MojAndroid

Robotické vysávače sú tu s nami už viac ako desať rokov, no vo svojej prvej generácii si ich mohol dovoliť len málokto. Výrobcovia si za ne pýtali naozaj vysoké sumy, a to aj napriek tomu, že po technologickej stránke na tom ešte neboli najlepšie.

Situácia sa našťastie zmenila a dnes si už za pomerne rozumnú cenu viete zakúpiť veľmi solídneho pomocníka do domácnosti. My sme sa preto pozreli na to, aký robotický vysávač do sumy 300 € by mohol byť pre vás ten správny.

SENCOR SRV 6250BK

História značky Sencor síce začínala úplne niekde inde, ako ju aktuálne poznáme, no to nič nemení na tom, že patrí medzi najobľúbenejšie značky v našom regióne v oblasti low-end produktov. Či už pokukujete po bielej alebo čiernej technike, Sencor vo väčšine prípadov má odpoveď na konkurenciu za nižšiu cenu. To isté platí aj pri robotických vysávačoch, kde Sencor zaujal modelom SRV 6250BK.

V rámci tejto série sú k dispozícii aj vyššie modely za mierne vyššiu cenu, ktorá ale už prekračuje nami stanovenú hranicu 300 €. Aj tento typ si však poradí s každým typom podláh. Ak máte koberec s vyšším vlasom, pre vysávač to už môže byť problém, no v rámci tejto cenovej kategórie je to plne akceptovateľné. Stále však dokáže prekonať prekážku do veľkosti 1,5 centimetra. Výrobca sľubuje výdrž na jedno nabitie dve hodiny a niekoľko režimov vysávania. O správnu orientáciu sa má starať GYRO navigácia, ktorá využíva kombináciu viacerých senzorov, a to napríklad gyroskop či infračervené svetlá.

Z pohľadu spomínaných režimov sa dá vybrať z automatického upratovania, maximálneho výkonu, upratovania pozdĺž stien, lokálne upratovanie o rozlohe 2 x 2 metra, náhodné upratovanie či z intenzívneho upratovania. Samozrejmosťou je spojenie s mobilnou aplikáciou, vďaka ktorej môžete mať prehľad nad vysávaním. Veľkou výhodou tohto modelu môže byť prítomnosť funkcie pre umývanie podlahy. Ide o príjemný bonus, aj keď má najväčšiu účinnosť len pri umývaní menších plôch.

 

hej sk affiliate SENCOR SRV 6250BK
datart affiliate SENCOR SRV 6250BK
alza affiliate SENCOR SRV 6250BK

SENCOR SRV 6250BKSencor SRV 6250BK | Zdrok: roboticky-vysavac.sk

Plusy

+ cena
+ viac režimov umývania
+ možnosť umývania podlahy

Mínusy

– umývanie je účinné len pri menších plochách
– nepamätá si už vysávanú plochu

ETA Falco 1515 90000

Česká firma ETA má v našich končinách dobrú povesť a zákazníkov chce potešiť aj robotickým vysávačom. Kombinácia senzorov sa postará o systematické vysávanie. Náhodné odrážanie sa od predmetov pri tomto modely rozhodne nečakajte. Prekážky nepozná, no iba ak majú do 1,5 centimetra. Vyššie prahy bohužiaľ nezdolá. Sací výkon postačuje na všetky typy podláh a ani koberce mu nie sú cudzie.

Teda, iba v prípade, že majú výšku maximálne jeden centimeter. Používateľovi ponúka štyri režimy vysávania, a to dôkladný, automatický, lokálny na vybranom mieste a upratovanie pozdĺž stien. Nechýbajú taktiež dva stupne sacieho výkonu pre rôzne znečistenie. Čo vysávaču taktiež nechýba je režim mokrého upratovania. Do nádoby o objeme 600 mililitrov stačí naliať vodu a vysávač sa postará o umytie plochy do 100 metrov štvorcových. Na jedno nabitie však zvládne vysávať približne 120 minút. Bez problémov je tak použiteľný do väčšiny bytov či stredne veľkých domov.

