MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Android Oreo a jednoduchá nadstavba výrobcu

Systém Motoroly sa nám páči. Spája výhody čistého Androidu a zaujímavých funkčných vylepšení. Domovská obrazovka je štandardná, môžete na ňu pridávať zástupcov aplikácií, prípadne widgety. Potiahnutím prsta z hornej časti nadol sa dostanete do notifikačnej lišty. Tú si môžete, samozrejme, prispôsobiť podľa seba a pridať funkcie, ktoré potrebujete. Z notifikačnej lišty je taktiež možné nastaviť úroveň jasu displeja, no zapnúť alebo vypnúť automatiku tu nie je možné. To sa dá urobiť len v nastaveniach.

Do menu aplikácií sa dostanete klasicky, potiahnutím prsta zdola nahor. Štandardne sú ikonky aplikácií usporiadané podľa abecedy. Výrobcu chválime za čistotu systému, nenájdete tu žiadne zbytočné predinštalované aplikácie. Dokonca ani galériu fotografií, prípadne prehrávač hudby. Na to vám poslúžia štandardné googlovské aplikácie, Fotky a Hudba Play. Pokiaľ vám nevyhovujú, môžete si samozrejme v Obchode Play stiahnuť nejaké alternatívne. Mriežka aplikácií môže byť 4×5 alebo 5×5. Mriežka sa zmení v menu aplikácií, ale aj na domovskej obrazovke súčasne.

V aplikácii s názvom Moto sa nachádza množstvo užitočných a zaujímavých nastavení. Zaujímavé sú Moto akcie. Môžete tak urobiť screenshot displeja pomocou troch prstov, nastaviť ovládanie smartfónu len jedným tlačidlom, prípadne vytvoriť rýchlu fotografiu otočením zápästia. Nám sa najviac páčila možnosť zapnúť prisvetľovaciu LED diódu pomocou potrasenia telefónu.

Okrem odomykania smartfónu pomocou skeneru odtlačkov prstov ho môžete odomknúť aj pomocou tváre. V nastaveniach zvolíte odomknutie tvárou, zadáte pin a pridáte si svoju tvár. Odomknutie patrí medzi tie rýchlejšie, no na najrýchlejších v podobe OnePlus nemá.

Zaujímavou funkciou je Moto Obrazovka. Tá vám ukáže všetky dôležité informácie bez nutnosti odblokovať zariadenie. Je akousi obdobou always on displeja, známeho napríklad zo Samsungov. Pokiaľ moto z3 play detekuje pohyb, automaticky vám ukáže aktuálny čas, stav batérie, dátum a všetky upozornenia z aplikácií.

Systém je odladený veľmi dobre. Nebol síce použitý najvýkonnejší procesor na trhu, no výkonu má určite dostatok. Používanie smartfónu je príjemným zážitkom, na nič nemusíte dlho čakať, všetko je plynulé a absolútne bezproblémové. Motorola je príkladom toho, ako by sa to malo robiť.

Multimédiá: Ten správny spoločník

Základom multimediálnych vlastností každého smartfónu je displej. Pokiaľ je kvalitný, multimediálne schopnosti zariadenia sú na lepšej úrovni. Displej Motoroly je naozaj skvelý. Veľkosť je ideálna na konzumáciu multimediálneho obsahu. Prezeranie videí či fotografií je na takto peknom displeji naozaj radosťou.

Čo sa zvukového prejavu týka, zariadenie obsahuje jeden reproduktor. Ten je umiestnený netradične, nad displejom. Toto umiestnenie hodnotíme veľmi pozitívne, pretože pri žiadnej činnosti so smartfónom ho nezakryjete. Jeho zvuk vychádza priamo nahor aj pokiaľ máte telefón umiestnený na stole. Jeho hlasitosť je plne dostatočná, rovnako aj kvalita reprodukcie je veľmi slušná. Na tých najlepších sa určite nechytá, no určite neurazí.

Problémom pre niektorých používateľov môže byť chýbajúci 3,5 mm audio konektor. Výrobca ale našťastie pribalil redukciu z USB-C na 3,5 mm jack. Budete pri sebe ale musieť nosiť kábel navyše, čo rozhodne nie je praktické. Druhým riešením je pripojenie slúchadiel pomocou technológie bluetooth, ktorá je v moto z3 play v najnovšej verzii 5.0.

Moto Mods: Urobíme si z telefónu transformera

Hlavným poznávacím znakom radu Z od Motoroly je už nejaký čas podpora špeciálneho príslušenstva s názvom Moto Mods. Jeho pripojenie je naozaj jednoduché. Stačí priložiť k telefónu a o všetko ostatné sa postarajú dva silné magnety, ktoré sú umiestnené v hornej a dolnej časti tohto príslušenstva. Kruh, v ktorom je zasadený fotoaparát, vystupuje nad okolitý povrch práve kvôli tomuto. Zabezpečí tým lepšiu stabilitu po pripojení Moto Mod. V balení Motorola k modelu z3 play pridáva jeden takýto, ktorý v sebe obsahuje batériu s kapacitou 2200 mAh. To znamená, že po pripojení k zariadeniu sa celková kapacita batérie vyšplhá až na veľmi slušných 5200 mAh.

Existujú aj rôzne iné Moto Mods. Pre príklad môžeme uviesť Moto Mod, ktorý obsahuje JBL reproduktor, prípadne Hasselblad fotoaparát. Zaujímavým pre niektorých používateľov môže byť aj gamepad v podobe Moto Mod. Po pripojení Moto Mod k zariadeniu dostanete upozornenie. V jednoduchých nastaveniach si môžete zvoliť či pomocou neho chcete smartfón nabíjať a zistíte aj stav jeho batérie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+