafi

     heh, hej táram, poslali mi tablet čo zastavili, stál 70€ a clo ani poštovné som neplatil, alebo, 4 balenia vianočných led každý 50 metrový, čo nie je malý balík, stálo to cca 85€ clo ani pošta ;) takže kludne mudruj že sa nedá a táram, tárať možeš jedine ty a kktiny,,

     • Ľubomír Kohút

      vidis aky si dilino. clo neplatis ak je cena do 150 e. a dph od maja budes platit od 22e. mozes ich zdrbavat nedaju ti tovar kym nezaplatis dan ty genius.

      • Rafi

       génius si ty, mamlas,,, DPH sa platilo aj doteraz NAD 22.-€ tak aspoň nemudruj kktiny ok?! a poštovné si platil tiež ked si musel platiť DPH, kamarát nie raz platil DPH aj poštovné, a to mal kktinu za 30-40.-€,, ale dá sa to obísť aby sa nič neplatilo, ja som zo 4 balíkov doteraz neplatil nič, zo 4 čo mi zastavili,, a pri poslednom dostali cez mail aj poriadný zdrb, vieš?! tak kludne mudruj, ja viem svoje, ked neveríš tvoja vec, ja ale píšem FAKTY, že som DPH CLO ani poštovné nikdy neplatil! ani ked zastavili balík a bol nad 22.-€, pá cmuk

       • Ľubomír Kohút

        ja som nikde nepisal ze dph nad 22 sa doteraz neplatilo ty saso. napisal som ze od maja ich jednoducho s danou neoblbnes. zdrbov im mozes poslat kolko chces ty “FAKT” budes to musiet zaplatit. “da sa to obist” to rozpravaj takym mamlasom ako si ty….

        • Rafi

         jediný mamlas si tu ty =D nebudem tu písať kktiny že sa “nedá obísť” bla bla, keď VIEM, že sa dá! kedže som to obišiel cca 4 krát vieš mojko? a ked neveríš je to na tebe, ale ako som písal, nebudem tu písať že sa nedá ked VIEM že sa dá, vlastná skúsenosť, a ver, že to obídem aj TERAZ!

         • Ľubomír Kohút

          myslim si ze nieco obislo tvoj mozog. keby si toto precital niekto z colnej spravy tak by sa dobre pobavil. asi ta tam uz maju poznaceneho. lol

          • Rafi

           kludne možu čítať, nepoznajú ma, a nevedia ako to robím ;) a ty sa kludne smej, ale jedine na sebe, ked neveríš never, dokázať ti aj tak neviem, a že ako to robím to ti nepoviem, maj sa, a daj pusu miesto mna sebe v zrkadle =D

          • heliantus1

           Rafi a mozes mi poskytnut nejake detaily? sukromne

          • Rafi

           áno, dalo by sa normálnemu človeku

          • heliantus1

           ked nechceš tu , možeš na mail peter.flaska1@gmail.com alebo kludne nejaky whatsapp +421905268891 dikes

          • Rafi

           ok, napíšem mail

          • Tomas

           Ahoj, poskytol by si prosím aj mne nejaké detaily? Mail: tomas.curny@centrum.sk
           Vopred ďakujem :)

          • Carli258

           Neodporúčam. Jedna sa o daňový podvod .Tak pozor na to aby vam neklopali z danoveho

          • IQLogic

           Prosím ťa, preposlal by si daný “návod” aj mne? Díky moc :)
           chulygun@gmail.com

          • kjkszpj

           Pošli aj mne, prosím :)
           info.cuba@financnasprava.sk

          • Ľubomír Kohút

           jasne ked ta vyzvu aby si tam prisiel a pred nimi sa prihlasil do svojho ebay uctu a bude tam cena 200 e tak ty ich svojimi mozgovymi vlnami zmanipulujes a odpustia ti aj dan aj clo…

     • Kubo Paločko

      nazdar mohol by si mi dať bližšie info ako sa to dá spraviť? pošlem ti mail ak je treba

    • Rafi

     a ešte som ich aj pekne zjebal, možem ti dať aj screen z mailu, že čo odo mna dostali,,,

 • Milos Lacika

  Prepáčte a čo táto informácia priamo zo stránok financakov…

  Základom pre colné konanie bude kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Ten je zadarmo napríklad súčasťou nového elektronického občianskeho preukazu. KEP je potrebné si aktivovať na stránke http://www.slovensko.sk, následne je potrebné zaregistrovať sa v Centrálnom elektronickom priečinku http://www.cep.financnasprava.

 • IQLogic

  “Ak ste sa už niekedy stretli s povinnosťou ísť na colnicu, potom viete, že pre určenie hodnoty vás colníci vyzvú, aby ste sa prihlásili napríklad na osobný ebay účet a kontrolujú, koľko ste skutočne zaplatili za váš balík.”

  Na základe, ktorého zákona ma môže colník vyzvať, aby som sa prihlásil na cudzom PC do svojho súkromného eBay účtu? Ako dovolím si tvrdiť, že takúto právomoc colná správa nemá a musí sa uspokojiť s kópiou výpisu z Paypal.

  • vladkoholik

   Staci im to vytlacit. Dokonca ja som im to posielal mailom ako pdf.

 • polgari

  Ako to funguje pri doručení z Číny? Bavil som o tom vo videorozhovore http://www.polgari.sk/videorozhovor-miso-o-tom-ako-funguje-dovoz-z-ciny-cinsky-e-commerce-a-know-how/

 • sedliacka07

  Dnes riešime s colníkmi kopačky, zlacnené z vyše 200 na 50. Vyzvali nás do troch dní prísť, prišli sme, poslali nás s prepáčením do kelu, že tovar nám nevydajú a zničia, lebo že je z číny.. Dnes som písala odvolanie a som zvedavá, čo z toho bude.

 • Sisa

  Podľa tohto článku https://www.kodino.com/sk/koniec-lacnych-nakupov-v-cine-dph-sa-bude-platit-aj-za-tovar-do-22-eur/ by sa malo od roku 2021 platiť DPH zo všetkých objednávok, teda aj do 22 eur. Vie mi niekto prosím povedať ako tu bude reálne vyzerať ak nakupujem ako fyzická osoba? Ako s to odrazí na cene tovaru, prípadne či sa niečo zmení pri procese objednávky?

+