MojAndroid

Internetové prehliadače na platforme Android by čoskoro mohli mať k dispozícii nový „motor“. Stať sa ním môže webový engine Servo, teda prehliadačové jadro, ktoré spolu vyvíjajú spoločnosti Mozilla a Samsung.

Ako uvádza Mozilla vo svojom vyhlásení, vďaka vývoju Serva chcú lepšie využiť veľký potenciál budúcich rýchlych, multijadrových, heterogénnych počítačových architektúr. Cieľom je umožniť vývoj moderného prehliadača novej generácie, prebudovaného od samých základov, ktorý bude poskytovať veľkú mieru bezpečia a zároveň vysoký výkon.

Rust

Každá z oboch firiem do spoločného projektu prispieva svojím dielom. V prípade Mozilly je to Rust, nový systémový jazyk, na ktorom už spoločnosť nejaký čas pracuje. Rust je však tiež ešte len v ranom štádiu vývoja, nakoľko verzia 0.6 bola vydaná len 3. apríla 2013. Jedná sa o alternatívu k známemu programovaciemu jazyku C++, pričom Rust by mal vynikať v bezpečnosti a vedieť lepšie predchádzať celej škále chýb, súvisiacej so správou pamäte. Tie zvyčajne vedú k pádom aplikácií a mnohým bezpečnostným rizikám. Programátori by zároveň vďaka Rustu mali vedieť efektívnejšie využiť silu viacerých procesorových jadier a získať lepšiu kontrolu nad možnosťami moderného hardvéru.

Na druhej strane, Samsung by mal do spoločného projektu prispieť svojim technickým zázemím a skúsenosťami s architektúrou ARM. Tie budú cenné pri rekompilácii oboch softvérových produktov – Serva aj Rustu – na platformu Android, presnejšia zariadenia, vychádzajúce z architektúry ARM.

Konkrétny časový plán a termín uvedenia nového webového jadra zatiaľ spoločnosti nezverejnili, vzhľadom k skorému štádiu celého projektu sa ho však zrejme  v najbližšom období ešte nedočkáme. V budúcnosti by sa ale mohol stať zaujímavou konkurenciou pre aktuálne najrozšírenejšie jadro Webkit. Konkurencia nikdy nie je na škodu a v oblasti mobilných webových prehliadačov sú ešte široké možnosti zlepšovania.

Zdroj: thenextweb.com

4.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+