Čím už robotický vysávač od firmy ETA možno nepoteší je absencia mobilnej aplikácie. Vysávač tak nemôžete mať pod kontrolou napríklad cez Wi-Fi, teda aj mimo dobu a prichádzate aj o zopár bonusových funkcií. Svoju prácu však dokáže vykonať dôkladne aj bez nej. Za zmienku ale stoja menšie rozmery, vďaka ktorým sa dokáže dostať aj na menej dostupné miesta. Aj tento tak môže byť tou správnou voľbou, ak hľadáte robotický vysávač do 300 €.

hej sk affiliate ETA Falco 1515 90000
datart affiliate ETA Falco 1515 90000
alza affiliate ETA Falco 1515 90000
roboticky vysavac do 300 eta falco
ETA Falco | Zdroj: eta.sk

Plusy

+ cena
+ umývanie má zmysel aj pri väčších plochách
+ kompaktnejšie rozmery

Mínusy

– absencia mobilnej aplikácie

Rowenta RR 6871 WH

Nemecký výrobca síce v nami stanovenej cenovej kategórii momentálne neponúka väčší počet robotických vysávačov, model Rowenta RR 6871 WH by mohol byť správnou voľbou, ak by ste skutočne chceli lacnejší kúsok. Vo všeobecnosti ponúka všetky základné funkcie, ktoré by robotický vysávač mal obsahovať, no tiež poteší možnosťou umývania. Orezané sú aj režimy vysávania, a to konkrétne na tri. Na jedno nabitie zvládne vysávať až 150 minút. Vzhľadom na nižšiu cenu s mobilnou aplikáciou nepočítajte. Výrobca neudáva údaj o veľkosti prekážok, ktoré dokáže zvládnuť, no minimálne s menšími prahmi by nemal mať problém. Na druhú stranu, aj tento fakt môže naznačovať, prečo je určený len na tvrdé typy podláh.

 

hej sk affiliate Rowenta RR 6871 WH
datart affiliate Rowenta RR 6871 WH
alza affiliate Rowenta RR 6871 WH
rowenta rr6871
Rowenta RR6871WH | Zdroj: roboticky-vysavac.sk

Plusy

+ cena
+ dlhšia výdrž na jedno nabitie
+ vzhľadom na cenu je mopovanie príjemný bonus

Mínusy

– iba na tvrdé typy podláh
– bez mobilnej aplikácie

Xiaomi Mi Robot Vacuum

Čínske Xiaomi sa snaží držať prvú líniu pri množstve produktov a ani robotické vysávače nie sú výnimkou. Firma síce má v ponuke aj drahšie kusy, ak však hľadáte kompromis medzi cenou a ponúkanými funkciami, vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum je určite jeden z tých, ktoré stoja za vašu pozornosť. Aj napriek cenovke vyniká senzormi, ktoré využíva pre takmer dokonalú orientáciu v priestore. K tradičnému infračervenému senzoru sa pridáva radar, ktorým presne mapuje svoje okolie. Čo však pre túto vymoženosť budete musieť obetovať je pár centimetrov navyše. Radarový senzor vyčnieva, čím sa znižuje schopnosť vysávača vliezť pod nižší nábytok.

Model od Xiaomi si však zakladá práve na presnej orientácii v priestore, a teda aj dôkladnom vysávaní všetkých plôch. O samotnom dôraze na kvalitu vysávania svedčí aj schopnosť poradiť si s pevnými podlahami, no predovšetkým kobercami. Samozrejme, aj tu treba počítať s obmedzením len do určitej výšky vlasu. Okrem rôznych módov vysávania si môžete zvoliť aj intenzitu výkonu, pričom práve nízka sa dá využiť napríklad vtedy, ak ho plánujete nechať pracovať cez noc. Na jedno nabitie však bez problémov zvládne pracovať 150 minút, a teda aj väčší byt alebo dom nemá problém zvládnuť upratať na jeden záťah. Nevýhodou je absencia mokrého upratovania.

