MojAndroid
Redakcia 6.5.2021

O tom, že robotické vysávače majú svoje miesto v modernej domácnosti je zbytočné polemizovať. Prax ukázala, že tomu tak je. Do upratovania sa nechce púšťať nikomu z nás, a čas by sme radšej strávili príjemnejšími aktivitami. Bohužiaľ, upratovaniu sa nedá tak celkom vyhnúť. 

Čo sa však dá spraviť, je celý proces poriadne zjednodušiť a delegovať na niekoho iného – na robotický vysávač. Ten nebude namietať a po nastavení sa úplne automaticky pustí do čistenia domácnosti. V praxi teda nemusíte pri upratovaní tráviť svoj čas, stačí si zvoliť správneho robotického pomocníka. 

Z času na čas síce bude nutné spraviť základnú údržbu a vysypať zbernú nádobu na prach, no s tým, koľko času a námahy by bolo nutné investovať do upratovania sa to nedá ani len porovnať. Robotický vysávač jednoducho stojí za to. Dnes je dostupná skutočne široká ponuka, takže výber nemusí byť úplne jednoduchý. 

S titulom najlepšie robotické vysávače sa na popredných priečkach rebríčkov zvyknú umiestňovať modely značky Xiaomi. Spôsobené je najmä tým, že Xiaomi ponúka takmer neuveriteľný pomer medzi cenou a funkciami. Inak povedané, vysávače Xiaomi prinášajú veľa muziky za málo peňazí. 

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Atraktívny model Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro v sebe kombinuje kvalitný robotický vysávač s mopom, a to za veľmi lákavú cenu. Ide o model, ktorý trh zobral útokom svojim pomerom ceny a výkonu, pričom výrobca vedel veľmi dobre čo robí.

Na jedno nabitie zvláda upratovať až 110 minút, potom sa presunie k nabíjacej stanici a po nabití opäť pokračuje vo svojej úlohe. Jediné, o čo sa budete musieť občas postarať je vysypanie zbernej nádoby na odpad s objemom 550 ml.

Samotné nastavenie čistiaceho procesu, ako aj jeho prípadné sledovanie, vybavíte priamo cez mobilnú aplikáciu. Milovaný robotický vysávač z dielne známej firmy Xiaomi sa môže pochváliť vysokým sacím tlakom, dokonalou orientáciou v priestore vďaka senzorom a laserovej navigácii, ako aj prekonávaním prekážok do výšky 2 cm.

Za zmienku rozhodne stojí aj inteligentné mapovanie miestností, HEPA filter, podpora všetkých štandardných povrchov či bezproblémové upratovanie pod nábytkom. Sací výkon dosahuje až 2100 Pa a k dispozícii sú 3 režimy čistenia.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro | Foto: RobotWorld.sk

{{shop_name}} od {{product_price}}

Xiaomi Roborock S6 MaxV

Novinka, ktorá nadväzuje na úspešného predchodcu Roborock S5 Max, a robí to vynikajúco v každom ohľade. Dočkal sa prepracovaného LIDARu, dvojice kamier, prepracovanej umelej inteligencie a vylepšení v každom ohľade. Vznikol tak vynikajúci robotický vysávač, ktorý je dostupný za adekvátnu cenu.

Za svoje peniaze ale dostanete skutočne efektívneho pomocníka v boji proti nečistote. Vôbec sa nemusíte obávať, vaša domácnosť bude vďaka dôkladnému čisteniu  ako zo škatuľky.

Okrem vysokej sacej sily, ktorej neodolá ani tá najväčšia nečistota do hry vstupuje jedinečný navigačný systém s 360-stupňovými snímačmi a infračervené zobrazenie. To v praxi znamená, že vysávač si poradí s akoukoľvek prekážkou vyššou ako 3 a širšou než 5 cm, no súčasne vie fungovať aj v tme. Vysávanie potme nebude vôbec žiadnym problémom.

Problémom nie sú tvrdé povrchy ani koberce. Okrem vysávania taktiež zvláda aj mopovanie, a pokiaľ chcete mať istotu, že niektorá plocha zostane suchá, stačí ju v aplikácii označiť. Xiaomi Roborock S6 Max V bude na jedno nabíjanie upratovať 180 minút, pokiaľ to bude potrebné, tak pristúpi k automatickému dobíjaniu.

Xiaomi Roborock S6 MaxV
Tlačidlá na hornej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

{{shop_name}} od {{product_price}}

Náš tip
Test | Robotický vysávač Roborock S6 MaxV: V hlavnej úlohe umelá inteligencia

Xiaomi Mi Robot Vacuum

Základný, no stále skvelý, robotický vysávač. V tomto konkrétnom prípade ide skutočne len o vysávač, bez dodatočnej funkcie mopovania. To sa odráža na predajnej cene.

Xiaomi Mi Robot Vacuum disponuje všetkými základnými funkciami, ktoré potrebujete ak chcete vysávanie domácnosti prenechať na niekoho iného. Sám si zmapuje okolie, naplánuje potrebnú trasu, vyhne sa prípadným prekážkam a uprace ešte aj pod nábytkom.

