MojAndroid

Určite sa vám párkrát v živote stalo, že ste sa dostali do situácie, keď ste si museli ísť kúpiť kábel na nabíjanie mobilu. Možno sa vám predošlý pokazil, alebo ste ho stratili. Prekvapivo, výber správneho kábla nie je až taká jednoduchá vec, ako sa na prvý pohľad zdá. Či a ako rýchlo sa vám mobil nabije záleží od typu, výrobcu, ale dokonca aj od rozmerov. S vysvetlením, prečo to tak je, prichádza Android Authority.

Rozdielne typy podporujú rozličné maximálne dĺžky

Kábel na nabíjanie telefónu má dva konce. Univerzálnym sa pomaly stáva USB-C. Toto označenie platí pre koniec s menším konektorom. Jeho typ (A/B/C) je taktiež dôležitý pre rýchlosť nabíjania, ale nezávisí od veľkosti. Na túto premennú je háklivý konektor na druhom konci, ktorý sa označuje číselne. Jeho maximálne dĺžky sú rozdelené nasledovne:

  • USB 1.1 – do 5 metrov
  • USB 2.0 – do 5 metrov
  • USB 3.0 – 2 až 3 metre
  • USB 3.1 – 3 metre
  • USB 3.2 – 3 metre
  • USB 4.0 – do 0.8 metra
USB-C s inými konektormi
USB kábel | Zdroj: Pexels.com

Existujú dva druhy káblov – aktívne a pasívne. Pasívne nedokážu čerpať energiu zo zdroja, ku ktorému sú pripojené. Samozrejme, pokiaľ máte USB 1.1 a USB 4.0 a aktívny kábel v ideálnej veľkosti, neznamená to, že oba nabijú váš mobil rovnako rýchlo. Ide skôr o optimalizáciu vhodnú pre zariadenia, ktoré využívajú konkrétny typ. Môžete si všimnúť, že čím je vyššia verzia USB konektora, tým je menšia maximálna dĺžka kábla.

Ako môže dĺžka kábla ovplyvniť rýchlosť nabíjania?

Odpoveď je relatívne jednoduchá. Laicky, čím je kábel dlhší, tým je vyšší odpor. Na ten pôsobí samozrejme aj hrúbka kábla. Pri typoch určených iba na prenos dát nastáva väčší problém. Pasívne káble totiž nedokážu prenášaný signál zosilniť a tak pri prekročení limitu sa zbytočne signál oslabuje a môže nastať strata dát.

Okrem dĺžky, kábel nemôže byť ani príliš tenký a zároveň nie príliš hrubý. Existujú aj v rôznych iných verziách, populárnym príkladom sú napr. káble v tvare zipsov, ktoré dokonca môžete aj používať. Pri takýchto produktoch nemôžete počítať s rýchlym nabíjaním a 100% dátovým prenosom, dokonca riziko poškodenia a úrazu môže byť vyššie ako norma. Preto je najlepšie akékoľvek príslušenstvo k elektronickým zariadeniam kupovať od legitímnych značiek a nie za 2 € v náhodných pouličných obchodoch.

Náš tip
Až 19 % detí by si pod stromček želalo nový smartfón

15.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+