Samozrejmosťou je prítomnosť mobilnej aplikácie. Vysávač teda môžete ovládať cez Wi-Fi, a to aj mimo svojho domu. V rámci aplikácie je možné nastaviť konkrétne časy a dni, kedy má byť pripravený na vysávanie. Počas vysávania navyše môžete v reálnom čase sledovať to, kde sa nachádza a čo vidí. K dispozícii tak máte kompletnú mapu prejdenej plochy a tú si po vysávaní aj pamätá. Ak sa vám niečo rozsype, kedykoľvek ho tak môžete poslať na vybrané miesto označením plochy v rámci aplikácie.

 

andreashop affiliate Xiaomi Mi Robot Vacuum
Xiaomi Mi Robot Vacuum
hej sk affiliate Xiaomi Mi Robot Vacuum
datart affiliate Xiaomi Mi Robot Vacuum
alza affiliate Xiaomi Mi Robot Vacuum

roboticky vysavac do 300 xiaomi

Plusy

+ cena / výkon
+ radar pre orientáciu v priestore
+ mobilná aplikácia

Mínusy

– kvôli radaru sa nemusí vojsť pod nižší nábytok
– chýba mopovanie

iRobot Roomba e5

Značka iRobot je medzi robotickými vysávačmi známa asi najviac. Zameranie firmy však pôvodne nebolo práve do tohto biznisu, no napokon sa im v ňom veľmi darí. Verejnosť výrobcu pozná najmä kvôli prémiovým modelom vysávačov, no v ich ponuke sa nájde aj niekoľko lacnejších kúskov. Tým je samozrejme aj iRobot Roomba e5, ktorý síce pre nižšiu cenu neponúka rôzne sofistikované funkcie, v tej základnej sa rozhodne snaží držať vysoký štandard.

Spoľahnúť sa tak môžete na dômyselný systém navigácie a s tým súvisiace kvalitné vysávanie. Poradí si s pevnými plochami a kobercami. Vysávač má pritom sám detegovať miesta s väčším výskytom nečistôt, na ktoré sa má aj dôkladnejšie zamerať. Nevýhodou môže byť nižšia výdrž na jedno nabitie, a to 90 minút. Spoľahnúť sa však môžete na prítomnosť mobilnej aplikácie, s ktorou si viete naplánovať vysávanie na celý týždeň.

 

hej sk affiliate iRobot Roomba e5
datart affiliate iRobot Roomba e5
alza affiliate iRobot Roomba e5

roboticky vysavac do 300 irobot roomba e5

Plusy

+ dokáže detegovať viac znečistené miesta
+ mobilná aplikácia

Mínusy

– nižšia výdrž na jedno nabitie
– absencia mopovania

Ako môžete vidieť, ponuka je v súčasnosti naozaj pestrá. Zároveň však ukazuje, že aj robotický vysávač do 300 € môže ponúknuť naozaj zaujímavé funkcie a výkon, ktorý plne postačuje na dôkladné povysávanie aj väčších plôch.

Ak rozmýšľate nad posledným vysávačom v našom výbere, môžete si prečítať našu podrobnú recenziu iRobot Roomba e5.

Nákupný poradca – tipy redakcie

Uvažujete o kúpe bluetooth slúchadiel alebo hľadáte zaujímavé smart hodinky? Tak si pozrite sekciu Nákupný poradca, kde nájdete výbery najlepších smartfónov, príslušenstva a elektroniky. Inšpirovať sa môžete napríklad výbermi Vyberáme najlepšie smart hodinky s cenou do 200€ či Bluetooth slúchadlá: Toto sú tie najlepšie, ktoré si môžete kúpiť.

7.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+