MojAndroid

Motorola v poslednej dobe predstavovala veľmi zaujímavé zariadenia, ktoré zaujali v prvom rade cenou, čistým operačným systémom Android, natiahnutými displejmi či kvalitnými fotoaparátmi. Avšak chýbala poriadna vlajková loď, ktorou by výrobca ukázal to najlepšie, čo dokáže. A práve tohto sme sa dočkali. Motorola edge+ je tu a jedným z hlavných dôvodov na kúpu je samozrejme špičkový fotoaparát.

 

Dá o sebe vedieť už na prvý pohľad

Už pri prvom pohľade na špecifikácie musí byť každému jasné, že Motorola edge+ mieri v mobilnej fotografii na absolútny vrchol. Zaujme hlavným snímačom s rekordne vysokým rozlíšením – 108 megapixelov, nechýba teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu a samozrejmosťou je obľúbený ultra-širokouhlý objektív, ktorý dokáže zaostrovať a používateľ ho využije aj na vytváranie makro záberov.

Motorola edge+ fotoaparat

 

Počas fotografovania má používateľ k dispozícii základné rozlíšenie 27 megapixelov. V tomto režime sú spojené 4 pixely do jedného, čoho výsledkom sú svetlejšie fotky v noci a skvelý dynamický rozsah pri zachovaní maximálnych detailov. Fotografovať je samozrejme možné aj v maximálnom rozlíšení 108 megapixelov, čo prinesie ešte detailnejšie fotografie. Výber je len na samotnom používateľovi.

Prirodzené rozmazanie a kvalitné fotky v noci

Obrovský snímač pomôže nielen v noci, ale prináša aj veľmi efektné prirodzené rozmazanie pozadia, ktoré nemusí byť nijako softvérovo upravené. Fotografie sa tak opäť približujú k výtvorom kvalitných fotoaparátov, pre ktoré je takéto rozmazanie pri nastavení nižšej clony prirodzené.

Optická stabilizácia obrazu zabezpečí ostré fotky cez deň, ale aj v noci. Nočné fotografie môžu byť vylepšené takmer k dokonalosti vďaka špeciálnemu nočnému režimu. Smartfón sa vás dokonca automaticky opýta či ho chcete aktivovať, ak zaregistruje, že fotíte v slabšom svetle. Páčilo sa nám, že nočný režim sa nesnaží urobiť z nočnej fotografie dennú, ale efektívne zosvetlí tmavé miesta a perfektne eliminuje prepaly.

Kvalitou fotografií môžeme novú Motorolu edge+ jednoznačne zaradiť medzi aktuálnu špičku. A nielen vďaka vysokému rozlíšeniu. Dôležitý je samozrejme aj softvér a post-processing, ktorý má Motorola zvládnutý na jednotku. Cez deň získate detailné fotografie s krásnymi farbami, v noci sa môžete spoľahnúť na stabilné výsledky, ktoré sa kvalitou môžu smelo rovnať tým najlepším.

Nemalú úlohu v kvalite fotografií zohráva aj najvýkonnejší procesor, aký je možné v smartfóne s Androidom aktuálne  mať. Qualcomm Snapdragon 865 zabezpečí rýchle spracovanie fotografií, prispieva k rýchlemu a efektívnemu výberu režimov v rámci umelej inteligencie. Vďaka výkonnému čipsetu dokáže Motorola edge+ tiež natáčať videá až v 6K rozlíšení.

Nie je to len o hlavnom snímači

Popri hlavnom lákadle – 108 MP snímaču sa ostatné dva dostávajú trochu do pozadia. Ale nespomenúť by ich bola škoda. Ultra-širokouhlý snímač dokáže nielenže zachytiť viac priestoru pri fotografovaní, ale vďaka automatickému zaostrovaniu s ním vytvoríte efektné makro zábery. V porovnaní s ostatnými makro snímačmi v iných smartfónoch je automatické zaostrovanie extrémnou výhodou. Nemusíte sa báť o to, aby bola fotografia ostrá a hľadať tú správnu vzdialenosť od fotografovaného objektu. Jednoducho namierite na objekt z vami požadovanej vzdialenosti, smartfón zaostrí a fotografia je hotová.

optické priblíženie

makro fotografie

Teleobjektív neponúka štandardné dvojnásobné priblíženie, ale až trojnásobné. Na trhu síce máme smartfóny aj s periskopickými objektívmi, ktoré ponúkajú až päť násobné optické priblíženie, no v niektorých prípadoch je to až príliš. Motorola zvolila najrozumnejší kompromis. Pri objektívoch s vyšším optickým priblížením nastáva problém, že ak chcete odfotiť niečo len trojnásobne priblížené, musíte sa spoľahnúť len na digitálny výrez z hlavného snímača.

Motorola edge+ v tomto prípade už prepne na teleobjektív. A priznajme si, koľkokrát fotíme niečo v extrémnej vzdialenosti? Asi nie často. Nespornou výhodou teleobjektívu v Motorole edge+ je optická stabilizácia obrazu, ktorá je pri približovaní nutnosťou. Vďaka nej dostanete ostrú fotografiu aj v prípade, že sa vám trasú ruky.

Tento článok vznikol v spolupráci s Motorola.

25.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+