Ovládanie cez mobilnú aplikáciu je úplnou samozrejmosťou. Určite poteší funkcia automatického dobíjania, ako aj 150 minútová výdrž, HEPA filter či senzor proti pádu zo schodov. Jedinou zjavnou nevýhodou sú prahy, s prekonaním ktorých bude mať problémy.

Xiaomi Mi Robot Vacuum | Foto: Mi.com

{{shop_name}} od {{product_price}}

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Skvelý základný model pre ľudí, ktorí hľadajú cenovo dostupný vysávač s funkciou mokrého umývania – mopovania. Napriek tomu, že ide o lacnejší model, stále ponúka všetky potrebné funkcie pre udržiavanie čistoty domácnosti. Nechýba ani funkcia automatického dobíjania v dokovacej stanici.

Prekoná prekážky do výšky 1,7 cm, disponuje senzorom proti nárazu a nechýba mu ani filtrovanie vzduchu prebieha cez HEPA filter. Samozrejmosťou je ovládanie a plánovanie cez mobilnú aplikáciu, kde je taktiež možné sledovať aktuálny stav.

Poradí si s akýmkoľvek povrchom, povysáva aj v blízkosti stien a pri výške 8,2 cm sa zmestí aj pod nábytok. Jednoducho je to skvelý pracant za nízku cenu.

 

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential | Foto: Mi.com

{{shop_name}} od {{product_price}}

Xiaomi Roborock S5 Max

Starší model, ktorý však stále patrí medzi to najlepšie od Xiaomi. Opäť ide o kombináciu robotického vysávača s mopom. V porovnaní s novou generáciou síce trochu zaostáva, no v pozornosti zákazníkov sa stále drží vďaka nižšej cene. Práve výraznejší cenový rozdiel medzi dvojicou generácií spôsobuje, že Xiaomi Roborock S5 Max stále patrí medzi najpredávanejšie robotické vysávače.

Je to robotický pomocník, ktorý ponúka všetko potrebné pre udržiavanie čistoty vašej domácnosti. Vďaka väčšej zbernej nádobe a batérii s vysokou kapacitou si bez problémov poradí aj s rozľahlejšími priestormi. Rovnako to platí aj v prípade mopovania, kedy na rad prichádza objemná nádoba na vodu.

Xiaomi Roborock S5 Max sa pýši sacím výkonom 2 000 Pa, obsahuje presnú laserovú navigáciu, senzory proti pádu zo schodov a nárazu, ako aj umývateľný filter. To poteší pri údržbe. Mobilná aplikácia obsahuje množstvo skvelých funkcií, okrem iného aj podporu hlasových asistentov či nastavovanie zakázaných zón. Ďalším plusom je systém automatického nabíjania.

 

xiaomi roborock s5 max
Xiaomi Roborock S5 Max | Foto: roboticky-vysavac.sk

{{shop_name}} od {{product_price}}

Najlepšie robotické vysávače Xiaomi 2021 – prehľadová tabuľka

Model Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Xiaomi Roborock S6 MaxV Xiaomi Mi Robot Vacuum Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential Xiaomi Roborock S5 Max
Funkcie vysávač s mopom vysávač s mopom vysávač vysávač s mopom vysávač s mopom
Objem nádobky na prach 550 ml 460 ml 420 ml 420 ml 460 ml
Filtrácia HEPA filter HEPA filter HEPA filter HEPA filter HEPA filter
Sací výkon 2 100 Pa 2500 Pa 1800 Pa 2200 Pa 2000 Pa
Mobilná aplikácia áno áno áno áno áno
Výška 9,45 cm 9,6 cm 9,6 cm 8,2 cm 9,7 cm
Prekonávanie prekážok do 2 cm do 2 cm ——– do 1,7 cm do 2 cm
Doba prevádzky na nabitie 110 minút 180 minút 150 minút 90 minút 150 minút
Povrch všetky druhy podláh, koberce, linoleum všetky druhy podláh, koberce, linoleum všetky druhy podláh, koberce, linoleum všetky druhy podláh, koberce, linoleum všetky druhy podláh, koberce, linoleum

Výber toho najlepšieho robotického vysávača pre vašu domácnosť závisí do veľkej miery od očakávaní. Po stránke funkcií medzi jednotlivými modelmi nie sú veľmi veľké rozdiely, čo je celkom logické. Výrobcovia sa zákazníkom snažia ponúknuť všetky kľúčové veci za prijateľnú cenu. Napriek tomu sa dá nájsť niekoľko rozdielov.

Ako zlatý stred pôsobí model Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential, no na aktívnejšie udržiavanie čistoty sa môže vďaka väčšej výdrži hodiť model Roborock S6 Pure. Základným modelom je Xiaomi Mi Robot Vacuum, ktorý má veľmi príjemnú cenu, no ponúka len funkciu vysávania. Mopovanie v tomto prípade chýba, čo ale nemusí byť vždy úplne problémom.

Náš tip
Najlepšie robotické vysávače pre rok 2021
6.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+